Nie będzie drugiego pogrzebu Lecha i Marii Kaczyńskich

  Nie będzie drugiego pogrzebu Lecha i Marii Kaczyńskich

  Anita Czupryn

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  ©Fot. Grzegorz Mehring

  Nie cichną kontrowersje związane z planowanymi przez prokuraturę ekshumacjami ofiar smoleńskiej katastrofy. A informacje dotyczące ich przebiegu są nieoficjalne.

  ©Fot. Grzegorz Mehring

  Pierwsze z tych nieoficjalnych informacji dotyczą daty ekshumacji ciał pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich oraz ich powtórnego pochówku. Ekshumacja, o czym szeroko informują media, ma się odbyć w nocy z 13 na 14 listopada. Na Wawelu pojawią się śledczy i międzynarodowa ekipa biegłych. Jak podaje „Newsweek”, w ekshumacji mają wziąć udział proboszcz katedry na Wawelu ksiądz Zdzisław Sochacki razem z księdzem profesorem Jackiem Urbanem.
  Jako, że pogrzeb pary prezydenckiej odbył się 18 kwietnia 2010 roku w Krakowie, to teraz, zgodnie ze stanowiskiem kościoła, po ekshumacji, nie będzie powtórnego uroczystego pogrzebu Marii i Lecha Kaczyńskich. Tak przynajmniej wynika z niepotwierdzonych informacji, jakie radio Zet uzyskało ze źródeł kancelarii prezydenta. W uroczystości powtórnego pochówku mają wziąć udział tylko najbliższe osoby.

  LIST RODZIN OFIAR KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ. SPRZECIWIAJĄ SIĘ EKSHUMACJI ZWŁOK BLISKICH [LIST]


  Sam prezydent Andrzej Duda w rozmowie z Polską Agencją Prasową prosi rodziny ofiar smoleńskiej katastrofy o wyrozumiałość dla działań prokuratury. Mówił, że doskonale rozumie, że to jest bardzo trudny temat dla rodzin, straszny ból, który może przez te sześć lat, w niektórych przypadkach, uległ zmniejszeniu, ale pewnie w niektórych nie.

  Przyznał, że dla niego osobiście także było to trudne, bo mimo że nie stracił nikogo z rodziny, to stracił przyjaciół. - Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który był dla mnie osobą niezwykle drogą, którego ogromnie szanowałem, jego żonę - Marię, która była wspaniałą kobietą, pierwszą damą - mówił w wywiadzie Andrzej Duda. Podkreślał przy tym, że mimo bolesnej sprawy, jaką jest wydobycie ciał z grobów i poddanie ich badaniom, jest to prawny obowiązek prokuratorów, podobnie jak obowiązkiem polskiego państwa i jego organów śledczych jest jak najbardziej wnikliwe wyjaśnienie przyczyn katastrofy. I dziś, jak powiedział, prokuratura stara się to robić. Prezydent Andrzej Duda jest przekonany, że prokuratorzy i wszyscy zaangażowani w te procedury dopełnią wszystkich możliwych starań, aby odbyło się to w sposób jak najbardziej delikatny, etyczny, z poszanowaniem uczuć rodzin i z poszanowaniem pamięci i tego, co należy oddać zmarłym.

  LUDZI OD ZAWSZE FASCYNOWAŁO TO, CO MOGĄ POWIEDZIEĆ ZWŁOKI


  Przypomnijmy, że Prokuratura Krajowa podjęła decyzję o ekshumacji ciał wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej, których ciała nie zostały spopielone. Oznacza to, że ekshumacje miałyby dotyczyć ciał 83 ofiar tej katastrofy.

  Jednak nie wszystkie rodziny ofiar zgadzają się na ekshumacje. Początkowo cała procedura ekshumacji miała odbywać się według alfabetu. Teraz jednak - i to kolejna nieoficjalna wiadomość - prokuratura chce najpierw przeprowadzić ekshumacje ciał tych ofiar, których rodziny nie protestują.

  W pomoc protestującym z kolei zaangażował się Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Dwukrotnie zwracał się w tej sprawie do zastępcy prokuratora generalnego Marka Pasionka. Przekonywał, że rodziny ofiar, które na ekshumacje się nie zgadzają, mogą złożyć do sądu zażalenie na działania prokuratury. Stanowisko Prokuratury Krajowej było jednoznaczne: nie ma prawnej możliwości złożenia zażaleń. W specjalnym komunikacie poinformowała, że prokuratura działa na podstawie Kodeksu postępowania karnego, a jego precyzyjne uregulowania nie dopuszczają możliwości złożenia zażalenia na postanowienie o zarządzeniu ekshumacji; natomiast Rzecznik Praw Obywatelskich w tej materii błędnie odwołuje się natomiast do przepisów prawa cywilnego i administracyjnego.

  Szerokim echem odbił się najpierw emocjonalny post na Facebooku, a potem niemniej emocjonalna rozmowa w TVN Krystyny Łuczak-Surówki, żony (nie chce być nazywana wdową) Jacka Surówki, oficera Biura Ochrony Rządu, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem. Kobieta nie zgadza się na ekshumacje ciała męża. Na swoim profilu na Facebooku napisała między innymi, że oczekuje szacunku i spokoju.

  EKSHUMACJE WZBUDZAJĄ WIELKIE EMOCJE. PADAJĄ MOCNE SŁOWA


  „Za chwile społeczeństwo unurza nas najbliższych ofiar w błocie nie tylko tych pozwów składanych przez przyjaciół władzy (wybaczcie sarkazm, to też rodziny, ale słaba jestem), jednak przede wszystkim unurza nas w błocie wynurzeń na temat ekshumacji robionych „za państwowe pieniądze”. Ekshumacji, na które my bliscy się nie zgadzamy (nasza petycja już nie działa, mnie od 2 dni nie przyszło potwierdzenie złożenia podpisu... ciekawe dlaczego?), na które my bliscy nie mamy sił i które dla wielu z nas będą kolejną osobistą tragedią. Tylko kogo to interesuje? Ekshumacji, które wiążą się dla nas z koniecznością zorganizowania kolejnego pogrzebu. To wszystko będzie nam/wam serwowane w oparach „za publiczne pieniądze” „kiedy to się skończy” „ile jeszcze dacie tym hienom”.... - napisała Krystyna Łuczak-Surówka. W programie TVN „Fakty po Faktach” mówiła, że liczy się z przeżyciami każdego, dlatego życzyłaby sobie, żeby też liczono się z jej uczuciami. Jej zdaniem ekshumacje są niepotrzebne i niegodne, ale sprzeciw rodzin wobec decyzji prokuratury nic nie zmieni, bo decyzja została podjęta.

  Jak podało radio Zet, sześć rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej złożyło w prokuraturze krajowej oficjalne sprzeciwy wobec planowanych ekshumacji. Tę informację potwierdziła w rozmowie z Polską Agencją Prasową Ewa Bialik, rzecznik Prokuratury Krajowej. Dodała też, że prokuratura działa na podstawie Kodeksu postępowania karnego, którego uregulowania nie dopuszczają możliwości złożenia zażalenia na postanowienie o ekshumacji.

  Z takim stanowiskiem nie zgadza się Paweł Deresz, wdowiec po Jolancie Szymanek-Deresz, która zginęła w katastrofie. - Jak tylko dowiedziałem się o ekshumacjach, powiedziałem dwa zdania. Po pierwsze, że jestem przeciwny ekshumacji, po drugie, jeśli ekshumować, to ciała tych rodzin, które się na to zgadzają - mówi w rozmowie z „Polską” Paweł Deresz i zapowiada, że będzie składał zażalenia.

  - Istnieje wiele przepisów, które podważają decyzję prokuratury. Również w konstytucji artykuł 45 wyraźnie na to wskazuje, że mogę się odwoływać - mówi, dodając, że będzie operował zupełnie innymi paragrafami niż Rzecznik Praw Obywatelskich. Ma nadzieję, że prokuratura jego zażalenie przyjmie. A jeśli odrzuci, będzie występował do sądu, najpierw niższej instancji, potem do Sądu Najwyższego, do Trybunału Konstytucyjnego, a jeśli to nie pomoże, to również do Strasburga, a także do innych europejskich instytucji. - Uważam, że ekshumacje to barbarzyństwo wobec rodzin i pohańbienie zwłok wobec mojej żony - mówi Paweł Deresz.

  Czytaj także

   Komentarze (71)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Szopka raz w roku i wystarczy.

   faryzeusz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   A w dodatku zdechł kot Alik. Trauma na całego.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jego mac

   swinski ryj syryjski (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   Wykopac kurdupla wawel nie dla psycholi.Zakopac pod smolenskiem.Moze drugi kurdupel, ziobro i macierewicz poleca w odwiedziny tu 154 i bedzie swiety spokój z chamstwem i psycholami


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sam jesteś chamem i przygłupem

   nauczyciel (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

   Jak idioto nic nie masz mądrego do powiedzenia - to zakryj mordę !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ile będą te ekshumacje kosztować?

   ? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Jasno i wyraźnie podać ile ?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Temat zastępczy, emocjonalny.

   Jarun (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8

   A robione jest to pod paranoika, który od 6 lat robi miesięcznice. Jest chory i wymaga terapii. To nienormalne zachowanie, że nie może pogrzebać brata.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie może pogodzić się ze śmiercią brata i odkopuje go.

   Jarun (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9

   W ten sposób nie przywróci mu życia ! A skundleni sługusy zrobią wszystko - co zechce prezes. Jeszcze co miesiąc, przez 25 lat będą robić miesięcznice. To chore.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   No jak to pogrzebu nie bedzie? Jak Lenina, wsadzą ich do akwarium

   akcyza (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   alboy posiekają na relikwie?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A byłby taki piękny cyrk

   och (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8

   Tyle wazeliny...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Grzebią i grzebią po jasną cholerę tylko publiczne pieniądze marnują. Nie zgadzam się na marnotractw

   Gagatka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9

   Grzebią i grzebią po jasną cholerę tylko publiczne pieniądze marnują. Nie zgadzam się na marnotractwo moich podatków!!!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A beatyfikacja?

   ? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10

   Co z beatyfikacją?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   będzie za to trotyl gmyz

   jh (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 1

   .

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Lewactwo murem za gwiazdeczką-piz...czką Gasiukową.

   petresku (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 9

   Życiorys Kamilki na jedna linijkę a pcha się do telewizji, gwiazdorzy, wymądrza się. Zna się na wszystkim i wszędzie jej pełno (palikociara). Zniknie i śladu po niej nie będzie.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "Parcie na szkło" ma ta baba.

   Adrian Z. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 7

   A gęga to normalne. Bo to gąska :-)

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama