Łapówki za akt zgonu. Ceny wahały się od 25 do 250 zł

  Łapówki za akt zgonu. Ceny wahały się od 25 do 250 zł

  Marcin Koziestański

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Łapówki za akt zgonu. Ceny wahały się od 25 do 250 zł

  ©pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne

  Ponad 70 łapówek miał przyjąć lekarz ze szpitala we Włodawie. Wkrótce czeka go proces. Chełmscy śledczy wysłali już do Sądu Rejonowego akt oskarżenia przeciwko Darosławowi P.
  Łapówki za akt zgonu. Ceny wahały się od 25 do 250 zł

  ©pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne

  Jeździł do ofiar wypadków i samobójców. Według śledczych, za wypisanie aktu zgonu miał żądać od 25 do 250 zł. - Łapówki za wystawianie kart zgonu brał od kilku lat, od 2007 r. Było to przestępstwo, bo trzeba pamiętać, że karty powinny być wystawiane bezpłatnie - mówi prokurator Aleksandra Piotrowska. Łącznie śledczy postawili Darosławowi P. 77 korupcyjnych zarzutów.

  Mimo czekającego go procesu 56-letni medyk ciągle pracuje w SPZOZ we Włodawie.
  - Jest doświadczonym lekarzem, ma u nas normalne dyżury - potwierdza Teresa Szpilewicz, dyrektor szpitala. Według niej, nie ma podstaw, by zwolnić lekarza z pracy. - Przecież jeszcze nie został skazany. Nie było na niego też żadnych skarg - podkreśla dyr. Szpilewicz.

  - Sprawa dotyczy lat 2007 - 2015 - informuje Aleksandra Piotrowska z Prokuratury Rejonowej w Chełmie.

  Medyk był wzywany na miejsce śmiertelnych wypadków czy samobójstw. Po stwierdzeniu zgonu miał się domagać od rodziny zmarłego opłaty za wydanie dokumentu. Ceny wahały się od 25 do 250 zł. 56-latek jednak najczęściej miał żądać 150 zł za kartę zgonu, a za „ekspresowe” wydanie dokumentu nawet dodatkowej opłaty. Tymczasem jego wydanie jest obowiązkiem lekarza i jest bezpłatne. Z ustaleń śledczych wynika, że mężczyzna uzbierał pokaźną sumkę - minimum 10 tys. zł.

  Śledczy ustalili, że Darosław P. wystawiał też pokwitowania swoim klientom. Wypisywał je na przypadkowych kartkach, receptach i ulotkach, na których przybijał też pieczątkę.

  - To kuriozalna sytuacja - ocenia prof. Włodzimierz Piątkowski, socjolog medycyny. - Zachowanie lekarza świadczy tylko o jego nieodpowiedzialności. Przecież takie pokwitowania są potem dowodem przeciwko niemu - dodaje.

  Socjologa nie dziwi jednak postawa ludzi, którzy płacili za darmowe dokumenty. - W naszym społeczeństwie jest deficyt usług lekarskich, takich jak np. skierowania do sanatoriów czy prawo do rent - wyjaśnia profesor. - Dlatego klient jest przyzwyczajony, że lekarz jest dystrybutorem różnych dóbr, najczęściej deficytowych. Ludzie niestety są przyzwyczajeni, że lekarzowi trzeba czasem zapłacić. A wiadomo, że przy okazji aktów zgonu każdemu zależy na czasie, by móc chociażby otrzymać świadczenia potrzebne do pochówku zmarłego - podkreśla Piątkowski.

  Powodów do wszczęcia postępowania w tej sprawie nie widzi Lubelska Izba Lekarska.

  - Zajmujemy się sprawami odpowiedzialności zawodowej i błędów lekarskich, a branie łapówek to pospolite przestępstwo - tłumaczy Marek Stankiewicz, rzecznik prasowy Lubelskiej Izby Lekarskiej. - Takimi sprawami, jak wypisywanie aktów zgonów powinni jednak zajmować się koronerzy. Widzę dużą potrzebę powstania takiego stanowiska - uważa Stankiewicz.

  Darosław P. nie przyznał się do zarzucanych mu czynów. Lekarzowi grozi 8 lat więzienia.  Alarm bombowy na Granitowej. Podejrzany pakunek w autobusie

  Ewakuacja przy Daszyńskiego w Lublinie. Trwa usuwanie szkód. Mieszkańcy mają już gaz (WIDEO)

  IKEA w Lublinie. Wyrównują teren pod centrum handlowe [ZDJĘCIA]

  Taco Hemingway w Lublinie. Tłumy na otwarciu klubu Radość przy Bernardyńskiej (ZDJĘCIA)

  Carnaval Sztukmistrzów 2016 w Lublinie. Jak pięknie wygląda nocą (ZDJĘCIA)


  Jesteśmy też w serwisie INSTAGRAM. Obserwuj nas!


  Czytaj także

   Komentarze (8)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Za sakramenty w polskim koścele plebanowi trzeba płacić duuużą kasę

   wdowa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   jakoś niewielu ma z tym problem chociaż jest to czyste barbażyństwo i wbrew naukom Jezusa.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pr5okuratura na wysokości zadania

   lekarz medycyeny sądowej (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   wzniecania antagonizmów spolecznych.
   Obowiazkiem wystawienia karty zgonu (za darmo) jest obraczony lekarz leczący uprzednnio zmarlego. Jesli policja wzywa le3ka5rza eo zgonyu, ma za to zaplacic,...rozwiń całość

   wzniecania antagonizmów spolecznych.
   Obowiazkiem wystawienia karty zgonu (za darmo) jest obraczony lekarz leczący uprzednnio zmarlego. Jesli policja wzywa le3ka5rza eo zgonyu, ma za to zaplacic, ale lepiej przerzucic ten obowiazek na rodzine, a potem zarzucać łapownictwo - co z kolei jest nastepna bzdurą, .zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   lekarze i doktorki

   pacjent jakich wielu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

   Hieny nie odpuszczą żywym i umarłym ani zeta . Grosz do grosza .........

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a okradzeni i tak nic z tego nie beda miec. jak zawsze.

   zbanowana (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   a odda te kase tym, ktorym ja nieuczciwie zabral?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wielkie

   Halo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   A już myślałem, że brak kasę za wystawianie kart zgonu żywym...Tak na wszelki wypadek :-))) Panie Doktorze mądry sąd umorzy postępowanie lub też zwróci do prokuratury. Jak tego nie zrobi to do...rozwiń całość

   A już myślałem, że brak kasę za wystawianie kart zgonu żywym...Tak na wszelki wypadek :-))) Panie Doktorze mądry sąd umorzy postępowanie lub też zwróci do prokuratury. Jak tego nie zrobi to do Ministra Ziobry trzeba napisać o nadzór ministerialny. Ja bym tam umorzył jeszcze na etapie postępowania przygotowawczego. Ale się prokuratura popisała...no no...Przecież to niska społeczna szkodliwość...zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   o

   ost (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Niska szkodliwość społeczna - to zależy czy lekarz był drugiego sortu?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sądzić jest sprawą sądu

   P. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   ale skoro to dobry lekarz i nie ma na niego skarg to dać mu porkządną grzywnę, pouczyć i niech wraca do pracy bo dobrych lekarzy brakuje zawsze. Sadzę jednak że w dzisiejszych czasach to nie jest...rozwiń całość

   ale skoro to dobry lekarz i nie ma na niego skarg to dać mu porkządną grzywnę, pouczyć i niech wraca do pracy bo dobrych lekarzy brakuje zawsze. Sadzę jednak że w dzisiejszych czasach to nie jest możliwe. Prędzej bandzior dostanie zawiasy a handlarz fajkami nic a lekarza prawnika etc należy skarcić ku uciesze ludu głosującego miast i wsi.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   xyz

   xyz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

   Jak nedznie placicie lekarzom ze 10 tysiecy to pokazna sumka, to normalne ze dobrzy lekarze stad wyjezdzaja.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama