Jarosław Kaczyński: Nie chcemy wyprowadzić Polski z Unii. To...

  Jarosław Kaczyński: Nie chcemy wyprowadzić Polski z Unii. To kłamstwa i manipulacje

  Maciej Deja, Leszek Rudziński, AIP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Jarosław Kaczyński

  Jarosław Kaczyński ©Adam Guz

  Prezes PiS odciął się od słów kandydatki na urząd prezydenta Francji Marine Le Pen, która cytowana przez poniedziałkową „Rzeczpospolitą”, opowiadała się za współpracą z polskim rządem w celu „demontażu Unii Europejskiej”. – Sugestie, że chcemy wyprowadzić Polskę z UE są oszustwem, manipulacją i nadużyciem. Z panią Le Pen mamy tyle wspólnego, co, nie przymierzając, z panem Kukizem. Nigdy jej nie widziałem, ani nie kontaktowałem się z nią, ani z nikim z jej partii – powiedział Kaczyński.
  Jarosław Kaczyński

  Jarosław Kaczyński ©Adam Guz


  AIP/x-news


  – Każdy, kto się tymi opiniami posługuje, kłamie. Manipuluje, wprowadza błąd opinię publiczną – mówił prezes PiS o chęci „demontażu Unii Europejskiej”, w czym, według doniesień „Rzeczpospolitej” prawicowa kandydatka na urząd prezydenta Francji Marine Le Pen, chce współpracować wraz z polskim rządem.
  – Pani Le Pen jest w błędzie. Może ocenia naszą partię na podstawie stereotypów, które funkcjonują o naszej na Zachodzie. Nie ma podstaw, żeby tak sadzić – powiedział Kaczyński na briefingu, zorganizowanym w siedzibie PiS przy Nowogrodzkiej. Jak przekonywał prezes partii, Polexit, czyli scenariusz zakładający wyprowadzenie Polski z Unii Europejskiej nie istnieje, choć, jak zauważa, to wygodny argument do atakowania PiS-u. – Bo według badań ok. 70 proc Polaków jest zwolennikami UE. My również, a ja osobiście jestem głębokim zwolennikiem uczynienia z Unii supermocarstwa – zdradzał Kaczyński. Jak przypomniał, poprzedni rząd PiS zgłaszał propozycje zmian w tym celu już w roku 2006, ale został on odrzucony. – Może kiedyś dożyję takiego momentu – mówił prezes partii rządzącej.

  Czytaj także: Czarnecki: Politycy europejscy dawkują wyborcom neospasminę, lek na uspokojenie. Nic więcej

  Jak przekonywał Kaczyński, UE musi być zachowana w całości, bez dwóch prędkości, a Polska będzie domagać się „wyklarowania prawa unijnego”. – Tyle się mówi o zachowywaniu procedur w Polsce – a to w UE ich nie ma. A Europa dwóch prędkości do de facto jej koniec. Musimy walczyć o to, by ta koncepcja, nie została zrealizowana. W tej walce padłyjuż pierwsze strzały i Polska stoi po dobrej stronie – powiedział prezes PiS w nawiązaniu do ostatnich decyzji na szczeblu decyzyjnym Unii, poprzedzających zbliżający się szczyt w Rzymie, który ma usankcjonować zmiany we Wspólnocie. Kaczyński potwierdził, że polskiemu rządowi przeszkadza „wymiar personalny” unijnej polityki, szczególnie w osobie Donalda Tuska, który „od momentu, kiedy do władzy doszedł PiS narusza reguły postępowania obowiązujące w UE, a przynajmniej te, które powinny obowiązywać”. Na pytanie, jaka będzie taktyka rządu wobec UE po ostatnim szczycie Rady Europejskiej w Brukseli, gdzie zdecydowano o przedłużeniu kadencji Tuska na jej czele, Kaczyński odparł, że „jest za wcześnie, żeby o tym mówić”. – Będziemy aktywni i zdecydowani. Większość mediów tego nie rozumie, ale uzyskaliśmy zupełnie nową, mocniejszą pozycję: ktoś, kto potrafi się postawić – uzyskuje, a nie traci.

  Czytaj także: Petru: Polacy chcą być liderem Europy

  Prezes PiS zaznaczał, że przedstawiciele niektórych krajów chciaływ Brukseli głosować razem z Polską, ale były bezradne w sytuacji, „w której o wszystkim decyduje jedno państwo”. – Mam nadzieję że się ona zmieni, bo to może doprowadzić do ostatecznego kryzysu – ocenił Kaczyński. Jego zdaniem „czarny czwartek” może okazać się początkiem końca UE, a mediom, które „mylnie interpretują jego wydźwięk”, zadedykował cytat z niemieckiego dziennika „DieWelt”: „czy warto było forsować kandydaturę przeciętnego przewodniczącego, kosztem takiego zamieszania?”

  Wcześniej do słów Le Pen odniosła się rzecznik PiS Beata Mazurek. „PiS nie jest zainteresowane demontażem Unii” – napisała na Twitterze rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości. Oferta kandydatki na prezydenta Francji była skierowana zarówno do szefa PiS, jak i do premier Wielkiej Brytanii Theresy May oraz do premiera Węgier Viktora Obrana. – Sądzę, że możemy współpracować w wielu punktach. Jeśli jutro będę prezydentem, podejmę debatę z panem Orbanem nad tym, co wydaje nam się w Unii niedopuszczalne, co jest nie do tolerowania w dzisiejszym sposobie działania UE. Taką samą ofertę złożę panu Kaczyńskiemu. Z pewnością nie będziemy we wszystkim zgodni. Ale przecież po to każdy kraj jest wolny i suwerenny, aby bronić własnych interesów – mówiła w czwartek Le Pen podczas spotkania z dziennikarzami w Paryżu.

  Czytaj także: Prezes PiS kwiatami powitał Beatę Szydło, choć Donald Tusk wygrał

  Na Twitterze wywiązała się dyskusja pomiędzy dziennikarzami, co do prawdziwości cytowanych w dzienniku słów Le Pen. Dziennikarka portalu wPolityce.pl Aleksandra Rybińska, która brała udział w spotkaniu, zarzuciła „Rzeczpospolitej” manipulację. Poszło o sformułowanie „demontaż Unii”. Dziennikarze „Rz” Jacek Nizinkiewicz i Jerzy Haszczyński zapewniają, że przytoczona w gazecie wypowiedź jest prawdziwa i padła z ust Le Pen.

  Czytaj także

   Komentarze (75)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jarek

   lucyper (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Wyprowadzic to on moze kota na spacer,narod mu wczesniej zrobi wpier..l

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Po co jawnie opuszczać UE? Lepiej poczekać jak UE opuści nas.

   P... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Wystarczy robić konsekwentnie wszystko, żeby mieli nas dość. Jechać na politycznym poślizgu kontrolowanym, a w razie czego kontrować sprostowaniami.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kaczor mowi jak jest.....

   Oberschlesier (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   Pisolodzy nie moga wyprowadzic polski z unii, bo kto finansowal ich chora polityke ?Poza tym: o predkosci decyduja juz inni.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Propaganda

   Janek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 3

   Słowa, słowa, słowa, czyli u prezesa nic nowego. po czynach zostanie poznany a nie słowach, a na razie to tylko ble, ble, ble.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Idzie stare..

   jack (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 10

   pozdrawiam moderatora PO raz kolejny w tym tygodniu..

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Co ma Kukiz do Putina?

   jack (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 12

   Der Dziennik nie manipulujcie słowami pana Kaczyńskiego...Była taka wypowiedź: " "Z panią Le Pen mamy tyle wspólnego mniej więcej, co z panem Putinem" - zaznaczył.Takie małe przeoczenie co?POdobnie...rozwiń całość

   Der Dziennik nie manipulujcie słowami pana Kaczyńskiego...Była taka wypowiedź: " "Z panią Le Pen mamy tyle wspólnego mniej więcej, co z panem Putinem" - zaznaczył.Takie małe przeoczenie co?POdobnie w gazetce "Rzeczpospolitej"zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   manipulacja

   xxxxx (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 2

   Manipulacja oglądnijcie tvp1 tvp2 tvp info to jest manipulacja, zwłaszcza dialog pomiędzy politykami różnych ugrupowań i pseudo redaktor z mało obiektywnym podejściem zwłaszcza ten z minęła 20,...rozwiń całość

   Manipulacja oglądnijcie tvp1 tvp2 tvp info to jest manipulacja, zwłaszcza dialog pomiędzy politykami różnych ugrupowań i pseudo redaktor z mało obiektywnym podejściem zwłaszcza ten z minęła 20, przecież powinien prowadzić program a nie być bohaterem nad politykami którzy prowadzą dialog, ja to bym, takie cy..... wyci.... za u... z tej telewizji i sk... mu d. i to jest manipulacjazwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A tam dalej o Kukizie-żenada redaktorków..

   jack (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 7

   Wolisz resortowych redaktorków,to zmień stację.Tam prawda na okrągło i pełny "obiektywizm"..

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   to nie pan, to wariat i opciach

   zuza (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 4

   dość już tego gościa, wypad

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kłamie !!!!!!!!!!!!!!!

   tq43t (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 3

   kłamie, boi się stracić zanim to zrobi

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie chcemy wyprowadzić Polski z Unii

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 4

   ... chcemy ją tylko wydoić ile się da. Tego już nie miał odwagi dopowiedzieć ten zakłamany cep.

   Wystarczy się przyjrzeć co zrobiły te szmaciarze ze Śląskiem.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PiSraj+

   koks (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 3

   El comendante powiedział nie i tak ma być kwa, kwa, kwa.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kaczyński nie chce wyjść z UE, ale do czasu, aż wam Qrwizja tak zohydzi Unię, że sami

   Cameron (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 2

   będziecie chcieli wyjść


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ale najpierw oddacie katolicy pieniądze,które ukradliście

   ejko (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 1

   biedoto z podkarpackiego

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama