IPN: Dwie teczki TW "Bolka". Zobowiązanie do współpracy jest...

  IPN: Dwie teczki TW "Bolka". Zobowiązanie do współpracy jest podpisane "Lech Wałęsa"

  Damian Witek (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  „Nie może być żadnych materiałów mojego pochodzenia. Gdyby były, nie byłoby potrzeby podrabiać. W sądzie to udowodnię” - napisał sucho w czwartek na swoim mikroblogu. Skomentował tym samym czwartkową konferencję szefa IPN. Zakończyło się także przeszukanie w domu Kiszczaków na Mazurach.
  Łukasz Kamiński, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, w czwartek na konferencji prasowej podał informacje o wstępnych oględzinach dokumentów z okresu PRL. Dotyczą one głównie współpracy byłego prezydenta Lecha Wałęsy ze Służbą Bezpieczeństwa.

  Na paczce znalezionej w domu Czesława Kiszczaka widniał napis „Do Dyrektora Archiwum Akt Nowych w Warszawie do rąk własnych”. W kopercie znajdował się odręcznie napisany list z kwietnia 1996 r., w którym gen.
  Kiszczak informuje o przekazaniu do Archiwum Akt Nowych dokumentów dotyczących współpracy Lecha Wałęsy ze Służbą Bezpieczeństwa. List jest odręcznie podpisany przez generała Kiszczaka. Mimo e został zaadresowany, poczty nie wysłano.

  CZYTAJ TEŻ | PRZESZUKANIE W DOMU KISZCZAKÓW. ZNALEZIONO SZEŚĆ "WORKÓW" Z DOKUMENTAMI I ZDJĘCIAMI [VIDEO]


  Według słów szefa IPN w teczce znajdowało się także odręcznie napisane zobowiązanie do współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa podpisane: Lech Wałęsa „Bolek”. Wśród dokumentów są również, m. in. odręcznie podpisane pseudonimem „Bolek” pokwitowania odbioru pieniędzy. Według nich Wałęsa miał otrzymywać wynagrodzenie za składanie donosów, czemu od lat zaprzecza.

  Z komunikatu IPN wynika, że dokumenty znalezione w obu teczkach obejmują okres 1970-1976. W opinii eksperta archiwisty IPN są autentyczne. Także inni specjaliści zbadają wiarygodność zgromadzonych akt.

  Szef IPN Łukasz Kamiński dodał, że na razie trwają czynności prokuratorskie. Po ich zakończeniu IPN ma poinformować opinię publiczną o tym, co ustalono w związku z przeszukaniem teczek.

  Kilka dni temu do IPN zgłosiła się wdowa po generale Maria Kiszczak. Chciała sprzedać część dokumentów ws. „Bolka”. We wtorek został przeszukany dom generała na Mokotowie w Warszawie. Pracownicy IPN w asyście policji weszli tam, by zająć dokumenty. Sprawdzili m.in., czy te rzeczywiście dotyczą sprawy TW „Bolek” oraz czy nie powinny były wcześniej trafić do archiwów Instytutu. W czwartek przeszukano dom letniskowy Kiszczaka na Mazurach, jednak nie znaleziono żadnych dokumentów.

  Sprawę dokumentów w domu Kiszczaka skomentowała żona generała Maria. - Mąż celowo schował w domu dokumenty, bo chciał, żeby Wałęsa był polskim bohaterem. Gdyby tego nie zrobił, to prawdopodobnie nie dostałby Nagrody Nobla. Nie byłby tym, kim jest - powiedziała mediom zza płotu swojego domu.

  Zagraniczne media, m.in. AFP czy AP, poinformowały na portalach o nowych dokumentach dotyczących przeszłości byłego prezydenta.

  Kiszczak za życia niejednokrotnie zdumiewał opinię publiczną informacjami, że ma w swoim posiadaniu dokumenty z okresu PRL i komunistycznej Służby Bezpieczeństwa. Miał także kierować pracami polegającymi na niszczeniu rozmaitych archiwów peerelowskich. Historycy wielokrotnie mówili, że Kiszczak zostawił sobie dokumenty dotyczące osób pełniących prominentne stanowiska w Polsce po 1989 r. Miały służyć mu do szantażowania ich.


  Źródło: TVN24/x-news

  Czytaj także

   Komentarze (269)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wyptrtow

   Pharmb17 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Very nice site!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tpurietu

   Johnf709 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Hey very nice site!! Man .. Beautiful .. Amazing .. I will bookmark your blog and take the feeds alsoI am happy to find a lot of useful info here in the post, we need work out more techniques in...rozwiń całość

   Hey very nice site!! Man .. Beautiful .. Amazing .. I will bookmark your blog and take the feeds alsoI am happy to find a lot of useful info here in the post, we need work out more techniques in this regard, thanks for sharing. . . . . . caddaceeeggazwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tpurietu

   Johnf709 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Some truly select blog posts on this web site , saved to fav. caddaceeegga

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tpurietu

   Johnf709 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Article Source a viral game app is not caddaceeegga

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "Tato sprawą się rypła"

   Jak w komedii (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   W filmie reż.J.Kidawy Józek woła do ojca;"tato,tato sprawa się rypła"..co wymyślą by nie dać się oderwać od postumentu?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zakończyć sprawę!

   nake (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Przecież to Kiszczakowa przyniosła te dokumenty dot. m. in. Wałęsy i na dodatek chciała je sprzedać za duże pieniądze - 80 tys. zl. i trzeba z tym coś zrobić , a nie znowu zamieść pod dywan, jak to...rozwiń całość

   Przecież to Kiszczakowa przyniosła te dokumenty dot. m. in. Wałęsy i na dodatek chciała je sprzedać za duże pieniądze - 80 tys. zl. i trzeba z tym coś zrobić , a nie znowu zamieść pod dywan, jak to robiły poprzednie władze. a Wałęsa jest prezydentem, byłym, jest znaną za granicami osobowością i nie nikt nie zamierza mu tego odbierać, tylko niech on zachowa sie poważnie, jak własnie taka osoba, a nie - jak taki niegrzeczny chłopiec, co to zaprzecza, zmienia co chwilę zdanie i kombinuje, jak przedłużyć sprawę. Powinien wreszcie spowodować swoja postawa zakończenie tej żenującej sprawy. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bolek i olek

   prawda (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   3 rp to teatr kukielek sb plus WSi .A kiedy dowiemy sie o Donusiu T. Agencie Stasi ps Oskar stad ta jego proniemieckosc ?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PRZESZŁOŚĆ

   obywatele (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

   Przeszłość Polski przez ostatnie lata, ok. 25 wstecz i 8 –bezpośrednio - wyglądała różnie. Owszem, wiele zmieniło się w tym czasie, także na lepsze. Ale wiele niedobrych rzeczy działo się....rozwiń całość

   Przeszłość Polski przez ostatnie lata, ok. 25 wstecz i 8 –bezpośrednio - wyglądała różnie. Owszem, wiele zmieniło się w tym czasie, także na lepsze. Ale wiele niedobrych rzeczy działo się. Zniszczony i sprzedany przemysł – w ramach tzw. prywatyzacji wszystkiego – za „ złotówkę” jedynie, afery korupcyjne, podatkowe - wyłudzenie ogromnych kwot podatku WAT – ok. 80 mld. zł., inwigilacja. Trzeba to wszystko teraz naprawiać. Dlatego tak ważne i potrzebne jest realizowanie wielu przedsięwzięć dla obywateli, jak ostatnio wielkiego projektu w interesie polskich rodzin i dzieci, które są przyszłością tego narodu. To bardzo ważna i znacząca pomoc. Państwo ma obowiązek pomagać swoim obywatelom, a nie tylko sobie – a obywatel niech sobie sam radzi. Interwencjonizm państwa
   jest cechą rozwiniętych i cywilizowanych społeczeństw. Państwo pomaga obywatelom, m. in. W. Brytanii, Francji, Niemiec. A w Polsce w tych sprawach dotychczas nastąpiło znaczne cofnięcie. Wprowadzenie tego wielkiego i znaczącego projektu odbyło się, niestety, jak do tej pory wszystkiego , co robi aktualny rząd, w atmosferze wrzasków opozycji - PO , PO – córki – Nowoczesna i innych nierozumnych obywateli. Zachowanie opozycji - i to na sali sejmowej – było skandaliczne, niecywilizowane i nie licowało z mandatem posłów. Po raz kolejny opozycja udowodniła, że nie są dla niej ważne sprawy Polski i jej obywateli , a jej własne interesy.
   JESTEŚMY ZADOWOLENI Z DZIAŁAN AKTUALNEGO RZĄDU I WYRAŻAMY POPARCIE DLA NIEGO POPARCIE. I nie tylko ci akceptuja przedsięwzięcia przedstawicieli tego rzadu, którzy otrzymali te świadczenia, ale także ci, którzy nie podpadają pod te sytuację, gdyż nigdy nie będzie tak, że wszystko będzie dla wszystkich, liczy się ogólny bilans korzyści, a także korzyści w przyszłości. Nasze dzieci mogą przeciez mieć kolejne dziecko. Tylko niedorośli wołają, jak dzieci, że „chcą mieć wszystko, bo chcą”.
   Jesteśmy też spokojni o los naszych , dzieci, wnuków. Ten rząd nas nie okłamie i nie oszuka, nie zabierze i nie zdeprawuje naszych dzieci /a tak twierdzą źli/.

   TAK TRZYMAĆ I NIE DAĆ SIĘ ZAKRZYCZEĆ I SPROWOKOWAĆ TYM ZŁYM!
   LUDZI MAJĄCYCH NA UWADZE DOBRO POLSKI SĄ MILIONY – jest nas przeważająca większość. TYLKO NIE ZAWSZE I NIE WSZEDZIE MAJA MOZLIWOŚĆ WYPOWIEDZENIA SIĘ.

   Dobrze byłoby, gdyby była możliwość wyrażenia swojego zdania nie tylko w czasie wyborów, ale także gdzie indziej.

   Dobrze byłoby, gdyby była możliwość wyrażenia swojego zdania nie tylko w czasie wyborów, ale także gdzie indziej. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Polska się podnosi...

   czytelnicy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 6

   Polska powoli podnosi sie do góry. To dobrze, że wchodzi w stadium realizacji program promujący i pomagający polskim rodzinom i dzieciom, co jest największym dobrem każdego narodu. Wprawdzie...rozwiń całość

   Polska powoli podnosi sie do góry. To dobrze, że wchodzi w stadium realizacji program promujący i pomagający polskim rodzinom i dzieciom, co jest największym dobrem każdego narodu. Wprawdzie niektóre władze samorządowe nie chca podporządkować sie realizacji tego programu /znowu postępuja tak, jak aktualna opozycja i cząstka nierozumnych oraz egoistycznych obywateli/, ale to margines tej sprawy. Ważne, że to wielkie przedsięwzięcie, będące ogromną i bardzo wążna pomocą dla rodzin , w tym dzieci, zostało już zrealizowane. KRZYK OPOZYCJI, TJ. PO. PO- II, czyli Nowoczesna - NIE ZAGŁUSZYL TYCH POZYTYWNYCH WIATROW AKTUALNEJ HISTORII POLSKI. A OPOZYCJA - I TO NA TERENIE SEJMU- ZACHOWAŁA SIE PRZERAZAJĄCO NAGANNIE! POKAZALA SWOJE PRAWDZIWE OBLICZE: ZE WALCZY O SWOJE INTERESY I O ZDOBYCIE DLA SIEBIE WŁADZY. WYDAŁA TEZ ŚWIADECTWO O SWOIM POZIOMIE ZACHOWANIA. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nie do końca prawda

   małpa w czerwonym (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   za imieniem i nazwiskiem była jeszcze jego ksywka " Bolek" . Nie za bardzo świadczy to o profesjonalizmie przyjmującego ten podpis w pełnej wersji i o profesjonaliżmie tego, który ten podpis, na...rozwiń całość

   za imieniem i nazwiskiem była jeszcze jego ksywka " Bolek" . Nie za bardzo świadczy to o profesjonalizmie przyjmującego ten podpis w pełnej wersji i o profesjonaliżmie tego, który ten podpis, na zlecenie zwolenników teorii o Bolku, podrabiał.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama