Francois Hollande nie będzie ubiegał się o drugą kadencję

  Francois Hollande nie będzie ubiegał się o drugą kadencję

  Aleksandra Gersz AIP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Zaskoczenie we Francji. Prezydent Francois Hollande nie będzie ubiegał się o drugą kadencję. Kandydatem Partii Socjalistycznej w wyborach najprawdopodobniej zostanie obecny premier Manuel Valls. To pierwszy raz we współczesnej Francji, kiedy urzędujący prezydent rezygnuje z reelekcji.
  - Zdecydowałem się nie kandydować i nie ubiegać o drugą kadencję - powiedział Hollande w czwartek w telewizyjnym orędziu. - W nadchodzących miesiącach moim jedynym obowiązkiem będzie rządzenie moim krajem - dodał prezydent. Francois Hollande stwierdził również, że podczas jego kadencji "świat, Europa i Francja musieli zmierzyć się ze szczególnie ciężkimi wyzwaniami". Odniósł się tu m.in. do ataków terrorystycznych we Francji: w styczniu i listopadzie ubiegłego roku w Paryżu oraz w lipcu tego roku w Nicei. - W tych czasach pełnych wyzwań chciałem utrzymać narodową jedność - powiedział polityk.

  FRANCJA: FRANCOIS FILLON BĘDZIE KANDYDOWAŁ NA PREZYDENTA Z RAMIENIA REPUBLIKANÓW [VIDEO]


  62-letni Hollande podjął tę bezprecedensową decyzję w obliczu swojej bardzo niskiej popularności wśród francuskiego społeczeństwa w ostatnim czasie. Prezydentowi nie udało się wprowadzić obiecanych reform, za co spotkała go ostra krytyka lewicowego odłamu Partii Socjalistycznej. Kandydat tego ugrupowania na prezydenta zostanie wyłoniony w styczniu. Faworytem jest premier Manuel Valls, który tydzień temu ogłosił, że zamierza kandydować w partyjnych wyborach. - To wybór męża stanu - nazwał Valls decyzję Hollande'a w czwartek.

  W swoim orędziu Hollande przestrzegł również przed niebezpieczeństwem, jakim jego zdaniem jest nacjonalistyczny Front Narodowy Marine Le Pen. To właśnie ona jest jednym z faworytów przyszłorocznych wyborów. BBC, powołując się na francuskie sondaże, podaje jednak, że na razie największe szanse na wygraną pierwszej tury w kwietniu ma konserwatywny kandydat Republikanów Francois Fillon. Le Pen utrzymuje się tuż za nim, a Valls - gdyby został kandydatem Partii Socjalistycznej - uplasowałby się na trzecim miejscu. W wyborach prezydenckich wystartuje również były minister gospodarki Emmanuel Macron - będzie on centroprawicowym kandydatem niezależnym. Polityk stwierdził, że decyzja Hollande'a jest "odważna".

  FRANCJA. FRANCOIS FILLON: POWINNIŚMY WSPÓŁPRACOWAĆ Z ROSJĄ. PCHAMY MOSKWĘ W STRONĘ IZOLACJI


  Francuskie media podkreślają, że to pierwszy raz w historii współczesnej Francji, kiedy urzędujący prezydent nie chce ubiegać się o drugą kadencję. "Le Parisien" nazwał decyzję Hollande'a "bombą", a katolicka gazeta "La Croix" "wydarzeniem bez precedensu". - Mimo że w teorii można było sobie wyobrazić, że urzędujący prezydent nie będzie kandydował ponownie, to nie było to wcale takie prawdopodobne - pisał dziennikarz "La Croix". - Rezygnacja Hollande doprowadzi do jego politycznej śmierci - twierdzi z kolei dziennik "L'Observateur".

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Na pożegnanie rozdajcie kredę

   ll (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   Na pożegnanie rozdajcie kredę i napiszcie żale na ulicach. Tak głupiego społeczeństwa jak francuskie to ze świecą szukać. No wybrać takiego ciula na prezydenta? Szok.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zmuszony do rezygnacji

   Józio z W. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Jak się ma niecałe 10 % poparcia w społeczeństwie to trzeba zrezygnować, by się nie wygłupić do reszty.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wystarczyła mu jedna kadencja.

   prawica zwana lewicą (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Kadencja kompromitacji. Skompromitował nie tylko siebie ale na 30 lat całą lewicę .

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama