Fidel Castro nie żyje. Dyktator Kuby miał 90 lat (ZDJĘCIA,...

  Fidel Castro nie żyje. Dyktator Kuby miał 90 lat (ZDJĘCIA, FILM)

  JU, AIP, TVN/X-News

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Były przywódca Kuby Fidel Castro zmarł w piątek (25.11.2016 r.) wieczorem w Hawanie w wieku 90 lat - poinformował jego brat Raul, który przejął po nim rządy na Kubie w 2006 r. Castro był przywódcą kubańskiej rewolucji i faktycznym przywódcą Kuby przez niemal 50 lat.

  ZOBACZ KONIECZNIE Kuba Fidela Castro. Oto państwo dyktatora (NIESAMOWITE ZDJĘCIA)

  - Komendant i przywódca rewolucji kubańskiej zmarł wieczorem (w piątek – red) o godz. 22.29 w Hawanie – oświadczył młodszy brat Fidela, Raul Castro na antenie państwowej telewizji. Raul Castro dodał, że ciało Fidela zostanie skremowane w sobotę. W kraju ma zostać ogłoszona żałoba narodowa.

  Fidel Castro, działacz państwowy i polityczny, urodził się 13 sierpnia 1926 roku w prowincji Oriente. Sprawował władzę na Kubie w latach 1959- 2008 - był najdłużej panującym niekoronowanym przywódcą na świecie w XX wieku. W 2012 roku polityk znalazł się na liście „Time” jako jedna ze 100 najbardziej wpływowych osób wszechczasów.

  W 1953 roku poprowadził grupę rewolucjonistów do ataku na koszary wojskowe Mocada w Santiago de Cuba. Wówczas został aresztowany i skazany na 15 lat więzienia, ale dwa lata później wypuszczono go na łamach amnestii. W 1956 roku z grupą rewolucjonistów (w tym z bratem Raúlem i Che Guevarą) rozpoczął antyrządową rewolucję. W styczniu 1959 roku ogłosił się naczelnym dowódcą sił zbrojnych, miesiąc później - premierem.

  Fidel Castro chorował
  Jego zdrowie pod koniec życia zaczęło się pogarszać. W 2008 roku ze względów zdrowotnych - cierpiał na dolegliwości jelitowe - oddał władzę swojemu bratu Raulowi. Od tego czasu zajmował się głównie pisaniem cotygodniowych felietonów na temat spraw międzynarodowych publikowanych w dzienniku „Granma.” Sam od czasu do czasu wypowiadał się publicznie w mediach lub na wiecach. Jak przypomina BBC, ostatnio - w kwietniu tego roku - wystąpił na kongresie partii komunistycznej i powiedział, że komunistyczne idee są wciąż aktualne i że naród kubański zwycięży. Dodał wówczas, że nigdy nie spodziewał się, iż dożyje 90 lat oraz, że jego czas - podobnie jak innych - "musi nadejść".

  Fidel Castro - 100 zamachów na jego życie
  Castro wspierał komunistów na całym świecie. Nawiązując ścisłe relacje ze Związkiem Radzieckim, naraził na szwank stosunki z Amerykanami. Ci próbowali obalić jego rządy podczas inwazji w Zatoce Świń w 1961 roku. Rok później doprowadził do kryzysu kubańskiego, kiedy wyraził zgodę na umieszczenie na Kubie radzieckich rakiet nuklearnych. Na mocy porozumienia wynegocjowanego przez Amerykanów i Sowietów, mocarstwa ostatecznie wycofały broń. Pozbyć się kubańskiego przywódcy wielokrotnie próbowała CIA – organizacja planowała przeprowadzenie około 100 zamachów na jego życie.

  Przywódca znacjonalizował gospodarkę, którą wkrótce zaczęły trapić problemy typowe dla krajów socjalistycznych. Dodatkowo trudną sytuację ekonomiczną pogłębiało embargo gospodarcze ze strony Stanów Zjednoczonych. Z wyspy uciekały do USA przed kryzysem i prześladowaniami ze strony komunistycznego reżimu tysiące uchodźców. To pieniądze przysyłane przez nich do swoich rodzin częściowo utrzymywały gospodarkę kraju. Po upadku ZSRR w latach 90 skończył się napływ pomocy ekonomicznej ze strony dawnego sojusznika i Kuba zaczęła się w błyskawicznym tempie staczać w potężny kryzys gospodarczy.

  Castro, który słynął z żelaznego zdrowia i wielogodzinnych przemówień na wiecach partyjnych do końca głosił hasła, że "rewolucja zwycięży" i "socjalizm albo śmierć". W więzieniach trzymał do końca swych rządów setki opozycjonistów, a ich rodziny szykanował.

  Pod wpływem zmian demokratycznych w Europie wschodniej zgodził się na pewne liberalne kroki. W 1998 roku odbyła się historyczna wizyta papieża Jana Pawła II w komunistycznej Kubie.

  31 zdjęć
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Gazety Wrocławskiej

  Centrum Hawany, stolicy Kuby

  Kuba Fidela Castro. Oto państwo dyktatora (NIESAMOWITE ZDJĘCIA)

  Link do głównego zdjęcia

  Centrum Hawany, stolicy Kuby ©Desmond Boylan

  Czytaj także

   Komentarze (6)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czy wrocławski oddział Razem też organizuje

   fryc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   wyjazd na pogrzeb Fidela? Są jeszcze miejsca, jak się zapisać?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ch..j mu na grób

   Rabin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Pewnie już siedzi w kotle z Hitlerem, Stalinem, Mao...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nowoczesna służba zdrowia

   Lekarz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

   Czemu nie napiszecie że mimo wszystko poziom życia przeciętnego Kubańczyka za jego rządów znacznie się podniósł a poziom opieki medycznej na Kubie jest najwyższy w tamtej części świata i wyższy niż...rozwiń całość

   Czemu nie napiszecie że mimo wszystko poziom życia przeciętnego Kubańczyka za jego rządów znacznie się podniósł a poziom opieki medycznej na Kubie jest najwyższy w tamtej części świata i wyższy niż w Polsce. To samo jest ze szkolnictwem.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czy polski prezydent wysłał kondolencje?

   Kamyczek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

   Można nie lubić Fidela, ale to był ważny polityk i wypadałoby wysłać kondolencje.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To był przynajmniej patriota i mąż stanu

   nie to co współczesne warszawsko- wrocławskie (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 2

   złodziejsko nastawione żydowskie pejsate ścierwa, q. ich mać była

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   No miał commandante jaja :-)

   :-) (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

   Tylu prezydentów usańskich przetrzymał :-)

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama