Elżbieta Jakubiak: Urodzenie dziecka poczętego z gwałtu to...

  Elżbieta Jakubiak: Urodzenie dziecka poczętego z gwałtu to heroizm, ale nie wolno do niego zmuszać

  Dorota Kowalska

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Elżbieta Jakubiak: My jako katolicy musimy dawać świadectwo, że nimi jesteśmy

  Elżbieta Jakubiak: My jako katolicy musimy dawać świadectwo, że nimi jesteśmy ©Bartek Syta

  O trudnych kwestiach związanych z kompromisem wokół ustawy aborcyjnej, roli Kościoła i polityków oraz o ważnych wnioskach płynących z nauki Jana Pawła II mówi Elżbieta Jakubiak, była posłanka Prawa i Sprawiedliwości
  Elżbieta Jakubiak: My jako katolicy musimy dawać świadectwo, że nimi jesteśmy

  Elżbieta Jakubiak: My jako katolicy musimy dawać świadectwo, że nimi jesteśmy ©Bartek Syta

  Jest Pani za całkowitym zakazem aborcji?
  Oddzielam w tej kwestii sferę polityki od prywatnych poglądów. I powiem tak: w przypadku osobistych poglądów nie jestem zwolenniczką aborcji. Uważam ją za coś strasznego, co może spotkać kobietę i rodzinę. Natomiast, co do prawa, tu jest sprawa bardziej skomplikowana, bo nikt z nas, kto ocenia dzisiejszy kompromis, nie jest zadowolony, kiedy słyszy, że dochodzi do nadużyć tego prawa.
  Trzeba wiedzieć, skąd wzięło się to prawo: ono się wzięło stąd, że Polska jest bardzo podzielona w kwestii stosunku do aborcji, podobnie jak wiele krajów w Europie i reszcie świata. Jedni z nas uznają te kwestie za sferę życia prywatnego, inni uważają, że aborcja powinna być objęta regulacją prawną chroniącą życie.

  Nie odpowiedziała mi Pani na pytanie.
  A jak pani by chciała, żebym na to pytanie odpowiedziała? Nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ materia jest skomplikowana, tak jak z karą śmierci. Nie ma odpowiedzi: tak lub nie.

  W tej kwestii trzeba odpowiedzieć: tak lub nie. I 80 proc. Polaków, jak wynika z ostatniego sondażu CBOS, dopuszcza aborcję w kilku przypadkach, czyli zadowala ich obowiązujący kompromis.
  Ale ja mówię z punktu widzenia polityka, który musi podnieść rękę, głosując nad przyjęciem lub odrzuceniem ustawy, trzeba trochę głębiej wniknąć w materię, uznać obecność innych poglądów, patrzeć na konsekwencje. Kwestie życia i śmierci to najpoważniejsza sprawa, nad jaką człowiek może się zastanawiać, a regulacja prawna nie może być zero-jedynkowa. Nigdy nie była. Dlatego potrzebny jest kompromis. Jeśli byłoby to takie proste, jak pani chce, żeby było, to podnosilibyśmy rękę: nad artykułem pierwszym ustawy, gdzie byłby przepis o całkowitej ochronie, i artykułem drugim o braku ochrony życia. Myślę jednak, że w tej sprawie ludzie mają więcej dylematów.

  .NOWOCZESNA WYSTOSOWAŁA LIST DO JAROSŁAWA KACZYŃSKIEGO WS. SPRZECIWU DOTYCZĄCEGO ZAKAZU ABORCJI


  Ale przecież kompromis obowiązuje od 1993 r.!
  Tak, ale nie można powiedzieć, żeby ten kompromis był jedyną drogą. Dlatego pewnie dzisiaj pojawia się projekt nowej ustawy, pojawiają się żądania środowisk radykalniejszych w tych kwestiach niż kompromis ustanowiony w 1993 r. Stąd bierze się dyskusja. Jeśli mnie pani pyta, czy jestem zwolenniczką aborcji, odpowiadam: nie. Natomiast jeśli mam się zachowywać jako polityk, muszę szanować pewną grupę osób, która nie myśli dokładnie tak jak ja.

  Ja Panią nie pytam, czy jest zwolenniczką aborcji. Pytam, czy jest Pani zwolenniczką obowiązującego kompromisu, który dopuszcza aborcję jedynie w trzech konkretnych przypadkach.
  Jestem zwolenniczką zapisów tej ustawy, ale mam wątpliwość, czy ten kompromis w wielu wypadkach nie był nadużywany. Mogę powiedzieć, jakie mam poglądy, nie mogę się jednak poddać presji, odpowiadając na pytanie: tak lub nie. To jest próba szantażu na politykach, myślę, że rozmowa w tej sprawie wnosi więcej niż proste odpowiedzi tak lub nie. Swój kompromis w tej sprawie oparłam na nauczaniu Jana Pawła II. Nauczyłam się mówić o tych sprawach jego językiem. I pamiętam dokładnie wezwanie, jakie do nas kierował Jan Paweł II po sytuacji, jaka wydarzyła się na Bałkanach, kiedy setki kobiet było tam zgwałconych. Jan Paweł II powiedział wtedy, że do świętości trzeba dążyć, ale nikogo nie można do niej zmusić. Jan Paweł II uznawał ich cierpienie i prawo do braku heroizmu. Można myśleć, że kobieta powinna urodzić dziecko poczęte w wyniku gwałtu, nie można jednak jej do tego zmusić. Dlatego regulacja prawna w tym zakresie jest trudna. Z drugiej strony, nie dopuszczam usuwania ciąży w 12. czy 24. tygodniu ciąży, dla mnie jest to barbarzyństwo.

  Nie rozumiem, czemu mówi Pani o szantażu…
  Bo chcecie od nas odpowiedzi: tak lub nie.

  I co w tym dziwnego? Polacy też odpowiadają sobie na pytanie: czy są za czy przeciw kompromisowi? Za chwilę, jeśli nowa ustawa zakazująca całkowicie aborcji trafi do Sejmu, posłowie też będą musieli odpowiedzieć: tak lub nie.
  Ale tam będą dziesiątki przepisów! Gdybym była czynnym politykiem, musiałabym się dokładnie z nimi zapoznać, porozmawiać z wieloma osobami, specjalistami i zmierzyć się z własnym sumieniem, a potem podjąć decyzję.
  1 3 4 »

  Czytaj także

   Komentarze (7)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ustawy nie ma i nie bedzie, skad raptem te wirtualne trzepanie tematu bez tematu?

   Ale wiekowym i istotnym tematem jest nastepujacy, skroty z sieci: (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 7


   Jacek Świat: (...) Wkurzony, że nasze państwo nas zdradziło. Mam nadzieję, że wreszcie jest szansa na normalność (...) Mam w sobie dużo żalu o to, że w dużym stopniu zabrano nam te lata, bo ten...rozwiń całość


   Jacek Świat: (...) Wkurzony, że nasze państwo nas zdradziło. Mam nadzieję, że wreszcie jest szansa na normalność (...) Mam w sobie dużo żalu o to, że w dużym stopniu zabrano nam te lata, bo ten dramat ciąży na nas, determinuje nasze losy. Ale przede wszystkim jestem wkurzony na to, jak moje państwo tak potraktowało nas wszystkich: rodziny, ofiary, jak potraktowało swoich obywateli, lekceważąc głowę państwa, znakomitych przedstawicieli elit naszego kraju. Pół roku po katastrofie pisałem, że nasze państwo nas zawiodło, a dziś mogę powiedzieć, że nas zdradziło. Mam nadzieję, że wreszcie jest szansa na normalność.(...) To, co później się działo. Markowanie działań państwa, a jednocześnie rozpętanie czegoś, co nazywamy przemysłem pogardy wobec części ofiar i ich rodzin, to wszystko były decyzje polityczne i na gruncie tej woli politycznej trzeba to rozwiązać. Chodzi o to, by państwo i elity polityczne zapaliły zielone światło tym wszystkim, którzy chcą od początku do końca sprawę wyjaśnić. (...) Ale w głównej mierze sprawcą tego całego nieszczęścia jest ówczesny premier Donald Tusk, bo to jego rząd był odpowiedzialny za to, by zapewnić bezpieczeństwo delegacji wylatującej za granicę. To on podjął decyzję, by oddać sprawę Rosjanom, decydując o tym, by posługiwać się konwencją chicagowską. I to on patronował tej fali nienawiści, jaka się na nas przez te lata wylewała.(...)
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Urodzenie dziecka poczętego z gwałtu to nie heroizm,

   tylko głupota (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 6

   Kobieta ma prawo kochać swoje dziecko, ale dziecko poczęte z gwałtu nie będzie kochane, bo zawsze będzie przypominać kobiecie gwałt. Ze zła nie da się wyprowadzić dobra. Miłość do tak poczętego...rozwiń całość

   Kobieta ma prawo kochać swoje dziecko, ale dziecko poczęte z gwałtu nie będzie kochane, bo zawsze będzie przypominać kobiecie gwałt. Ze zła nie da się wyprowadzić dobra. Miłość do tak poczętego dziecka wymagałaby akceptacji gwałtu, czyli zgody na zło.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jakubiak prywatnie by z gwałtu nie urodziła

   x (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 4

   ale jako polityk zagłosowałaby za zaostrzeniem ustawy.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   znów to samo

   trzeciorzędny były polityk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 2

   i bicie piany o czyms, czego NIE MA. BO USTAWY W SEJMIE JESZCZE NIE MA.
   WEŹCIE SOBIE WIESZAK I ZRÓBCIE OPERACJĘ MÓZGU.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ależ jak najbardziej w Sejmie ustawa jest

   x (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Pani Szydło w mediach mówi, że rząd się takim tematem nie zajmuje (bo to nie jest temat dla rządu, tylko Sejmu) a po cichutku ustawę posłano do komisji sejmowych i zostanie piorunem klepnięta,...rozwiń całość

   Pani Szydło w mediach mówi, że rząd się takim tematem nie zajmuje (bo to nie jest temat dla rządu, tylko Sejmu) a po cichutku ustawę posłano do komisji sejmowych i zostanie piorunem klepnięta, jak znam życie. lamią cały czas. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ony nie maja mózgu,

   nie ma więc na czym operować. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 5

   Raczej wyskrobać to lewactwo, bo tam znajduje się ich centralny układ nerwowy.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dostali rozkaz z Berlina

   to młócą temat do skutku. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 4

   A że głupich polaczków nie brakuje, więc temat się sprzedaje.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama