Cyfrowy Polsat i Polkomtel wprowadzili klientów w błąd....

  Cyfrowy Polsat i Polkomtel wprowadzili klientów w błąd. Zapłacą za to 40 mln zł kary

  Błażej Organisty

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  zdj. ilustracyjne
  1/4
  przejdź do galerii

  zdj. ilustracyjne ©Ronen Ijansempoi

  Kampanie reklamowe Cyfrowego Polsatu i Polkomtelu dotyczące oferty smartDOM i Power LTE wprowadzały klientów w błąd. UOKiK nałożył kary na obie spółki w łącznej wysokości ponad 40 mln zł oraz nakazał emisję informacji o naruszeniu praw konsumentów w telewizji i publikację decyzji na stronach internetowych.
  Latem 2014 roku Cyfrowy Polsat i Polkomtel reklamowały w prasie, internecie i na bilboardach pakiet pod hasłem Power LTE - Internet LTE bez limitu danych oraz ofertę smartDOM. Przed Bożym Narodzeniem, spółki emitowały reklamy telewizyjne, które sugerowały, że zestaw usług wraz ze smartfonem, tabletem i telewizorem można uzyskać za 61 zł miesięcznie.

  Tymczasem do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zaczęły docierać skargi klientów, którzy czuli się oszukani.
  „Mniej więcej po miesiącu użytkowania internetu okazało się, że posiada on limity danych, po przekroczeniu których internet znacząco spowalnia.” „Za tablet i telewizor trzeba dodatkowo i to dużo płacić, a hasło w telewizji wskazuje, że za tę kwotę jest wszystko” - pisali wprowadzeni w błąd klienci.

  Postępowania UOKiK wobec obu spółek potwierdziły te sygnały. Rzeczywiste warunki promocji Power LTE ograniczały zarówno wielkość transferu (pakiety danych), jak i prędkość transmisji danych po wykorzystaniu pakietu, nawet do 32 kb/s. Konsument nie mógł też kupić pakietu usług telekomunikacyjnych ze smartfonem, tabletem i telewizorem za cenę 61 zł miesięcznie. W rzeczywistości oferta obejmowała tylko cenę za świadczoną usługę, a za sprzęt trzeba było zapłacić dodatkowo.

  - Zakwestionowaliśmy wprowadzanie w błąd w reklamie usług telekomunikacyjnych i sprzętu elektronicznego. Praktyki obu spółek mogły spowodować straty finansowe u tych osób, które zdecydowały się podpisać umowę w ramach promocji smartDOM i Power LTE. Oferty różniły się od tych prezentowanych w reklamach. Reklama nie może wprowadzać konsumenta w błąd – wyjaśnia Marek Niechciał, prezes UOKiK.

  Urząd nałożył na obie spółki kary finansowe w łącznej wysokości 40,4 mln zł (30,7 mln zł na Polkomtel i 9,7 mln zł na Cyfrowy Polsat).

  Ponadto Prezes UOKiK nakazał Cyfrowemu Polsatowi i Polkomtelowi emisję ogłoszeń o wprowadzeniu konsumentów w błąd. Przez 30 dni mają być emitowane w telewizji, po 5 razy dziennie w paśmie wieczornym. W ogłoszeniach tych spółki mają obowiązek poświecić każdemu z naruszeń co najmniej po 15 sekund. O decyzji UOKiK-u obie spółki mają poinformować na swoich stronach internetowych. Przedsiębiorcy mogą odwołać się do sądu.

  Konsumenci, którzy zostali wprowadzeni w błąd przez nieuczciwą reklamę mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej. Telefoniczne porady udzielane są pod numerem 801 440 220, natomiast pisemne pod adresem porady@dlakonsumentow.pl.

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Fałszerstwo

   Olo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Plus po przejęciu przez Solorza jest najgorsza siecią i zachowuje się jak typowa grupa przestępcza.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dobrze im tak

   Klientka Polkomtela (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Niech Urząd jeszcze prześwietli dopisywanie do faktur usług, których klient nie zamawiał.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   edek

   edek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   można by się do jeszcze kilku rzeczy przyczepić ;) chociażby do udostępniania streamów podstawowych kanałów z dvbt które mają obowiązek udostępnić operatorom kablówek a tego nie robią ;)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Noi

   Wkoncu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 1

   Ktoś się wziął za ten złodziejski o oszukanczy Polsat... Byłem ich klientem i nigdy więcej z nimi niechce mieć nic wspólnego...

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama