Ważne
  Anders Breivik w sądzie. Pozywa państwo za łamanie praw...

  Anders Breivik w sądzie. Pozywa państwo za łamanie praw człowieka

  Sylwia Arlak AIP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Anders Breivik znowu trafił do sądu, tym razem w roli pozywającego. Mężczyzna oskarżył państwo norweskie o łamanie praw człowieka przez trzymanie go w izolacji – podaje BBC.
  37- letni Breivik oskarża rząd o naruszenie dwóch klauzul Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Jedna z nich gwarantuje prawo do poszanowania "życia prywatnego i rodzinnego" oraz "korespondencji", druga zakazuje "nieludzkiego, czy też poniżającego traktowania lub karania". Morderca już wcześniej stwierdził, że warunki, w których odbywa karę 21 lat pozbawienia wolności to „czysta tortura.”

  Prawnik oskarżonego, Oystein Storrvik w rozmowie z agencją prasową AFP stwierdził, że jego klient jest zestresowany izolacją w wiezieniu w Skien, około 100 kilometrów od Oslo. - Jednym z jego ulubionych zajęć w więzieniu była nauka, ale porzucił to. Uważam, że izolacja źle działa na jego zdrowie psychiczne – mówił.

  Lista wymagań oskarżonego była długa. Breivik narzekał na skromny wystrój celi, czy słaby widok z okna. Nie mógł zaakceptować zimnej kawy i zbyt małej ilości masła. Nie zgadzał się z zakazem używania kremu nawilżającego, apelował o nową konsolę do gier.

  Władze podkreślają, że korespondencja Breivika jest cenzurowana, żeby uniemożliwić mężczyźnie stworzenie poza więzieniem siatki kontaktów. Jest izolowany ze względu na jego własne bezpieczeństwo. Prokurator generalny dodaje, że jego warunki więzienne nie odbiegają od normy. Jeżeli sąd uzna, że warunki, w których przebywa morderca naruszają jego prawa, może nakazać ich złagodzenie.

  Przypomnijmy, że Breivik został skazany na 21 lat więzienia w 2012 roku. Rok wcześniej zabił 77 osób dokonując zamachu bombowego w dzielnicy rządowej Oslo i na wyspie Utoya.

  Czytaj także

   Komentarze (13)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Monty Python

   Mick (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Gość, który zabił 77 osób skarży się, że dostaje za mało masła i ma brzydki widok z okna... Hmmm... gdybym nie wiedział, że to prawda pomyślałbym, że to skecz Monty Pythona. Absurd w czystej formie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Myśli cep, że jest w sanatorium

   ~Z. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Powinni byli skrócić go o głowę. Ale Norwegia kraj ludzki nawet dla takich bandytów.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jeszcze kiedyś będą ulice jego imienia.

   fd (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

   Jeszcze kiedyś będą ulice jego imienia.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   hmm

   h (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 3

   Śnił mi się ostatnio.

   Jakbym widziała, że mój kraj przeżywa inwazję "pewnych osobników", i przez to traci swoją, w tym przypadku, norweskość to też bym się wściekła. Norwegia jest pełna różnego...rozwiń całość

   Śnił mi się ostatnio.

   Jakbym widziała, że mój kraj przeżywa inwazję "pewnych osobników", i przez to traci swoją, w tym przypadku, norweskość to też bym się wściekła. Norwegia jest pełna różnego rodzaju muzułman itp. A jak niektórzy wiecie, polityczna lewa strona jest bardzo otwarta na ich przyjazdy. Niestety. I właśnie za to, wg Breivika, zginęli przedstawiciele tej strony.
   Nawet jako przyjezdna, chciałabym czuć, że jestem w Norwegii, a nie w jakimś muzułmańskim kraju. A niestety czasami jest o to trudno...
   Życzę Nam, Polakom, żebyśmy nigdy nie zatracili tego co polskie. Żeby Polska pozostała Polską, wolną i niezainfekowaną "bliskowschodnią elitą" .
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   hm

   gmbh (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

   Ofiarami Breivika - co zostało bardzo przemilczane w mediach - byli tzw. Nowi Norwedzy z krajów bliskiego wschodu. Lewaki zbierają plony swojego zasiewu - brną w kłamstwa a ich pseudoideologia...rozwiń całość

   Ofiarami Breivika - co zostało bardzo przemilczane w mediach - byli tzw. Nowi Norwedzy z krajów bliskiego wschodu. Lewaki zbierają plony swojego zasiewu - brną w kłamstwa a ich pseudoideologia zaczyna zjadać własny ogon. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a

   ja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

   Cóż, dostałby karę śmierci, to już nie narzekałby na brak masła...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "Breivik /.../ zabił 77 osób dokonując zamachu bombowego…"

   Zastanawia mnie, dlaczego o takich osobnikach NIGDY nie mówi się "chrześcijański terrorysta". (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 8


   Przecież dokonał zbrodniczego zamachu w obronie, jak sam twierdzi, wartości chrześcijańskich.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czy krzyczał szczęść Boże za każdym razem kiedy pociągał za spust?

   Anna Maria (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 4

   Tego rodzaju lewacka retoryka jest rozbrajająca. Ktoś płaci ci za takie komentarze, czy masz już do tego stopnia wyprany mózg?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   uwielbiam

   wrocławiak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   uwielbiam twoje poczuci ehumoru, błyskotliwa odpowiedź , aż oczami wyobraźni zoabczyłem Berivika jak mówi "szczęść Boże " :) plusik :)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   hej

   ty (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

   Panienko, czy Ty w ogóle wiesz co to znaczy "lewacka". Czy też może nasłuchałaś się od swoich kolegów z gimnazjum i postanowiłaś użyć to, jakże nowe dla Ciebie, słowo? Od kiedy obrona wartości...rozwiń całość

   Panienko, czy Ty w ogóle wiesz co to znaczy "lewacka". Czy też może nasłuchałaś się od swoich kolegów z gimnazjum i postanowiłaś użyć to, jakże nowe dla Ciebie, słowo? Od kiedy obrona wartości chrześcijańskich i patriotyzm jest przejawem lewactwa? Zastanów się na przyszłość zanim coś napiszesz.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   uuuu....

   Dyzio (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   ...czytanie ze zrozumieniem się kłania! Chociaż w sumie to nawet nie, bo twój styl to "nie wiem to się wypowiem" miszcz interntuf :D

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jedyna Nadzieja

   to (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   Kara Śmierci

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Durnowate prawo zawsze będzie wykorzystane przez oszustów,bandytów i zboczeńców.

   Qwarta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

   Przykładowo Polskie prawo nie jest prawem normalnym i jednoznacznym.Dlatego durne ałtorytety tłumaczą go KAŻDY.... NA SWÓJ STRÓJ. A ma obowiązywać wszystkich obywateli nieuczonych też.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo