Polscy siatkarze coraz bliżej igrzysk w Paryżu. Jest kolejna wygrana!

Zbigniew Czyż
Nikola Grbić
Nikola Grbić Adam Warżawa / PAP
Reprezentacja Polski siatkarzy wygrała czwarty mecz podczas turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk w Paryżu, który odbywa się w chiński Xi'an. Biało-Czerwoni pokonali Meksyk 25:21, 25:19, 25: 14. Polacy są coraz bliżej wywalczenia przepustek na przyszłoroczne igrzyska w stolicy Francji.

Meksyk to zdecydowanie najsłabszy zespół w całej stawce podczas turnieju kwalifikacyjnego w grupie C Chinach. Wszystkie swoje dotychczasowe spotkania przegrał po 0:3.

Rywale zaczęli od prowadzenia po asie serwisowym Mendozy. Do stanu 10:10 dotrzymywali kroku reprezentacji Polski, która w następnych akcjach nabrała wiatru w żagle i zaczęła dyktować warunki gry. Polska prowadziła m.in. 13:11 oraz 19:15 po skutecznym ataku Wilfredo Leona na pojedynczym bloku. Drużyna Meksyku walczyła ambitnie, ale siła była po stronie mistrzów Europy, którzy grę w tym secie zakończyli blokiem.

W drugim secie równo było do stanu po 6. Następnie Polska zdobyła pięć punktów w serii i spokojnie mogła kontrolować przebieg wydarzeń na boisku. Rywalizację zakończyli Karol Kłos ze środka i następnie skuteczny blok.

W trzecim secie dominacja Biało-Czerwonych była jeszcze większa niż w dwóch poprzednich. Reprezentacja Polski odniosła czwarte zwycięstwo i w czwartek podobnie jak pozostałe ekipy będzie miała dzień odpoczynku. Drużyna trenera Nikoli Grbicia pewnie prowadzi w tabeli.

Wygrana z Meksykiem była czwartym zwycięstwem polskich siatkarzy w Xi'an. W pierwszym swoim występie Biało-Czerwoni zwyciężyli Belgię 3:2, w drugim Bułgarię 3:0, a w trzecim Kanadę 3:2. W czwartek Polacy zagrają kolejny mecz, tym razem z Argentyną, początek spotkania o 10, transmisja w TVP 1, TVP Sport i Polsacie Sport.

W dwóch ostatnich meczach turnieju podopieczni Nikoli Grbicia w Xi'an zagrają w sobotę z Holandią i niedzielę z Chinami. Udział w igrzyskach zapewnią sobie po dwie najlepsze drużyny z każdego z trzech rozgrywanych turniejów kwalifikacyjnych. Dwa pozostałe odbywają się w Brazylii i Japonii. Start ma zapewniony Francja jako gospodarz, a pozostali uczestnicy zostaną wyłonieni na postawie międzynarodowego rankingu.

Polscy siatkarze śrubują rekord liczby kolejnych zwycięstw. Wygrana z Meksykiem była 21. triumfem z rzędu w oficjalnym meczu. To czwarta najlepsza seria w światowej siatkówce w XXI wieku. Przed Polakami są już tylko Brazylijczycy, do których należą trzy najdłuższe serie. Do wyrównania tej najlepszej zespołu z Ameryki Południowej brakuje jeszcze 18. wygranych z rzędu.

Świetna seria Biało-Czerwonych rozpoczęła się pod koniec czerwca, Polacy wygrali wtedy z Włochami w Lidze Narodów 3:1.