Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław nie zapłaci za in vitro. Klub prezydenta się podzielił

Redakcja
Radnych w ratuszu witały dziś przygotowane przez Nowoczesną plakaty promujące in vitro, ale i grupa ze sprzeciwiającej się tej metodzie Akcji Katolickiej
Radnych w ratuszu witały dziś przygotowane przez Nowoczesną plakaty promujące in vitro, ale i grupa ze sprzeciwiającej się tej metodzie Akcji Katolickiej Pawel Relikowski / Polska Press
Wrocław nie będzie finansował z miejskiego budżetu procedury in vitro. Tak, po dyskusji, zdecydowali na dzisiejszej sesji miejscy radni. Za finansowaniem było 14 radnych, przeciw - 20. Zobacz, jak głosowali poszczególni radni.

Projekt uchwały przygotowali radni Nowoczesnej, czyli koalicjanci Rafała Dutkiewicza. Zakładał wprowadzenie dofinansowania leczenia niepłodności metodą in vitro na lata 2017-2019. Rocznie mogłoby z niego skorzystać 420 par. Każda z nich otrzymałaby na leczenie 5 tys. zł. Program kosztowałby miasto 2,1 mln zł rocznie. Radni Nowoczesnej pod projektem uchwały zebrali ponad 6 tys. podpisów wrocławian.

- Rząd wycofał się z programu leczenia niepłodności. Osoby, których dotyczył ten problem zostały bez pomocy. Niepłodność to dramat wielu par. Według statystyk, co piąta para w 2015 roku miała problem z płodnością. 600 tysięcy par jest bezdzietnych. Dla 2 procent tych par jedyną metodą jest in vitro - przekonywała radna Magdalena Razik-Trziszka z Nowoczesnej. Dodawała, że we Wrocławiu problemy z zajściem w ciążę ma 21 tysięcy par, z czego 420 kwalifikowałoby się do zabiegu in vitro.

- Brak wdrożenia tego programu w naszym mieście spowoduje pogorszenie się sytuacji psychicznej wielu kobiet - przekonywała radna Nowoczesnej. - Mam nadzieję, że Wrocław okaże się po raz kolejny miastem otwartym i tolerancyjnym - dodała Magdalena Razik-Trziszka.

Na sesji pojawili się działacze Akcji Katolickiej, którzy protestowali przeciwko finansowaniu przez miasto procedury in vitro. - Apelujemy do radnych, aby nie przejmowali tej uchwały. Procedura in vitro jest sprzeczna z nauczaniem Kościoła - mówił prezes diecezjalnego zarządu Akcji Katolickiej Janusz Wolniak. - Metoda in vitro doprowadza do zabijania embrionów - dodawał Janusz Wolniak.

Marcin Krzyżanowski, przewodniczący klubu Prawa i Sprawiedliwości powiedział, że refundacja procedury in vitro nie jest zadaniem samorządu, mamy inne priorytety. - Powinniśmy się skupić na programach już realizowanych we Wrocławiu - mówił Marcin Krzyżanowski. - Trudno też w tej dyskusji nie brać pod uwagę dylematów etycznych - dodawał szef klubu PiS.

Do momentu głosowania nie było pewne, czy radni przyjmą uchwałę w tej sprawie. Nowoczesna i klub Rafała Dutkiewicza zawarły koalicję, ale w sprawach światopoglądowych każdy radny głosuje zgodnie z własnym sumieniem. Ostatecznie część radnych prezydenckiego klubu opowiedziało się przeciwko finansowaniu procedury in vitro z miejskiego budżetu.

Jan Chmielewski (klub Rafała Dutkiewicza) mówił, że metoda in vitro łączy się z "unicestwieniem embrionów". - Wartość życia nie może różnicowania od fazy rozwoju człowieka. Żadne racje naukowe, czy ludzkie trudności, nie uprawniają do łamania natury i niszczenia ludzkiego życia - przekonywał radny Chmielewski. Podczas swojego wystąpienia cytował papieża Jana Pawła II: "Zapłodnienie in vitro jest niemoralne".

Dominika Kłosowskiego, radnego SLD, nie przekonały argumenty przeciwników in vitro. - To jest bardzo dobry moment, żeby pokazać, że jesteśmy otwartym miastem. Koledzy z PiS mówią, że nie jest to zadanie samorządu. Owszem, to zadanie rządu, ale to właśnie rząd PiS-u zlikwidował ten program - mówił radny Kłosowski. - Mamy szansę uszczęśliwić kilkaset osób w tym mieście, więc zróbmy to - dodał radny.

Zobacz jak głosowali miejscy radni w sprawie refundowania zabiegu in vitro z miejskiego budżetu:

Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości
Czepil Rafał - przeciw
Kordel Grażyna - przeciw
Krzyżanowski Marcin - przeciw
Lach Mirosław- przeciw
Małek Tomasz - przeciw
Maryński Piotr - przeciw
Mieszkała Krystian - przeciw
Mrozek Damian - przeciw
Olbert Łukasz - przeciw
Piechel Michał - przeciw
Pieńkowski Robert - przeciw
Skoczylas Jerzy Józef - przeciw
Szczerba Krzysztof - przeciw
Sznerch Jerzy - przeciw

Klub Radnych Rafała Dutkiewicza
Aniszczyk Bohdan - za
Błoński Wojciech - za
Chmielewski Jan - przeciw
Krauze Jarosław - wstrzymał się
Macała Henryk - przeciw
Mauer-Różańska Renata - przeciw
Mrozowska Urszula - przeciw
Nabzdyk Andrzej - za
Ossowski Jacek - za
Skoczylas Jerzy Władysław - przeciw
Wanat Urszula - przeciw
Zawada Małgorzata - wstrzymała się

Klub Radnych .Nowoczesna
Galant Dorota - za
Hanczarek Tomasz - za
Kędzierska Agnieszka - za
Rańda Paweł - za
Razik-Trziszka Magdalena - za
Uhle Piotr - za

Radni niezrzeszeni
Granowska Renata - Platforma Obywatelska - za
Kłosowski Dominik - Sojusz Lewicy Demokratycznej - za
Lorenc Sebastian - Platforma Obywatelska - za
Obara-Kowalska Katarzyna - nieobecna na głosowaniu
Rybczak Agnieszka - Platforma Obywatelska - za

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska