Spalarnia odpadów przy ul. Obornickiej? PiS: Obawy...

  Spalarnia odpadów przy ul. Obornickiej? PiS: Obawy mieszkańców są uzadanione

  Malwina Gadawa

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Marcin Krzyżanowski i Mirosława Stachowiak-Różecka

  Marcin Krzyżanowski i Mirosława Stachowiak-Różecka ©Fot. Tomasz Hołod / Polska Press Grupa

  - Nie ma przypadku pomiędzy lokalizacją spalarni i sortowni śmieci. Jesteśmy przekonani, że mieszkańcy są wprowadzani w błąd, jeżeli chodzi o skalę inwestycji, jej zaawansowanie i wpływ na zdrowie wrocławian. Jesteśmy przeciwko dezinformacji! Sprzeciwiamy się również robieniu z Wrocławia śmieciowej stolicy regionu, miejsca, do którego będą trafiać śmieci z całego województwa - komentują posłanka Mirosława Stachowiak-Różecka i Marcin Krzyżanowski, szef klubu PiS we wrocławskiej radzie. W ten sposób politycy odnoszą się do planów budowy elektrociepłowni, w której spalane będą m.in. paliwa pochodzące z odpadów.
  Marcin Krzyżanowski i Mirosława Stachowiak-Różecka

  Marcin Krzyżanowski i Mirosława Stachowiak-Różecka ©Fot. Tomasz Hołod / Polska Press Grupa

  O sprawie zrobiło się głośno w ubiegłym miesiącu, kiedy mieszkańcy północnych osiedli Wrocławia zaczęli protestować przeciwko budowie elektrociepłowni przy ul. Obornickiej, w której spalane byłyby m.in. paliwa pochodzące z odpadów. Mieszkańcy napisali w tej sprawie nawet petycję do prezydenta Rafała Dutkiewicza.

  Przedsięwzięcie przy ul. Obornickiej 195 ma polegać na "budowie instalacji energetycznego spalania paliw o mocy cieplnej 225 MWt opartej o wykorzystanie paliwa alternatywnego, węgla kamiennego i biomasy".
  Inwestorem ma być firma Fortum. Choć przedstawiciele tej spółki mówią, że jeszcze żadne ostateczne decyzje nie zapadły i wszystkie rozwiązania będą konsultowane z zainteresowanymi osobami, to nie przekonuje to mieszkańców, którzy nie chcą w okolicach swoich domów elektrociepłowni, gdzie spalane będą śmieci.

  Mieszkańcy jeszcze bardziej zdenerwowali się, kiedy na sesji rady miejskiej radni mieli zająć się projektem uchwały dotyczącej przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który pozwoliłby na budowę sortowni odpadów przy ul. Obornickiej.

  - Po ogłoszeniu przez Fortum, skądinąd w wypowiedzi nie konsultowanej ze mną, zamiaru budowy elektrociepłowni przystosowanej do przetwarzania szerokiego zakresu paliw ekologicznych oraz w związku z naszym przystąpieniem do planu zagospodarowania przestrzennego dotyczącego sortowni śmieci powstało, niesłuszne, wrażenie, że mogą to być sprzężone z sobą inwestycje. Tak nie jest. Ponieważ tak nie jest, wycofałem uchwałę planistyczną z programu sesji Rady Miejskiej Wrocławia - powiedział wówczas portalowi GazetaWroclawska.pl prezydent Rafał Dutkiewicz.

  - Długoterminowa strategia gospodarki odpadami, przyjęta we Wrocławiu, musi uwzględniać budowę sortowni (zgodnie z wymogami europejskimi), nie przewiduje jednak budowy tzw. spalarni. Wiemy równocześnie o tym, że bilans energetyczny Wrocławia, wyzwania ekologiczne i stan dotychczasowych źródeł energii wymagają - w przyszłości - uzupełnień i rozwoju. Ani przestrzennie, ani merytorycznie sprawy te (wytwarzania energii oraz gospodarki odpadami) nie muszą być z sobą powiązane. Mają służyć zaspokojeniu potrzeb wrocławian, a nie wzbudzać ich niepokój - dodał prezydent.

  Dziś politycy Prawa i Sprawiedliwości przekonują, że obawy mieszkańców są jak najbardziej uzasadnione. - Mieszkańcy wcale nie mogą być spokojni. Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz wprowadza wrocławian w błąd a ich obawy są jak najbardziej uzasadnione - przekonuje posłanka Mirosława Stachowiak-Różecka wspólnie z Marcinem Krzyżanowskim, który zwrócił się do urzędu o informacje na temat planowanej inwestycji.

  - Z uzyskanych przez nas informacji okazuje się, że przygotowania do budowy elektrociepłowni, opalanej śmieciami są zaawansowane. Do 28 kwietnia Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska ma wydać opinię w sprawie planowanej inwestycji. 23 lutego wydana została decyzja o zatwierdzeniu projektu budowlanego i udzieleniu pozwolenia na budowę magistrali ciepłowniczej w rejonie ulic Paprotnej i Obornickiej we Wrocławiu - mówi Marcin Krzyżanowski.

  - Według oficjalnych zapowiedzi powstanie nowoczesna elektrociepłownia bezpieczna dla wszystkich. Czy jednak nie jest tak, że „nowoczesna elektrociepłownia” to tylko chwytliwa nazwa dla spalarni śmieci? W końcu władze Wrocławia słyną z dynamizmu i pomysłowej reklamy. Z posiadanych przez nas dokumentów wynika, że elektrociepłownia równa się spalarnia. * Instalacja będzie mogła spalać paliwa w następujących kombinacjach: węgiel kamienny (50 proc.) i paliwo alternatywne (śmieci) /osady ściekowe (50 proc.), biomasa (50 proc.) i paliwo alternatywne (śmieci) /osady ściekowe (50 proc.) - opowiadają politycy Prawa i Sprawiedliwości. Udowadniają, że według dokumentów, które przedstawiają, firma Fortum mogłoby zużywać 31 proc. wszystkich odpadów komunalnych, które mogą zostać spalone na terenie naszego województwa.

  - Tak duże zapotrzebowanie na paliwo alternatywne skutkować będzie tym, że śmieci do instalacji będą najprawdopodobniej sprowadzane spoza miasta czy nawet innych województw. Mogą być również wykorzystywane inne rodzaje śmieci – np. odpady przemysłowe. Dostarczanie paliw wygeneruje dodatkowy ruch ciężkich samochodów. Dla potrzeb projektowanej instalacji do zakładu będzie mogło przyjechać ok. 80 pojazdów dziennie, które wozić będą śmieci, ale również węgiel kamienny - mówi Marcin Krzyżanowski.

  Rafał Dutkiewicz odpiera zarzuty Prawa i Sprawiedliwości. - W planach miejskich nie przewidujemy budowy spalarni śmieci. Co do planów Fortum, to przedsiębiorstwo to planowało wybudować elektrociepłownię opalaną gazem przy ul. Obornickiej, a potem wystąpiło z planami budowy elektorociepłowni wielopaliwowej. Analizujemy te plany, ale uspokajam, że ani program energetyczny miasta, ani wieloletni plan gospodarki odpadami nie przewidują budowy takiej instalacji i nie jesteśmy nią zainteresowani – komentuje prezydent Wrocławia. Ze względu zaś na przepisy europejskie musimy zwiększyć poziom sortowania odpadów komunalnych. W związku z tym na terenie Wrocławia będzie musiała w przyszłości powstać zamknięta hala, w której segregowane będą odpady, tak by jak największą ich cześć poddać recyklingowi. Samo pojawienie się takiej sortowni sprawi, że zmniejszy się ilość śmieci do utylizacji - dodaje prezydent.

  Czytaj także

   Komentarze (66)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie dla spalarni i sortowni na Północy!

   Wolna Północ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Północ miasta powinna być chroniona ze względu na przyrodę -odrę oraz zabytki- śródmieście, karłowice, ołbin - niech spalarnie postawią na południu między gomułkowskimi blokami!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Prosty lud gleboko wierzy w madrosc wyksztalciuchow

   Otto von Bismarck (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   Cienka ta wasza demokracja.. wyorana z pierwszej bruzdy, jeszcze daleko od czworakow i fornalstwa nie odeszla. Jak to mowia starsi i madrzejsi - "Achtundachtzig Professoren Vaterland du bist...rozwiń całość

   Cienka ta wasza demokracja.. wyorana z pierwszej bruzdy, jeszcze daleko od czworakow i fornalstwa nie odeszla. Jak to mowia starsi i madrzejsi - "Achtundachtzig Professoren Vaterland du bist verloren!"zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nie rozumiem problemu

   malk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

   skoro Wrocław jako największe miasto w regionie jest potentatem w produkcji śmieci, to niech zadba o ich przetwarzanie na swoim terenie. Gdzie miała by powstać sortownia śmieci wrocławskich jak...rozwiń całość

   skoro Wrocław jako największe miasto w regionie jest potentatem w produkcji śmieci, to niech zadba o ich przetwarzanie na swoim terenie. Gdzie miała by powstać sortownia śmieci wrocławskich jak nie we Wrocławiu. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   idac tym tokiem rozumowania to moze zamknac wjazd do miasta dla aut ine niz DW

   wroclawianin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Jak spalarnia odpadow to poza Wroclawiem jak elektrocieplownia to w miescie ot wszystko. Prezydentowi nie wierzy juz mieszkaniec Wroclawia i dlatego sie niepokoi a ze PIS to podchwycil to juz jego...rozwiń całość

   Jak spalarnia odpadow to poza Wroclawiem jak elektrocieplownia to w miescie ot wszystko. Prezydentowi nie wierzy juz mieszkaniec Wroclawia i dlatego sie niepokoi a ze PIS to podchwycil to juz jego dobra robotazwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   z definicji

   im nie wierzę: (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 5

   "posłanka Mirosława Stachowiak-Różecka i Marcin Krzyżanowski, szef klubu PiS"

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dutkiewicz

   Bidulek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   https://youtu.be/-lJmnrIVAXo

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Metoda PO

   galka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 4

   Przeczytałam większość komentarzy i , co nie jest odkrywcze, stwierdzam ,że wyborcy PO mają w sobie jakąś manię przekręcania faktów i naginanie rzeczywistości do swojej jedynie słusznej wizji . Jak...rozwiń całość

   Przeczytałam większość komentarzy i , co nie jest odkrywcze, stwierdzam ,że wyborcy PO mają w sobie jakąś manię przekręcania faktów i naginanie rzeczywistości do swojej jedynie słusznej wizji . Jak mowa o problemie ,który jest dla nich niewygodny ,to wyciągają trupa z szafy i tak za każdym razem. Tu mowa o spalarni , a oni o wykształceniu.Takich przykładów jest cała masa.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pani

   Mirosławo?!? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 9

   A jak tam kwestia wykształcenia?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zakłamany świński ryj .

   jeszczepolak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 4

   Kłamie oszukuje i nie dotrzymuje to jego specjalność .

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Najwazniejsze jest wyzsze wyksztalcenie.

   Nareszcie zrozumialem! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 23

   Szczegolnie jesli chodzi o Pisiorow. Ponizej zalaczam krotka liste ludzi bez wyzszego wyksztalcenia i ich zwiazane z tym problemy:
   1. Adolf Hitler - przegral wojne. 2. Thomas Edison - upieral sie...rozwiń całość

   Szczegolnie jesli chodzi o Pisiorow. Ponizej zalaczam krotka liste ludzi bez wyzszego wyksztalcenia i ich zwiazane z tym problemy:
   1. Adolf Hitler - przegral wojne. 2. Thomas Edison - upieral sie przy elektryfikacji pradem stalym. 3. Henry Ford - wprowadzil tasme produkcyjna przy produkcji samochodow i przez to mamy zalew blachosmrodow i Global Warming. 4. Jezus Chrystus z Nazaretu - jaki byl i jak do dzisiaj szkodzi, kazdy widzi. Itd, itp. CBDO.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ale

   ty (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 2

   tępy jesteś :) wykształcenie to ty robiłeś ale chyba w ubikacji na kolanach przed profesorem


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tepy to jest ktos kto wszystko bierze na serio

   Nareszcie... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Czyli ty i tobie podobny elektorat jedynnie slusznej partii pod ideowym przywodztwem tow. Szechtera

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   spalarnia

   jojo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 7

   " Nie ma przypadku pomiędzy lokalizacją spalarni i sortowni śmieci". Co najmniej, dziwna to polszczyzna. Osłabia to, skądinąd, słuszną interwencję Pani posłanki Mirosławy. Wiadomo, Dudiemu nie...rozwiń całość

   " Nie ma przypadku pomiędzy lokalizacją spalarni i sortowni śmieci". Co najmniej, dziwna to polszczyzna. Osłabia to, skądinąd, słuszną interwencję Pani posłanki Mirosławy. Wiadomo, Dudiemu nie wolno wierzyć, bo od lat robi w konia wrocławian. Z kolei, Pani posłanka Mirosława, kręciła w sprawie swojego, jak się okazało, niepełnego, wykształcenia. Zaniża to Jej wiarygodność. Niezłe towarzystwo. zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Polecamy

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Weekend z Frankensteinem – 24-26 sierpnia 2017

   Weekend z Frankensteinem – 24-26 sierpnia 2017

   Gry On Line - Zagraj Reklama