Pilne
Sondaż: PiS wygrywa. Platforma słabnie na Dolnym Śląsku

Sondaż: PiS wygrywa. Platforma słabnie na Dolnym Śląsku

Marcin Rybak

, Paweł Więcek

Aktualizacja:

Gazeta Wrocławska

Sondaż: PiS wygrywa. Platforma słabnie na Dolnym Śląsku

©Grzegorz Jakubowski

Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w tym miesiącu, wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość przed Nowoczesną i Platformą Obywatelską. To wyniki sondażu przeprowadzonego przez dziennikarzy 18 dzienników regionalnych z całej Polski. Na Dolnym Śląsku mocno słabnie Platforma Obywatelska.
Sondaż: PiS wygrywa. Platforma słabnie na Dolnym Śląsku

©Grzegorz Jakubowski

Chęć głosowania na tę formację deklaruje 34,5 procent respondentów. Łeb w łeb idą .Nowoczesna oraz Platforma Obywatelska. Ponad 11 procent ankietowanych utożsamia się z ruchem KUKIZ’15. Gdyby wybory odbyły się teraz, poza Sejmem znalazłoby się Polskie Stronnictwo Ludowe i Sojusz Lewicy Demokratycznej. Notowania partii KORWiN oraz Razem utrzymują się na poziomie z elekcji do Sejmu w październiku 2015 roku. Nowością jest fakt,że Prawo i Sprawiedliwość dziś wybory wygrałoby we wszystkich województwach.

Sondaż zrealizowany przez 18 regionalnych dzienników w dniach 10-16 lutego metodą bezpośredniego wywiadu ankieterskiego. Badanie wykonano we wszystkich 16 województwach na reprezentatywnej próbie liczącej w każdym przypadku 500 respondentów. Wyniki ogólnopolskie reprezentują strukturę społeczną Polski pod względem miejsca zamieszkania, płci oraz wieku.Na Dolnym Śląsku Platforma słabnie
Na Dolnym Śląsku PiS wygrałoby wybory uzyskując 29 proc. głosów. To o 3 procent głosów mniej niż w wyborach do Sejmu i Senatu z października 2015 r.
Na drugim miejscu naszego regionalnego sondażu poparcia politycznego jest Platforma Obywatelska z poparciem niewiele przekraczającym 20 procent.
To spora strata. PO zawsze wygrywała na Dolnym Śląsku z Prawem i Sprawiedliwością. O naszym regionie mówiło się jako o bastionie Platformy Obywatelskiej.

W październiku ubiegłego roku po raz pierwszy PO przegrała z PiS-em również u nas. Była to jedna z największych sensacji ostatnich wyborów parlamentarnych. Ale wybory w naszym regionie PO przegrała różnicą zaledwie 3 procent głosów.

Teraz – jak wynika z naszego sondażu – poparcie dla Platformy spada znacznie bardziej niż dla Prawa i Sprawiedliwości. Dziś – w stosunku do październikowych wyborów – poparcie dla PO spadło aż o 9 procent.

Największym zwycięzcą naszego sondażu jest .Nowoczesna. Ugrupowanie Ryszarda Petru jesienią 2015 dostało 8 procent poparcia i wprowadziło do parlamentu dwie osoby.W naszym lutowym sondażu poparcie Nowoczesnej przekroczyło już 20 procent. W kilka miesięcy partia Ryszarda Petru wyrosła na główną siłę opozycyjną. Tak też postrzegają to nasi ankietowani. Na pytanie: kto jest liderem opozycji w Polsce, aż 43 procent odpowiada, że Ryszard Petru.

Tylko niewiele ponad 30 procent wskazuje na Grzegorza Schetynę jako tego, kto lideruje opozycji z Polsce.

Z naszego sondażu wynika, że poparcie dla dwóch największych sił opozycyjnych jest na Dolnym Śląsku większe niż dla Prawa i Sprawiedliwości.

Tak też było i w ostatnich wyborach parlamentarnych. Ale z sondażu wynika, że teraz poparcie dla opozycji wzrosło.
Na PO i .Nowoczesną w ostatnich wyborach głosowało 38,31 proc. wyborców wobec 32 proc. głosów oddanych naPrawo i Sprawiedliwość.
Dziś – w naszym sondażu – poparcie dla opozycji to już 41,2 proc.: o 11 procent więcej niż poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości.

Te proporcje potwierdzają odpowiedzi na pytanie, czy PiS łamie zasady demokracji, czy jego rządy to „dobra zmiana”. Zwolenników drugiej wersji jest 30,5 proc. – czyli mniej więcej tylu, ilu sympatyków PiS z naszego sondażu.
Zwolenników tezy, że rządzący łamią demokrację, jest 46 procent – to niemal suma poparcia dla PO, .Nowoczesnej i SLD.

Kto tu rządzi?
Za to niezależnie od partyjnych sympatii nasi ankietowani oceniają to, kto naprawdę rządzi w Polsce. Ich zdaniem (aż 63 procent poparło tę wersję) najważniejsze decyzje w państwie podejmuje prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Na drugim miejscu (18 procent wskazań) jest premier Beata Szydło, a dopiero na trzecim prezydent Andrzej Duda – z 13- -procentowym wynikiem.
Pytaliśmy też o intensywność poparcia dla partii politycznych. Ankietowani byli proszeni, by – w skali od 1 do 5 – określić, jak bardzo popierają „swoją” partię. Najtwardszy (aż 49 procent) jest elektorat Prawa i Sprawiedliwości. Na kolejnych miejscach są Kukiz, Korwin, Platforma Obywatelska i .Nowoczesna.

Komentarze (79)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
hłe hłe

study (gość)

Zgłoś naruszenie treści

dykcja pani redaktor nie pozwoliła mi odsłuchać tej wiadomości.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Schetyna super gość szacun

fan (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

@


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Nieciekawi nasi wrocławscy politycy

Nieicekawie (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Z jednej strony Schetyna, z drugiej Jackiewicz-zabójca. Dno!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Prawda o Schetynie -tez kawał drania

Lolek nie mylic z Bolkiem (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

http://www.grzechy-platformy.org/grzegorz-schetyna/

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Wszyscy kłamią

Qeen (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

A ciemny lud kupuje:
https://www.youtube.com/watch?v=YO4RVzgbeYI

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Precz z PiSem.

Honor i ojczyzna (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 5

PIS doprowadza Polskę na krawędź katastrofy.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
NIE dla PISu. Tak dla Demokracjii w Polsce.

Koń. (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

Gonić pisowską chołote,najlepiej do Północnej Korei.Polska leży w środku Europy.Dyktature już mieliśmy za komuny.Gonić tą chołote najlepiej grubą pałą.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
.

Podpis (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

Hitler byłby z ciebie dumny ludzka szmato.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Wałesa był TW ale nie donosił

Prezydent SŁUP (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

Bill Clinton podkreśla: paliłem, ale nie zaciągałem się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Wałęsa pogrąży PO do końca

Honor i Ojczyzna (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

Wachowski wywiózł Wałęsę z Polski żeby upozorować jego samobójstwo. Grupa trzymająca władzę boi się że Wałęsa przyparty do muru popełni błąd i za dużo powie. Wałęsa dużo wie ale boi się o życie...rozwiń całość

Wachowski wywiózł Wałęsę z Polski żeby upozorować jego samobójstwo. Grupa trzymająca władzę boi się że Wałęsa przyparty do muru popełni błąd i za dużo powie. Wałęsa dużo wie ale boi się o życie dlatego milczy. Dawniej utratę honoru rozwiązywano....zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
TEN WYNIK TO OSZUSTWO

Dolnoslazak (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 8 / 10

Spotykam wielu ludzi(bardzo wielu) i zawsze słyszę ze PIS to be,nikt by na nich już nie głosował,to na jakiej podstawie twierdzicie ze PIS wygrywa.Skąd te wyniki? Chyba zebrane pod kościołem po...rozwiń całość

Spotykam wielu ludzi(bardzo wielu) i zawsze słyszę ze PIS to be,nikt by na nich już nie głosował,to na jakiej podstawie twierdzicie ze PIS wygrywa.Skąd te wyniki? Chyba zebrane pod kościołem po mszy i po agitacji księży.zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
słaby trolling:)

RTX (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6 / 7

Ja z kim nie gadam to mówią że Pis ok a Ci co glosowali na PO to się wstydzą i nie przyznają i szybko krzyczą że głosowali na Nowoczesną:) i to wśród młodych wykształconych osób:) a dużo osób które...rozwiń całość

Ja z kim nie gadam to mówią że Pis ok a Ci co glosowali na PO to się wstydzą i nie przyznają i szybko krzyczą że głosowali na Nowoczesną:) i to wśród młodych wykształconych osób:) a dużo osób które wcześniej nie glosowało mówiło mi ze widząc teraz co robi Pis to by na nich zaglosowałozwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
RTX- bzdury

wrocławianin (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

RTX- ty gadasz a ja rozmawiam z ludźmi i wszyscy mówią (nie gadają) ze PIS to odbicie PZPR (z sekretarzem - małym i podłym człowieczkiem na czele)Nigdy więcej PIS-u .Cztery latka szybko miną i...rozwiń całość

RTX- ty gadasz a ja rozmawiam z ludźmi i wszyscy mówią (nie gadają) ze PIS to odbicie PZPR (z sekretarzem - małym i podłym człowieczkiem na czele)Nigdy więcej PIS-u .Cztery latka szybko miną i wtedy będą rozliczenia .zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Jake oszustwo ??

Alfa (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7 / 6

Ja głosuję na PiS i wielu moich znajomych też!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
POgonić PO

POganiacz (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7 / 5

POgonić PeOwskie świnie od koryta.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

Czy powypadkowy samochód może być bezpieczny?

Czy powypadkowy samochód może być bezpieczny?

Mapa wrocławskich barów i restauracji! Sprawdź gdzie dobrze zjeść i wypić

Mapa wrocławskich barów i restauracji! Sprawdź gdzie dobrze zjeść i wypić

Niezawodne światłowody (materiał informacyjny Orange)

Niezawodne światłowody (materiał informacyjny Orange)

Inspiracje na wakacyjne wypady? Mamy to!

Inspiracje na wakacyjne wypady? Mamy to!