Ważne
  Samorządowcy połączą siły w najbliższych wyborach?

  Samorządowcy połączą siły w najbliższych wyborach?

  Zdjęcie autora materiału
  Malwina Gadawa

  Gazeta Wrocławska

  Dolnośląski Ruch Samorządowy - ugrupowanie, które prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz stworzył wspólnie z Cezarym Przybylskim, marszałkiem Dolnego Śląska, rozmawia o wspólnej liście wyborczej z Bezpartyjnymi Samorządowcami, których liderem jest m.in. Robert Raczyński, prezydent Lubina.
  Dolnośląski Ruch Samorządowy i Bezpartyjni Samorządowcy na pewno wystartują w najbliższych wyborach samorządowych do sejmiku. Do tej pory oba ugrupowania, których liderami po jednej stronie są Rafał Dutkiewicz i Cezary Przybylski oraz po drugiej Robert Raczyński, rywalizowały ze sobą. Obecnie jednak rośnie przekonanie, że tylko wspólna lista wyborcza gwarantuje dobry wynik wyborczy. Dlatego oba środowiska już rozpoczęły rozmowy o wspólnej liście. Potwierdza to marszałek Cezary Przybylski, ale szybko dodaje, że w tym momencie nie można przesądzać żadnego rozstrzygnięcia.

  - Jesteśmy otwarci na współpracę. Na swoją listę zapraszamy wszystkich samorządowców, którzy są naprawdę bezpartyjni - mówi zaś Patryk Hałaczkiewicz z Ruchu Samorządowego Bezpartyjni.

  Gorącym orędownikiem wspólnej listy jest Paweł Wróblewski, przewodniczący sejmiku. - Tylko połączenie sił daje nam realną szansę osiągnięcia dobrego wyniku wyborczego. Patrząc na to, co dzieje się w kraju, musimy szukać oferty, która będzie przeciwwagą dla Prawa i Sprawiedliwości. Bezpartyjni Samorządowcy taką ofertę w wyborach parlamentarnych mogą mieć - mówi Wróblewski.

  Ewentualna współpraca obu środowisk nie będzie nowością. Wcześniej samorządowcy z Dolnośląskiego Ruchu Samorządowego i Bezpartyjnych Samorządowców tworzyli Obywatelski Dolny Śląsk, którego liderem był właśnie Rafał Dutkiewicz. Opuścili go jednak samorządowcy z kilku miast po tym, jak przed wyborami samorządowymi w 2014 roku zawiązał w regionie koalicję z Platformą Obywatelską. Cześć samorządowców na czele z prezydentem Dutkiewiczem wystartowała w wyborach do sejmiku z listy Platformy Obywatelskiej. Potem prezydent Wrocławia stworzył wspólnie z Cezarym Przybylskim Dolnośląski Ruch Samorządowy. Wśród członków są m.in. radni województwa i szefowie gmin.

  W Lubinie, u Roberta Raczyńskiego, zrodził się pomysł aby wystawić Pawła Kukiza. Wyrazisty lider w wyborach samorządowych, pomógł samorządowcom skupionym wokół Raczyńskiego w zdobyciu lepszego wyniku wyborczego. Raczyński po rozstaniu z Pawłem Kukizem po raz kolejny próbuje zaistnień na ogólnopolskiej scenie politycznej, tworząc Ruch Samorządowy Bezpartyjni. Do ruchu przystąpili z Dolnego Śląska m.in. Robert Raczyński - prezydent Lubina, Piotr Roman - prezydent Bolesławca, Krystian Kosztyła - burmistrz Ścinawy, Patryk Wild - radny sejmiku, Tymoteusz Myrda - radny sejmiku i Patryk Hałaczkiewicz - działacz ruchu na rzecz JOW.


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Polecane

   Zmiana czasu na zimowy. Kiedy przestawiamy zegarki?

   Zmiana czasu na zimowy. Kiedy przestawiamy zegarki?

   Gmina Krośnice - tu się wypoczywa

   Gmina Krośnice - tu się wypoczywa

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem