Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Duda przyjechał do Wrocławia. Dlaczego?

Malwina Gadawa
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda z żoną Agatą Kornhauser-Dudą odwiedzają dziś stolicę Dolnego Śląska. Prezydent m.in. zwiedza laboratoria EIT+ oraz pojawi się na gali jubileuszowej 200-lecia Zakładu Narodowego im. Ossolińskich w Operze Wrocławskiej.

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w spotkaniu z przedstawicielami nauki, startup-ów oraz innowacyjnych firm które zorganizowano we Wrocławskim Centrum Badań EIT+, przy ul. Stabłowickiej. Centrum w ostatnim czasie zostało przejęte przez skarb państwa.

Prezydent Duda na początku wizyty złożył kwiaty pod pamiątkową tablicą poświęconą dr Grażynie Gęsickiej, która zginęła w katastrofie smoleńskiej. EIT+ został umieszczony na szczycie listy unijnych inwestycji właśnie przez dr Grażynę Gęsicką, ówczesną minister Rozwoju Regionalnego w rządzie Prawa i Sprawiedliwości. Chwilę później prezydent zaczął zwiedzanie laboratoriów, ale bez pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy, która pojawi się na gali jubileuszowej 200-lecia Zakładu Narodowego im. Ossolińskich w Operze Wrocławskiej.

Podczas zwiedzania EIT+ prezydentowi towarzyszyli: minister nauki Jarosław Gowin, minister edukacji Anna Zalewska, wojewoda Paweł Hreniak, szef wrocławskiego Prawa i Sprawiedliwości Piotr Babiarz i senator Jarosław Obremski, który należy do klubu PiS.

- EIT+ jest w Polsce miejscem wyjątkowym, pięknie łączącym architektoniczną tradycję z nowoczesnością - przyznał Andrzej Duda. Prezydent w swoim wystąpieniu wiele mówił o koniecznej współpracy świata biznesu i nauki . - Konkurencja na świecie jest ogromna, kto nie inwestuje w badania zostaje daleko w tyle - mówił prezydent. Dodał, że nasz kraj ma wielkie ambicje i ogromne zaplecze intelektualne, żeby znaleźć się w światowej czołówce, konieczne jest jednak odpowiednie zarządzanie badaniami, tak aby były one jak najbardziej użyteczne.

Wiceminister nauki Piotr Dardziński mówił o zmianach, jakie już do tej pory udało się wprowadzić przez resort nauki. Chodzi m.in. o wprowadzenie ulg podatkowych i uproszczeń dla inwestujących w badania i rozwój. Wiceminister opowiadał także o przyjętym przez rząd programie doktoratów wdrożeniowych. Mają ożywić współpracę między środowiskiem naukowym a społeczno-gospodarczym, a także usprawnić transfer wiedzy między nauką a biznesem. Jednostka naukowa wraz z przedsiębiorstwem ustalają plan badań, który nastawiony jest na rozwiązanie konkretnego problemu wskazanego przez pracodawcę, a doktorant zyskuje dwóch opiekunów. Pierwszym z nich jest opiekun naukowy – samodzielny pracownik naukowy, który kontroluje jakość badań, drugim zaś opiekun pomocniczy, wyznaczany przez pracodawcę. Oprócz wynagrodzenia wynikającego z zatrudnienia w pełnym wymiarze godzin u pracodawcy doktorant otrzyma również stypendium z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Radosław Domagalski-Łabędzki, prezes zarządu KGHM Polska miedź, również przekonywał o tym, że współpraca pomiędzy nauką a biznesem jest niezbędna do rozwoju polskich firm.

Spółka EIT+ powstała w 2007 roku. Powołał ją Wrocław wraz z województwem dolnośląskim i pięcioma wrocławskimi uczelniami. Jej podstawowym zadaniem do tej pory było prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej z wykorzystaniem wyspecjalizowanej aparatury badawczej. W kwietniu rząd przejął Centrum Badań EIT+. Centrum znajdujące się na Praczach Odrzańskich ma być częścią Narodowego Instytutu Technologicznego, który ma stać się "naukowym zapleczem dla planu Morawieckiego".

Zobacz też: "To radosny dzień, który wieńczy długą kampanię". A Duda po wyborze Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa

Źródło: TVN24/X-News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska