Kto wygra wybory we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku? [SONDAŻ]

  Kto wygra wybory we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku? [SONDAŻ]

  Malwina Gadawa

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Kto wygra wybory we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku? [SONDAŻ]
  Gdyby wybory samorządowe odbyły się dzisiaj, najwięcej wrocławian poparłoby kandydatkę Platformy Obywatelskiej Alicję Chybicką - wynika z sondażu wyborczego przeprowadzonego przez Gazetę Wrocławską. Na drugim miejscu jest Mirosława Stachowiak-Różecka z Prawa i Sprawiedliwości. Do gry wchodzi człowiek Dutkiewicza. Niespodziankę przynoszą wyniki sondażu dotyczącego wyborów parlamentarnych. Tu na Dolnym Śląsku znów liderem jest Platforma Obywatelska.
  Kto wygra wybory we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku? [SONDAŻ]

  Alicja Chybicka (Platforma Obywatelska), Mirosława Stachowiak-Różecka (Prawo i Sprawiedliwość) i Jerzy Michalak (Dolnośląski Ruch Samorządowy) - to najwięksi faworyci w walce o fotel prezydenta Wrocławia. Tak wynika z najnowszego sondażu. Został on zrealizowany w dniach 30 marca - 3 kwietnia przez „Gazetę Wrocławską” we współpracy z Ośrodkiem Badawczym Dobra Opinia. Badanie wykonano metodą bezpośredniego wywiadu ankieterskiego na próbie 500 dorosłych mieszkańców Wrocławia.

  „Gdyby wybory prezydenta Wrocławia odbywały się dziś, na kogo Pani/Pan oddałaby/oddałby głos?” - tak brzmiało pytanie, które zadaliśmy mieszkańcom stolicy Dolnego Śląska. Respondenci musieli wybrać spośród 9 potencjalnych kandydatów, wskazanych przez nas.

  Sondaż zdecydowanie wygrała posłanka Platformy Obywatelskiej, szefowa kliniki onkologii dziecięcej w szpitalu przy ul. Borowskiej, prof. Alicja Chybicka. 32,2 procent badanych zadeklarowało, że oddałoby na nią głos, gdyby to ona walczyła z ramienia PO w wyborach w 2018 roku.

  Pod koniec lutego władze wrocławskiej Platformy oficjalnie zaproponowały, aby to prof. Chybicka została kandydatką na prezydenta Wrocławia w przyszłorocznych wyborach. - Jestem naprawdę zaszczycona i zaskoczona. Do wyborów jest jeszcze sporo czasu, a ja jak na razie jestem kandydatem na kandydata, ale bardzo się cieszę, że wrocławianie pokładają we mnie nadzieję i darzą mnie takim zaufaniem - mówi prof. Alicja Chybicka. Posłanka studzi emocje i podkreśla, że to dopiero początek drogi i jeszcze wiele się może wydarzyć. Zapewnia jednak, że Wrocław jest najważniejszy.

  Na drugiej pozycji w naszym sondażu z 17,92 proc. głosów uplasowała się Mirosława Stachowiak-Różecka, posłanka Prawa i Sprawiedliwości. Dwa lata temu o mały włos nie pokonała Rafała Dutkiewicza, konieczna była druga tura wyborów, żeby rozstrzygnąć, kto będzie rządził Wrocławiem.

  Posłanka do sondaży ma dystans. - Byli tacy, co mieli świetne sondaże, a w końcu przegrywali, ale byli też tacy, którzy w sondażach wypadali gorzej, ale potrafili w finale zaskoczyć - mówi krótko posłanka.

  Zadowolony z wyniku w naszym sondażu może być Jerzy Michalak (Dolnośląski Ruch Samorządowy), który znalazł się na podium. Co ważne, przy nazwisku Michalaka odnotowaliśmy, że wystartowałby z poparciem Rafała Dutkiewicza. Bliski współpracownik prezydenta Wrocławia i członek zarządu województwa otrzymał w naszym sondażu 17,56 proc. głosów poparcia.

  - Wynik, tak po ludzku cieszy, bo pokazuje, że wrocławianie w jakiejś części doceniają to, czym się zajmuję. Trzeba jednak pamiętać, że wybory to jeszcze dość odległa przyszłość. A dziś trzeba skupić się na dalszej pracy nad rozpoczętymi projektami i nowym zdefiniowaniem celów, jakie stoją przed Wrocławiem. Jestem przekonany, że młodsze pokolenie samorządowców może temu sprostać - komentuje wyniki sondażu Jerzy Michalak.

  W tyle pozostała reszta potencjalnych kandydatów: Michał Jaros - Nowoczesna (8,6 proc.), Waldemar Bednarz - Kukiz (6,4 proc.), Małgorzata Tracz - Zieloni (5 proc.), Wojciech Browarny - Partia Razem (4,3 proc.), Bartłomiej Ciążyński - Sojusz Lewicy Demokratycznej (3,2 proc.) i Aldona Wik-torska-Święcka - Bezpartyjni Samorządowcy (2,9 proc.). Reszta głosów to osoby, które nie poparły żadnego z kandydatów.

  Gdyby wybory na Prezydenta Wrocławia odbywały się dziś, na kogo Pan/Pani oddałby/oddałaby głos?  W naszym sondażu zapytaliśmy się też, na jaką partię badani zagłosowaliby, gdyby wybory parlamentarne odbyły się w tym momencie. Badanie wykonaliśmy na 500-osobowej reprezentatywnej grupie Dolnoślązaków (odpowiadali oni też na pytanie o prezydenta Polski i realizację obietnic PiS). Z wyników może być zadowolona PO, która wyprzedziła w regionie PiS. 31 procent badanych oddałoby głos na PO. Partia Jarosława Kaczyńskiego może zaś liczyć na 28 proc. głosów poparcia.

  Gdyby wybory parlamentarne odbywały się dziś, na jaką partię Pan/Pani oddałby głos? DOLNY ŚLĄSK


  Gdyby wybory parlamentarne odbywały się dziś, na jaką partię Pan/Pani oddałby głos? POLSKA


  - Cieszy, że Platforma znów jest liderem w swoim mateczniku. Jeszcze bardziej cieszy, że odzyskujemy zaufanie wyborców, bardzo im dziękujemy za zaufanie - mówi Jarosław Duda, szef wrocławskiej PO.

  W poniedziałek zaprezentujemy wyniki badania dotyczącego rozpoznawalności wrocławskich polityków oraz które ugrupowania mogłyby się dostać do wrocławskiej rady miejskiej.

  Czytaj także

   Komentarze (131)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie sprzedawczykom

   ART (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Prezydenci 11 Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Warszawa, Rzeszów, Łódź, Poznań, Gdańsk, Kraków no i Wrocław podpisali deklaracje o sprowadzeniu uchodzców do Polski w tym Dudkiewicz. Jesli nie chcemy...rozwiń całość

   Prezydenci 11 Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Warszawa, Rzeszów, Łódź, Poznań, Gdańsk, Kraków no i Wrocław podpisali deklaracje o sprowadzeniu uchodzców do Polski w tym Dudkiewicz. Jesli nie chcemy miec tu Islamu to to musi byc jego definitywny koniec na tej kadencji nikt z PO i Nowoczesnej bo to są przedajne partie.!!!!!!!!!!!!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ja bede kandydowac

   mimi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   wreszcie czas na ludzi spoza ... ja bede kandydowac juz mam spore poparcie. Czlowiek z biznesu ktory poznal bolaczki samorzadu

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Och, jak bardzo Pan nas zawiódł

   #@$ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   We Wrocławiu bieda. Pan Prezydent "odleciał" już po drugiej kadencji. Miastem już od dawna się nie zarządza, tylko rządzi. Budżet pusty. Pieniądze pofrunęły w różne miejsca.
   To jest dynamiczny...rozwiń całość

   We Wrocławiu bieda. Pan Prezydent "odleciał" już po drugiej kadencji. Miastem już od dawna się nie zarządza, tylko rządzi. Budżet pusty. Pieniądze pofrunęły w różne miejsca.
   To jest dynamiczny marsz ku zagładzie, tak jak PO konsekwentnie szło na zatracenie.
   Teraz Krzyk!!!! To, co się w państwie dzieje, to wina PO. To, jak źle Wrocław jest rządzony, to wina Prezydenta. Nie można wciąż tłumaczyć, że to dobry człowiek, tylko źli doradcy. To dorosły człowiek, musi potrafić sam patrzeć i oceniać.
   Proponuje poranny spacerek po przystankach (jak przed II turą wyborów) i posłuchać, co sądzą Wrocławianie o zarządzaniu miastem.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PiSda

   w (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 7

   w ratuszu? Koniec świata!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dutkiewicza dług sięgający prawie dziewięć miliardów trzeba spłacić

   buba (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 4

   chyba, że postawimy na Michalaka
   wtedy poszybujemy szybko w następne miliardy długu

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Przykre, że wśród ponad 600 tysięcy stałych mieszkańców Wrocławia nie ma alternatywy dla ...

   pokaż mi swego prezydenta, a powiem ci, kim jesteś (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 3

   ... Dutkiewiczów, Michalaków, Różyckich i innych im podobnych.
   Tacy jesteście jak wasi kandydaci

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Chybicka do szpitala

   Maxidriver (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 10

   Chybicka powinna leczyć czyli robić to na czym się zna idiotyczni Wroclawianie


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   .,

   , (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 4

   Michalak powinien wrócić na swoją działalność czyli adwokacka a co kandydatka PIS powinna robić?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   beznadziejnie głupie miasto

   Max (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 4

   Wrocław za głupotę zapłaci.Niedługo

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zstanawia mnie to

   Damian (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 8

   Platforma zrobiła tyle złego , zniszczyła ten kraj , Dudkiewicz niszczy kierowców na każdym kroku zabiera miejsca parkingowe ,buduje jakies wypożyczalnie aut elektrycznych , rowerzyści są jak...rozwiń całość

   Platforma zrobiła tyle złego , zniszczyła ten kraj , Dudkiewicz niszczy kierowców na każdym kroku zabiera miejsca parkingowe ,buduje jakies wypożyczalnie aut elektrycznych , rowerzyści są jak święte krowy mpk też a wy nadal macie papke w głowie i chcecie na nich głosować....zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do Damian

   Raff (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 8

   A na kogo mam zagłosować????
   Na idiotow z PIS ?
   Zastosowałem i pokazują na co ich starć.
   Mam nadzieję że każdy będzie lepszy od dutkiewicza.
   A Panią profesor znam.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Michalak "staram się, do cholery, ale mi nie wychodzi" nadal w akcji??

   tak tylko pytam... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 5

   Mottem tegoż jest nieustannie: "staram się, do cholery, ale mi nie wychodzi".
   Macie za dużo pieniędzy na fanaberie kolejnego dymanicznego?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Polecamy

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Weekend z Frankensteinem – 24-26 sierpnia 2017

   Weekend z Frankensteinem – 24-26 sierpnia 2017

   Gry On Line - Zagraj Reklama