Jak wykształcona jest nasza władza?

  Jak wykształcona jest nasza władza?

  Malwina Gadawa

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Mateusz Morawiecki jest najlepiej wykształconym dolnośląskim politykiem

  Mateusz Morawiecki jest najlepiej wykształconym dolnośląskim politykiem ©Lucyna Nenow / Polska Press

  Sprawdziliśmy, jak wykształcona jest nasza władza. Niektórzy politycy mogą poszczycić się nie tylko błyskotliwą karierą, lecz także świetnym wykształceniem. Inni wolą nie przyznawać się, jaką szkołę kończyli, bo chcieliby mieć choć magistra.
  Mateusz Morawiecki jest najlepiej wykształconym dolnośląskim politykiem

  Mateusz Morawiecki jest najlepiej wykształconym dolnośląskim politykiem ©Lucyna Nenow / Polska Press

  Logik, prawnik, fizyk, polonista, kulturoznawca, historyk, lekarz, czy ekonomista - to tylko niektóre tytuły, którymi mogą się poszczycić nasi politycy. Czy faktycznie to odpowiednie wykształcenie jest najważniejsze w politycznej karierze? Śledząc biografie ważnych osób z naszego regionu, które zajmują teraz czołowe stanowiska w rządzie czy samorządzie, można odnieść wrażenie, że niezupełnie.

  Morawiecki prymusem


  W składzie rządu Beaty Szydło jest aż sześciu ministrów z Dolnego Śląska. Są to: Dawid Jackiewicz, Anna Zalewska, Elżbieta Witek, Beata Kempa, Adam Lipiński i Mateusz Morawiecki. Ten ostatni może pochwalić się najlepszym wykształceniem, którego zapewne może pozazdrościć mu niejeden minister. Morawiecki jest absolwentem historii na Uniwersytecie Wrocławskim, studiów Business Administration na Politechnice Wrocławskiej i Central Connecticut State University oraz magisterskich studiów MBA na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Odbył także podyplomowe studia z zakresu prawa europejskiego i ekonomiki integracji gospodarczej na Uniwersytecie w Hamburgu, ukończył studia z zakresu prawa międzynarodowego, prawa europejskiego, integracji gospodarczej i walutowej na Uniwersytecie w Bazylei.

  Beata Kempa, szefowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów często, w swoich wypowiedziach, powoływała się na prawnicze wykształcenie, ale tak naprawdę skończyła administrację - na Wydziale Prawa Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego.

  Adam Lipiński, który jest ministrem ds. kontaktów z parlamentem w Kancelarii Premiera i jednocześnie szefem PiS-u na Dolnym Śląsku, ukończył Wydział Gospodarki Narodowej na Akademia Ekonomicznej we Wrocławiu. Elżbieta Witek, szef gabinetu politycznego premiera jest magistrem historii. Skończyła także studia podyplomowe z wiedzy o Unii Europejskiej. Anna Zalewska, która jest ministrem edukacji narodowej, skończyła na wrocławskim uniwersytecie filologię polską. Minister edukacji może się również pochwalić trzema „podyplomówkami”: z ochrony środowiska, organizacji i zarządzania oświatą oraz nadzoru pedagogicznego.

  Dawid Jackiewicz, minister skarbu skończył nauki polityczne na Uniwersytecie Wrocławskim.

  Posłanka myślała, że ma wyższe wykształcenie


  Niektórzy politycy wolą nie mówić głośno, jaką szkołę skończyli, inni wręcz koloryzują rzeczywistość, nie patrząc konsekwencje. Na początku tego roku po tym, jak mandat poselski wywalczyła Mirosława Stachowiak-Różecka (PiS) wyszło na jaw, że w 2014 roku w czasie walki z Rafałem Dutkiewiczem o fotel prezydenta Wrocławia, podała nieprawdziwą informację o swoim wykształceniu. W dokumentach Państwowej Komisji Wyborczej określała je jako wyższe. Także w 2015 roku, gdy jako liderka listy Prawa i Sprawiedliwości Stachowiak-Różecka startowała w wyborach do Sejmu, pisała o sobie, że „ukończyła resocjalizację na Uniwersytecie Wrocławskim”. Dopiero po wyborach, na oficjalnej stronie Sejmu pojawiła się informacja, że posłanka ma tylko wykształcenie średnie ogólne. Ukończyła liceum w Świebodzinie.

  - Nie miałam zamiaru kłamać i oszukiwać. Po prostu byłam przekonana, że gdy uzyskałam tzw. absolutorium, zaliczyłam wszystkie egzaminy, ale nie obroniłam pracy magisterskiej, mogę uważać, że mam wyższe wykształcenie - tak tłumaczyła zamieszanie ze swoim wykształceniem Mirosława Stachowiak-Różecka.

  Przedstawiciele Uniwersytetu Wrocławskiego nie mieli jednak wątpliwości, że posłanka, w żadnym przypadku, nie może mówić o wyższym wykształceniu.

  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (37)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wykształcenie

   Aga (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Ha, ha po historii można pracować w banku i dorobić się kokosów. Ciekawe dlaczego Pan Morawiecki nie poszedł od razu na politechnikę lub ekonomię ?
   ...chyba słaby z matematyki był....

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie, naprawdę nie daje się zrozumieć, o co się rozchodzi?

   valenty (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Niemal codziennie jest jakiś lans osób spoza PiS ale do PiS świeżo dokooptowanych, jak: Morawiecki, Gowin, Ziobro –
   i mają fuchy jak się patrzy. Czyż jest im jeszcze coś nie w smak... Czyż chcą...rozwiń całość

   Niemal codziennie jest jakiś lans osób spoza PiS ale do PiS świeżo dokooptowanych, jak: Morawiecki, Gowin, Ziobro –
   i mają fuchy jak się patrzy. Czyż jest im jeszcze coś nie w smak... Czyż chcą jeszcze więcej posiąść? Acha, a to za co?
   PiS-e, satelitów z nie waszej partii sprowadzić z niebios na ziemię. Jak nie zechcą, wygonić z niej, po czym uzupełnić innymi fachowcami, np. z SLD. I owszem, oni także staną się w PiS satelitami, jednakże tymi sprawdzonymi w boju. Jeden z nich jest akurat w art. Times, zwie się prof. Witold Modzelewski. No tak, głośny bo głośny, ale jest to jeden
   z tych rzadkich profesjonalistów, którym regulacje podatkowe i inwestycyjne są chlebem powszednim. Więc nie tym okazjonalnym czy z woli dobrych chęci. Wspomniany prof. funkcjonował za komuny. I wówczas mało kto narzekał, bo zadowolonymi byli partyjniacy i prywaciarze. PRL szedł nieźle, prywaciarz miał co liczyć, i to pomimo iż płacił podatki.

   Biblijny Noe nabrał do swej arki różne pary zwierząt i stworów. I co... przeżyli, nie zagryźli się. Czyli i PiS nie zginie, jak nabierze do siebie jednostki z zewnątrz. No tak, cóż pod warunkiem, że ci będą lojalnymi, że CEO będzie dla nich tym, któremu nie należy wychodzić przed nos. Brak fachowców w PiS, i lojalnych, doprowadzi PiS do tendencji zniżkowych. Notabene, niedługo mija rok od wyborów. I cóż wyszło takiego wiekopomnego choćby z tych ministerstw: MinFin, MR?
   Ano, wyszły: rysunki, tabelki, koncepcje, wizje, życzenia, kolorowe prospekty, etc. I co, może nie jest prawdą?
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Brak wykształcenia polityka "problem marginalny"???

   Sokular (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

   Według Migalskiego brak wykształcenia polityka jest problemem marginalnym...i to świadczy o ich mentalności.Niestety w naszym parlamencie wiekszość ma przygotowanie historyczne lub inne nie...rozwiń całość

   Według Migalskiego brak wykształcenia polityka jest problemem marginalnym...i to świadczy o ich mentalności.Niestety w naszym parlamencie wiekszość ma przygotowanie historyczne lub inne nie związane z gospodarką ani z ekonomią.To stanowi pewne zagrożenie dla kształtowania naszych wizji i kontroli obecnej gospodarki.Nawet "prymus" ma wykształcenie historyczne + rożne kursy (nie fakultety). zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Historycy

   Januszz4 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Ponieważ dominującym wykształceniem jest historia, dlatego władza podejmuje działania w zakresie tematyki na której się zna. To znaczy obchodzenie rocznic i miesięcznic, akademie ku czci,...rozwiń całość

   Ponieważ dominującym wykształceniem jest historia, dlatego władza podejmuje działania w zakresie tematyki na której się zna. To znaczy obchodzenie rocznic i miesięcznic, akademie ku czci, gloryfikowanie różnych bohaterów dla jednych wyklętych, dla innych przeklętych, inicjowanie budowy pomników, organizowanie uroczystości "kupa mięci", itd, itp. Historycy na tym się znają, więc robią to jak umieją. A że umieją średnio, więc średnio im to wychodzi kosztem rzeczywistych problemów gospodarczych kraju. Strach pomyśleć co by to było, gdyby zamiast historyków rządzili nami np. dentyści.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Po kompletach sob- niedzielnych za kasiore

   Kaziu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

   Jak nie jak tak


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do Kaziu

   Krzysztof (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   88 % wysokiej klasy spec. to historia oraz socjologia - lub technikum kolejowe w UMŁ.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   odmienne stany rzeczywistości

   Małpa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 3

   Mirka, twoja partia PiS przyzwyczaiła nas do tego, że to co uważają jej członkowie, nijak ma się do rzeczywistości.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czy...

   Sąsiad (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

   ...po "kulach",jak rafcio,czy po zawodówkach,jak ten z kreskówki,styl zależy od człowieka. Obaj pokazali słabość do wielkiej władzy; jakkolwiek, by tego nie rozumieć.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wykształcenie

   oskar (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

   oj Malwina, Malwina. Pewnie też masz tego magistra ale NIC z tego nie wynika. Całkiem jak u polityków.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Co miernotom po wykształceniu gdy gacie w ruchu?

   Karolina (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

   Gdy poczucia wizji państwa brak,gdy po '89 na Befehl rządzą ci co niegdyś na kremlowskie kuranty albo i gorsi księgowi z dyplomem prof. ekonomii. Psychiatra na czele obrony zastąpiony bełkocącym...rozwiń całość

   Gdy poczucia wizji państwa brak,gdy po '89 na Befehl rządzą ci co niegdyś na kremlowskie kuranty albo i gorsi księgowi z dyplomem prof. ekonomii. Psychiatra na czele obrony zastąpiony bełkocącym psycholem. Nec Hercules...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   skończone studia

   czet (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 3

   to patent na wiedzę a nie na myślenie i kulturę osobistą

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ekonomiści?

   Januszz4 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 6

   Prawdę mówiąc w Rządzie nie ma ani jednego rasowego ekonomisty. Morawiecki jest po studiach historycznych, a wiedzę ekonomiczną, a raczej bardziej dotyczącą zarządzania uzupełniał na Politechnice w...rozwiń całość

   Prawdę mówiąc w Rządzie nie ma ani jednego rasowego ekonomisty. Morawiecki jest po studiach historycznych, a wiedzę ekonomiczną, a raczej bardziej dotyczącą zarządzania uzupełniał na Politechnice w tzw. szkole amerykańskiej (na miejscu, nie w USA). Dlatego brakuje mu solidnych podstaw z zakresy ekonomii takich, jakie ma Hausner, Balcerowicz czy Belka. Wprawdzie można powiedzieć, że na bezrybiu to i rak jest rybą, jednak przerażające jest, że losy Polski i jej gospodarki leżą w rękach ekonomicznych dyletantów i naturszczyków. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tak tak, Belka to wybitny fachowiec ...

   WWR (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

   ... od drukowania pieniędzy.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Janussz4, nie daj Boze!

   zadnego dalszego ciagu przez tych zaproponowanych (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   Ale z lewicy to na pewno prof. Witold Modzelewski.
   Z prawicy, czy srodka, na pewno prof. Krzysztof Rybinski. Natomiast wyjscie optymalne: jeden profesor w ministerstwie MG, a drugi w MinFin. I...rozwiń całość

   Ale z lewicy to na pewno prof. Witold Modzelewski.
   Z prawicy, czy srodka, na pewno prof. Krzysztof Rybinski. Natomiast wyjscie optymalne: jeden profesor w ministerstwie MG, a drugi w MinFin. I tylko takie duo wzmocni gospodarke i finanse.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Polecamy

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Weekend z Frankensteinem – 24-26 sierpnia 2017

   Weekend z Frankensteinem – 24-26 sierpnia 2017

   Gry On Line - Zagraj Reklama