Chaos w Sejmie. A przed budynkiem demonstracja [VIDEO]

  Chaos w Sejmie. A przed budynkiem demonstracja [VIDEO]

  Jakub Oworuszko, Eliza Stępień (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Blokada mównicy sejmowej
  1/8
  przejdź do galerii

  Blokada mównicy sejmowej ©Adam Guz

  Piątkowe obrady Sejmu przerwane zostały przez blokadę mównicy przez opozycję po wykluczeniu posła PO z obrad i w obronie mediów. Posłowie opozycji zablokowali sejmową mównicę i skandowali: „Precz z cenzurą!” i „Wolne media! „Demokracja!”. W odpowiedzi politycy Prawa i Sprawiedliwości krzyczeli: „Cała polska z was się śmieje, komuniści i złodzieje!”. Po wczorajszych, burzliwych dyskusjach, awanturach i chaosie w Sejmie, w piątek wieczorem posłowie PiS uchwalili budżet na 2017 rok. Głosowanie odbyło się tym razem nie w Sali Plenarnej, ale w Sali Kolumnowej.ZOBACZ VIDEO.
  W nocy policja użyła siły, by teren Sejmu mogli opuścić posłowie PiS, w tym Jarosław Kaczyński i premier Beata Szydło.  Interweniowali posłowie.  Posłowie opozycji: PO i Nowoczesnej pozostali na sali obrad. Około 2 w nocy straż marszałkowska chciała usunąć dziennikarzy, ale sprzeciwili się temu posłowie opozycji. Kiedy to się nie powiodło, w gmachu wygaszono światła. Przed budynkiem do późnej nocy protestowało kilkaset osób. Wcześniej demonstracja liczyła ok. 2 tysięcy osób.  Po wczorajszych, burzliwych dyskusjach, awanturach i chaosie w Sejmie, w piątek wieczorem posłowie PiS uchwalili budżet na 2017 rok. Głosowanie odbyło się tym razem nie w Sali Plenarnej, ale w Sali Kolumnowej.

  Prezydent Duda gotów do mediacji
  Prezydent o sytuacji w Sejmie

  Według opozycji głosowania były nielegalne.- Manipulacja- krzyczeli posłowie opozycji. Przed głosowaniem posłowie PO poinformowali, że ich zdaniem Sali Kolumnowej nie ma kworum. Po tym, gdy marszałek Sejmu Marek Kuchciński ponowił obrady w Sali Kolumnowej, zgromadzeni tam posłowie, którzy uczestniczyli w obradach, głosowali przez podniesienie ręki.

  Piątkowe zamieszanie w Sejmie było spowodowane wyrzuceniem przez Kuchcińskiego posła PO Michała Szczerby z obrad Sejmu. A wszystko dlatego, że Szczerba położył kartkę na mównicy i zwrócił się do marszałka Kuchcińskiego. Ten w odpowiedzi, wyłączył mu mikrofon, co kilka sekund przywoływał przepisy, a ostatecznie wykluczył go z sali.

  Grzegorz Schetyna o pozostaniu w Sejmie
  Posłowie zostają w Sejmie

  Z powodu wykluczenia przez marszałka sejmu Marka Kuchcińskiego z obrad posła Platformy Obywatelskiej Michała Szczerby, opozycja rozpoczęła protest w Sejmie. Koledzy partyjni posła Szczerby, jak i innych ugrupowań opozycyjnych domagali się przywrócenia Szczerby przez marszałka do pracy. Niestety bez efektu. Marszałek nie udzielał odpowiedzi.

  Kilkanaście minut po godzinie 20. posłowie PiS opuścili salę plenarną Sejmu i przenieśli się do sali kolumnowej. Kiedy lider Nowoczesnej Ryszard Petru próbował się dowiedzieć, w jakim charakterze posłowie rządzącej partii obradują, dowiedział się od straży marszałkowskiej, że chodzi o posiedzenie klubu. Pojawiły się jednak informacje, iż posiedzenie klubu może przerodzić się w posiedzenie sejmowe, by zająć się ustawą budżetową i innymi ustawami, nad którymi posłowie mieli w piątek procedować.

  Donald Tusk apeluje o szacunek
  Apel Donalda Tuska

  Tymczasem sala plenarna była okupowana przez posłów opozycji. Wielu z nich trzymało w ręku kartki z hasłami: „demokracja” i „wolne media”.

  W tym samym czasie przed Sejmem trwał protest KOD-u, który wspiera opozycję domagającą się odstąpienia przez partie rządzącą od projektów ustawy ograniczającej swobodę pracy dziennikarzy w Sejmie. Apelowano do marszałka Sejmu i Jarosława Kaczyńskiego, by zrezygnowano z tego pomysłu.

  Niezwykle ostre było przemówienie posła Stefana Niesiołowskiego, ale nie w gmachu Sejmu, tylko przed gmachem parlamentu, wśród tłumu tych, którzy na wezwanie KOD-u przyszli protestować przeciwko rządzącej partii, która chce ograniczyć swobodę pracy dziennikarzom z początkiem przyszłego roku.

  - Dziękuję wam, że tu jesteście - mówił Niesiołowski i dodał: Ja wysyłam do diabła ten cały rząd. A o Jarosławie Kaczyńskim dodawał: "Geniusz z Żoliborza".

  Jesteśmy tu z wami i dla was. Mam swoje lata, dużo już w życiu widziałem i wydawało się, że Polska jest już wolna, ale po 25 latach znowu musimy o nią walczyć- kończył Niesiołowski.
  Wśród przemawiających przed gmachem parlamentu wieczorem był były szef naszej dyplomacji Radosław Sikorski
  Atmosferę przed Sejmem podgrzały po tej wypowiedzi słowa jednego z posłów, że PiS chce przekształcić posiedzenie klubowe na obrady plenarne, ale nie ma kworum. - I nie będzie miał - rzucił jeden z liderów protestujących, a tłum odpowiedział: Nie wpuścimy. nie wpuścimy. To pod adresem potencjalnych posłów PiS, którzy mieliby być w trybie nagłym ściągnięci na posiedzenia klubu w sali kolumnowej.

  Wszystko zaczęło się po południu.


  W trakcie głosowania nad przyszłorocznym budżetem poseł Platformy Obywatelskiej Michał Szczerba wyszedł na mównicę z kartką z napisem „Wolne media w Sejmie”. Marszałek Sejmu Marek Kuchciński zwrócił posłowi PO kilka razy uwagę, po czym wykluczył go z obrad. Wtedy mównicę zablokowali posłowie PO, Kukiz’15, Nowoczesnej i PSL. Odśpiewali hymn narodowy i skandowali hasła nawiązujące do protestu dziennikarzy, którzy sprzeciwiają się planowanym ograniczeniom w ich pracy w budynkach parlamentu. W tej sytuacji Marszałek Marek Kuchciński zarządził przerwę w głosowaniu i opuścił salę plenarną. W chwili zamykania tego wydania gazety okupacja sejmowej mównicy nadal trwała.

  CZYTAJ TAKŻE: Protest mediów: Dzień bez polityków

  W trakcie przerwy do dziennikarzy wyszedł prezes PiS Jarosław Kaczyński, który zapewniał, że dostęp dziennikarzy do prac w Sejmie nie będzie ograniczany. - Będzie tylko wprowadzenie pewnego porządku. Ja sam dostałem kiedyś kamerą po głowie. My chcemy doprowadzić do tego, by w polskim parlamencie powróciły zwyczaje parlamentarne. Zablokowanie dostępu do mównicy sejmowej jest zwyczajnym chuligaństwem - mówił Jarosław Kaczyński. - To nie jest demokracja, to jest deptanie demokracji - podsumował Kaczyński i zapewnił, że większość parlamentarna nie da się terroryzować i zostaną dokończone zaplanowane na piątek głosowania nad budżetem i ustawą dezubekizacyjną.

  - My żądaliśmy tylko dwóch rzeczy: przywrócenia posła Michała Szczerby i dalszej debaty nad budżetem. Chcemy debatować tak, aby każdy poseł mógł wziąć udział w głosowaniu - tłumaczył Ryszard Petru na wspólnej konferencji liderów czterech partii opozycyjnych.

  Czytaj także

   Komentarze (409)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dom uciech..

   Jurand (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   W każdym urzędzie wniosek lub zapytanie zawiera treść, potem jest uzasadnienie, przytoczenie faktów i własne wizje..bez tego nawet w gminie Pan poseł wysłuchany raczej nie będzie, a jak się zaczyna...rozwiń całość

   W każdym urzędzie wniosek lub zapytanie zawiera treść, potem jest uzasadnienie, przytoczenie faktów i własne wizje..bez tego nawet w gminie Pan poseł wysłuchany raczej nie będzie, a jak się zaczyna rebusami to chyba nie za poważnie wygląda wobec majestatu RP no chyba że tam z tyłu za marszałkiem to tylko taki ptak jest co przypadkiem wpadł do chlewu..nie jestem zwolennikiem PISu ale Rzeczpospolita to nie burdel gdzie się robi co chce i piwko na pstryknięcie bierze, większość posłów niezależnie od upartyjnienia zachowuje się jak rozkapryszone bachory w 1 klasie podstawówki, to nie ma dziwne że marszałkowi nerwy puściły nawet jak była to reakcja na wyrost..a to co pokazały kamery jak buszują w cudzych rzeczach to ...bez komentarza..gorzej niż dno...źadnej klasy zero honoru i przyzwoitości niezależnie od emocji..ani jednej jednostki jaka powiedziała Stop tak nie wolno..trudna sprawa ale takich jednostek tam nigdy nie powinno się wpuszczać, PIS niestety zaraził się trochę tego typu emocjami...partiokractwo..ale tego grzebania po rzeczach prawo nie powinno zlekceważyć, jedno jest dla wszystkich...nie twoje nie dotykaj bez zgody właściciela i nie łaź gdzie nie twoje..zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   refleksja

   Magiya (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Jeżeli podczas otwartych obrad na konkretny temat pan poseł Michał Szczerba chciał zadać pytanie na ów konkretny temat, to aby być dobrze zrozumianym przez Marszałka, powinien zacząć od konkretów,...rozwiń całość

   Jeżeli podczas otwartych obrad na konkretny temat pan poseł Michał Szczerba chciał zadać pytanie na ów konkretny temat, to aby być dobrze zrozumianym przez Marszałka, powinien zacząć od konkretów, a nie od rebusów i pantomimy. Na zrozumienie wygrała tutaj Opozycja. Stąd omyłkowa być może decyzja Marszałka. No bo przecież skoro muzyka łagodzi obyczaje - jak się dowiedzieliśmy - to postępując w ten sposób można by było w międzyczasie puścić jeszcze parę dobrych kawałków. A moralnej cenzury osobistej nieco by się przydało. Od tego trzeba zacząć - każdy z osobna. A potem zastanawiać się nad cenzurą wszystkiego i niczego. Bo inaczej jest to fikcja i sztuczny problem. Nie widzę braku negatywnych i pozytywnych komentarzy w mediach. I w przeciwieństwie do Opozycji, zakładam uczciwość OBU stron. Uczciwość, którą trzeba udowadniać lub obalać, nie powinna stanowić normy w tak ważnej instytucji.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To tylko teoria spiskowa:)

   Walnięty w ciemię:) (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   Homo Sapiens (gość) • 26.12.16, 11:29:54

   Jaką opozycję?:)
   Chyba agenturę obcych mocarstw lub tzw.sojuszników,którzy czyhają aby w Polsce-państwie z demokratycznie wybraną władzą-doprowadzić do...rozwiń całość

   Homo Sapiens (gość) • 26.12.16, 11:29:54

   Jaką opozycję?:)
   Chyba agenturę obcych mocarstw lub tzw.sojuszników,którzy czyhają aby w Polsce-państwie z demokratycznie wybraną władzą-doprowadzić do powrotu kolesi i interesów,które były robione przez lata rządów PO.
   Wy,którzy wypisujecie takie bzdury,najpierw poczytajcie i pooglądajcie ile za Waszymi plecami przepchnięto ustaw wrogich dla polaków(podnoszenie podatków-nawet dla małych dzieci na ubranka),ustawa o "bratniej pomocy"-kiedyś już mieliśmy "bratnią pomoc" i na dobre nam to nie wyszło,PO chciało sprzedać lasy państwowe-czyli majątek należący do wszystkich polaków aby spłacić-wyssane z palca żydowskie żądania po drugiej wojnie-które notabene już dawno spłaciliśmy(ustawa zbożowa z USA za komuny),PO chciało nam zafundować bomby na dworcach i szkołach przyjmując dziesiątki tysięcy uchodźców,którzy tak naprawdę nimi nie są(uciekają z krajów,gdzie nie ma wojen),PO zafundowało polakom Amber Gold-czyli wyłudzanie kasy przez służby przy politycznym wsparciu władzy,Po zamiatało wszystkie afery pod dywan(afera hazardowa,afera solna,mięsna,wyłudzanie kamienic za bezcen(milionowe apanaże-nawet urzędników małego szczebla)....
   Mógłbym napisać elaborat na temat rządów tej złodziejskiej władzy Platformy Obywatelskiej z której nawet Niesiołowski uciekł-powiedział w telewizji,że w PO nie ma obecnie demokracji...hahaha
   Wszystkim bluzgającym PIS polecam sprawdzić "dokonania" POprzedniej władzy i zobaczyć czy zrobiła ona cokolwiek dobrego dla ludzi czy jedynie dla siebie i kolesi..... zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wystarczy powiedzieć:kochany marszałku i ch*j...reszta to przypadek !

   Idiota od którego wszystko się zaczęło (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   Głupi ma szczęście he-he :-)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Każdy pretekst, chaos dobry, żeby zrobić karierę

   Nitras (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   Trzeba tylko mieć parcie na karierę i drzeć mordę o wolności !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nuda, nuda, nuda...mało się dzieje

   znudzony (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   Kilka bab robi na tym strajku kariery, np. Wielgus z Nowoczesnej (taka idiotka, co to krzyczała: precz z babami ! ) Gośka Prokop od Palikota (ruda) teraz w Nowoczesnej, dwie wszystkowiedzące...rozwiń całość

   Kilka bab robi na tym strajku kariery, np. Wielgus z Nowoczesnej (taka idiotka, co to krzyczała: precz z babami ! ) Gośka Prokop od Palikota (ruda) teraz w Nowoczesnej, dwie wszystkowiedzące gąski: Gasiuk i Lubnauer, z SLD Nowacka -powalona feministka, mało na wiecu z gaci nie wyskoczy. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ludzie, nie mogę patrzeć na okupację Sejmu!

   swerto (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

   zróbcie coś!...komuna kiedyś mordowała...a teraz oplotła cały kraj pajęczą siecią zależności...wychodzą potworne przekręty w każdej dziedzinie....komuna i jej potomkowie jest wszędzie...w mediach,...rozwiń całość

   zróbcie coś!...komuna kiedyś mordowała...a teraz oplotła cały kraj pajęczą siecią zależności...wychodzą potworne przekręty w każdej dziedzinie....komuna i jej potomkowie jest wszędzie...w mediach, na ulicach...a ludzie, którzy demokratycznie wybrali swoją władzę siedzą zastraszeni zamiast wyjść na ulice...gdybym mógł to wszedłbym do Sejmu i powiedział wynoście się stąd okupanci sejmowej mównicy, najlepiej na obczyznę pókim dobry!zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   NIe pieprz głupot!

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

   Siedzicie po centrach handlowych na zakupach, nie w domach. Idiota! Komunę widzi. Lecz się człowieku! Manię prześladowczą można leczyć.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Podziemie...

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   Skoro oni są naprawdę obrońcami demokracji ,wolnych mediów i konstytucji to nie rozumiem dlaczego Ci ludzie całe 8 lat siedzieli w podziemiu i to ukrywali.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tym marionetkom nie chodzi o Polskę....

   Adam (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 5

   Wszystko to co dzieje się w Polsce robią polskie partie na zamówienie zachodnich liberałów z Niemiec i Francji. Chcą w swoich krajach pokazać że wybranie partii prawicowej doprowadzi do "zamachu na...rozwiń całość

   Wszystko to co dzieje się w Polsce robią polskie partie na zamówienie zachodnich liberałów z Niemiec i Francji. Chcą w swoich krajach pokazać że wybranie partii prawicowej doprowadzi do "zamachu na wartości demokratyczne" tak jak jest rzekomo w Polsce. Obywatele UE mają mieć wrażenie że nie ma alternatywy dla rządów liberałów. Czy można mówić że PO, Nowoczesna to partie działające w interesie Polski? Na pewno NIE!!! Wizyty KODziarzy w Brukseli odbierających instrukcje dalszego postępowania to część dalsza tego teatrzyku. Im chodzi o wybory w Niemczech i Francji a fałszywy obraz Polski ma im pomóc w zachowaniu władzy !zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   kasienka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

   Totalne Rubikonie i POzostale POlglowki! Zabierzcie sie wreszcie do uczciwej parlamentarnej pracy dla dobra Panstwa Polskiego i Jej Obywateli, a nie wyciaganiem lewackich metow na ulice i...rozwiń całość

   Totalne Rubikonie i POzostale POlglowki! Zabierzcie sie wreszcie do uczciwej parlamentarnej pracy dla dobra Panstwa Polskiego i Jej Obywateli, a nie wyciaganiem lewackich metow na ulice i olkupowaniem parlamentu zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Naucz się pisać po polsku, podżegaczko!

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 4

   Twoi przodkowie przewracają się w grobach, gdy patrzą, jak piszesz. Nauczyli się języka polskiego w stalinowskich szkołach w Moskwie, ale umieli pisać lepiej, niż Ty!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   w Moskwie

   kasienka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   edukowal sie , co widac , slychac i czuc niejaki Petru Rysiek zwany Rubikonoiem pod6 kroli

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Polecamy

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Weekend z Frankensteinem – 24-26 sierpnia 2017

   Weekend z Frankensteinem – 24-26 sierpnia 2017

   Gry On Line - Zagraj Reklama