Będzie walka o władzę w PiS we Wrocławiu

  Będzie walka o władzę w PiS we Wrocławiu

  Malwina Gadawa

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Piotr Babiarz i Mirosława Stachowiak-Różecka

  Piotr Babiarz i Mirosława Stachowiak-Różecka ©Pawel Relikowski / Polska Press

  W stolicy Dolnego Śląska szykuje się ostra walka o władzę w Prawie i Sprawiedliwości. Stoczy ją najpewniej dwójka posłów - Mirosława Stachowiak-Różecka i Piotr Babiarz. Wybory nowego szefa zaplanowano na 26 listopada.
  Piotr Babiarz i Mirosława Stachowiak-Różecka

  Piotr Babiarz i Mirosława Stachowiak-Różecka ©Pawel Relikowski / Polska Press

  Teraz partią na całym Dolnym Śląsku rządzi Adam Lipiński, który jest też wiceprezesem PiS. Wybory regionalne zostaną przeprowadzone w trzech okręgach: wrocławskim, legnicko-jeleniogórskim i wałbrzysko-świdnickim. Do 2014 roku, zanim całej władzy nie przejął Adam Lipiński, w tych okręgach odpowiednio rządzili: Dawid Jackiewicz, Adam Lipiński i Anna Zalewska.

  Dziś Dawid Jackiewicz nie ma szans na ponowne zostanie szefem wrocławskich struktur.
  Polityk pochodzący z Wrocławia znalazł się w tarapatach i stracił zaufanie prezesa Jarosława Kaczyńskiego. W efekcie został zdymisjonowany z funkcji ministra skarbu. - Jest jeszcze za wcześnie, żeby Dawid objął taką funkcję. Musi poczekać - mówi nam jeden z polityków PiS, związany z Jackiewiczem.

  Szefami okręgów nie mogą być ministrowie, więc Anna Zalewska i Adam Lipiński teoretycznie nie powinni startować w wyborach. Ale w PiS-ie, pomimo tego, że do wyborów został niecały miesiąc, nie ma jeszcze oficjalnie namaszczonych ich następców. Mówi się nawet, że Anna Zalewska nadal chciałaby rządzić partią w swoim okręgu i miałaby ochotę, żeby prezes Jarosław Kaczyński zrobił dla niej wyjątek.

  Niektórzy działacze nie wyobrażają sobie, żeby okręgiem legnickim nie rządził jednak Adam Lipiński. Twierdzą wręcz, że Lipiński jest niezastąpiony.  - Jeżeli Lipiński nie znajdzie się we władzach regionalnego PiS będzie to sygnał, że jego pozycja w partii słabnie - słyszymy od jednego z polityków PiS. Trudno jednak wyciągać takie wnioski, jeżeli władze partii postanowią nie robić wyjątków dla żadnego ministra.

  Z nieoficjalnych informacji wiemy, że prezes Jarosław Kaczyński spotkał się z częścią działaczy. Na tym spotkaniu była m.in. minister Anna Zalewska, czy wrocławski poseł Piotr Babiarz, który ma zamiar walczyć o władzę we Wrocławiu. Co ciekawe zabrakło tam posłanki Mirosławy Stachowiak-Różeckiej, która była liderką wrocławskiej listy PiS, podczas wyborów do Sejmu.

  - Prezes powiedział, że chce, żeby strukturami rządziły osoby, które gwarantują spokój w regionach, bo właśnie tego teraz potrzebuje partia - słyszymy od dobrze poinformowanej osoby.

  Babiarz miał potraktować uczestnictwo w tym spotkaniu, jako namaszczenie na szefa regionu wrocławskiego. - Powtarza działaczom, że ma zielone światło z Warszawy i to on zostanie szefem regionu - słyszymy od wrocławskiego polityka PiS.
  Poseł Piotr Babiarz oficjalnie mówi tylko tyle, że rozważa możliwość startu i dodaje, że na pewno w wyborach niczego nie można być pewnym.

  Wydaje się jednak, że spokoju we wrocławskim PiS-ie nie będzie. Część działaczy partii Jarosława Kaczyńskiego powtarza, że Piotr Babiarz jest zbyt pewny siebie, a wybór jego na szefa partii w regionie nie gwarantuje spokoju, wręcz przeciwnie.

  O niechęci posła Piotra Babiarza i posłanki Mirosławy Stachowiak-Różeckiej mówią już wszyscy. Politycy ponoć nawet się ze sobą nie witają, kiedy mijają się na sejmowych korytarzach.

  Choć Mirosława Stachowiak-Różecka oficjalnie nie mówi, czy wystartuje wyborach czy nie, to pewne jest, że jeżeli zdecyduje się na walkę, łatwo władzy w PiS nie odda. - Mirka potrafi walczyć, udowodniła to nie raz - słyszymy od jednego polityka PiS. W 2014 roku, kiedy partia wystawiła ją w wyborach na prezydenta Wrocławia, mało kto wierzył, że będzie w stanie osiągnąć przyzwoity wynik. Stachowiak-Różecka pokazała charakter i to, że potrafi walczyć. Niewiele zabrakło, by Rafał Dutkiewicz przegrał z nią wybory. Zwolennicy posłanki przekonują, że wybór Babiarza będzie oznaczał konflikt partii.

  Walka o władzę w regionalnych strukturach Prawa i Sprawiedliwości to nie tylko bój o zaszczytny tytuł. To właśnie szefowie okręgów układają listy wyborcze. Mają więc sporty wpływ na to, kto zostanie posłem czy radnym.

  Czytaj także

   Komentarze (50)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mirka

   Wroclawianka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   A czy ta pisowa juz przynajmniej wie jakie ma wyksztalcenie? Misiewiczow to ci u nas dostatek

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   http://wiadomosci.onet.pl/kraj/prezes-pis-kaczynski-odwolal-szefow-struktur-partii/jxmt9w

   http://wiadomosci.onet.pl/kraj/prezes-pis-kaczynski-odwolal-szefow-struktur-partii/jxmt9w (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   http://wiadomosci.onet.pl/kraj/prezes-pis-kaczynski-odwolal-szefow-struktur-partii/jxmt9w

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tylko nie Babiarz

   Misiek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   W Oleśnicy i Trzebnicy Babiarz za głupie posunięcia personalne nie ma szans.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PIS łapska precz od Wrocławia.

   an (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 11

   wole starą sprawdzoną ekipę którz juz sie nasycili przez lata niż nową bandę która poobsadza wszystko swoimi, zwolnienia, roszady kadrowe, takie duże miasto tylko na tym traci.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A KIJ IM w oko!

   ted (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 6

   Partyjniactwo obrzydliwe. A co oni dla wrocławia zrobili? A jak tam wykształcenie pani Różeckiej? Jak ja bym tak nakłamał to bym sie wstydził ludziom na oczy pokazac.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a co z naszym postrachem...

   pisjaczek spod 'biedronki' (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 6

   'killerem' jackiewiczem?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   .........

   ciekawe (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 7

   https://www.wprost.pl/488606/Superuklad-w-PiS
   "W zasadzie żadna to tajemnica, że w kilka osób od lat tworzą zgraną paczkę towarzyską: Hofman, Stachowiak-Różecka i jej mąż Radosław Poraj-Różecki,...rozwiń całość

   https://www.wprost.pl/488606/Superuklad-w-PiS
   "W zasadzie żadna to tajemnica, że w kilka osób od lat tworzą zgraną paczkę towarzyską: Hofman, Stachowiak-Różecka i jej mąż Radosław Poraj-Różecki, europoseł Dawid Jackiewicz, Robert Pietryszyn"
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kto lepszy

   Rysiek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 8

   Choć to wewnętrzna sprawa tej partii, to jak dla mnie Piotr Babiarz byłby lepszym szefem, bo ma jakieś dokonania i doświadczenie i przede wszystkim to wyższe wykształcenie, więc może PiS dzięki...rozwiń całość

   Choć to wewnętrzna sprawa tej partii, to jak dla mnie Piotr Babiarz byłby lepszym szefem, bo ma jakieś dokonania i doświadczenie i przede wszystkim to wyższe wykształcenie, więc może PiS dzięki niemu lepiej by działał we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku, co by było korzystniejsze dla mieszkańców. Zobaczymy.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Największy sukces Różeckiej

   kapitanoi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 5

   Największym sukcesem Różeckiej było to, że przegrała wybory na prezydenta Wrocławia - no moje gratulacje, co za sukces!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jan

   Jan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 5

   już nie mówiąc, że na Krzykach po wyborach przez miesiąc plakaty wyborcze...nie był posprzątane...szkoda gadać

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Polecamy

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Weekend z Frankensteinem – 24-26 sierpnia 2017

   Weekend z Frankensteinem – 24-26 sierpnia 2017

   Gry On Line - Zagraj Reklama