Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Awantura o "leczenie homoseksualizmu" na kongresie ESK

Marcin Kaźmierczak
Krzysztof Mieszkowski
Krzysztof Mieszkowski Fot. Tomasz Ho£Od / Polskapresse
Współrządząca Wrocławiem partia Nowoczesna znów atakuje swojego koalicjanta - Rafała Dutkiewicza. Tym razem chodzi o zbliżający się kongres Europejskiej Stolicy Kultury. Jego gościem ma być Gerard van den Aardweg, holenderski psycholog, który zasłynął stwierdzeniem, że homoseksualizm jest chorobą i specjalizuje się w jego leczeniu, m.in. modlitwą i uśmiechem.

– Przeglądając plan kongresu i widząc wśród gości Gerarda van den Aardwega odnosimy wrażenie, że kongres ma podkreślić to, że homoseksualizm jest chorobą. Jeśli zarządzający Europejską Stolicą Kultury myślą tymi kategoriami i podpisuje się pod nimi m.in. Jarosław Broda i prezydent Rafał Dutkiewicz, to kompromituje to Wrocław jako gospodarza. Nie chcemy, żeby Wrocław stał się stolicą i symbolem pseudonaukowej terapii, która rzekomo leczy homoseksualizm – mówi poseł Krzysztof Mieszkowski z Nowoczesnej.

Jak twierdzą działacze Nowoczesnej, organizowana przez Wrocław Europejska Stolica Kultury rozminęła się z założeniami, które znajdowały się w aplikacji. Zakładała ona organizację kongresu dotyczącego kultury i jej roli we współczesnym świecie, który miał nawiązywać do zorganizowanego w 1948 r. we Wrocławiu Światowego Kongresu Intelektualistów w Obronie Pokoju.

– To się nie uda, ponieważ listopadowy kongres nie ma nic wspólnego z kulturą, a tym bardziej pokojem. Jego celem jest przede wszystkim szerzenie wartości chrześcijańskich, o czym świadczy także brak równowagi przy zapraszaniu gości, którzy w większości są przedstawicielami prawicy - twierdzi Małgorzata Tracz z Partii Zieloni.

– Homoseksualizm nie będzie tematem tego kongresu. Zaprosiliśmy profesora Gerarda van den Aardwega, ponieważ rozmowy będą się toczyły wokół laicyzacji Europy, a więc tematu, w którym się specjalizuje. To istotny temat zwłaszcza wśród społeczeństw zachodnich - odpowiada tymczasem Juliusz Woźny z Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”.

Sugeruje także, aby wydarzenie oceniać po fakcie. – Gdy środowiska prawicowe protestowały przed spektaklem „Śmierć i dziewczyna”, to pan Mieszkowski prowadził taką samą retorykę i zachęcał do wzięcia udziału w spektaklu - dodaje.

Kongres rozpocznie się w najbliższy piątek. Wśród prelegentów znaleźli się m.in. Andrzej Zoll, Krzysztof Zanussi, Marek Jurek, Igor Janke, Grzegorz Górny, Kazimierz M. Ujazdowski, Andrzej Horubała, a także goście z zagranicy, m.in. Attila Szalai, Gerard van den Aardweg, Csaba Kiss, Pablo Pérez-López i John Waters.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska