Afera w PCK. Gierczak pogrąży Babiarza?

  Afera w PCK. Gierczak pogrąży Babiarza?

  Marcin Rybak, Malwina Gadawa

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Jerzy Gierczak (na zdj.) był do niedawna dyrektorem PCK we Wrocławiu. Gdyby okazało się, że złamał prawo, to kłopoty może mieć również poseł Piotr Babiarz,
  1/4
  przejdź do galerii

  Jerzy Gierczak (na zdj.) był do niedawna dyrektorem PCK we Wrocławiu. Gdyby okazało się, że złamał prawo, to kłopoty może mieć również poseł Piotr Babiarz, wcześniej związany z PCK ©Fot. Janusz Wojtowicz / Polskapresse

  Czy radny sejmiku wojewódzkiego nielegalnie finansował swoją kampanię wyborczą? Jeśli tak, to czeka nas rewolucja we wrocławskim PiS-ie.
  Dokumenty, które zebraliśmy w ostatnich dniach, potwierdzają podejrzenie, że w 2014 roku mogło dojść do nielegalnego finansowania kampanii wyborczej kandydata PiS do Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Jerzego Gierczaka. Do końca maja 2017 roku był on dyrektorem wrocławskiego PCK.

  10 tysięcy w gotówce

  Zgodnie z prawem kampania wyborcza może być finansowana tylko z pieniędzy oficjalnego Funduszu Wyborczego. Prawo precyzyjnie reguluje, skąd można brać środki na taki cel.

  Tymczasem 10 października 2014 roku Jerzy Gierczak zapłacił gotówką 10 tys. zł szefowi drukarni za druk materiałów wyborczych. Tego samego dnia ulotki i plakaty odebrał pracownik wrocławskiego oddziału PCK. Mamy kopię pokwitowania i dokumentu potwierdzającego odbiór plakatów i ulotek.

  Kiedy kilka dni temu pierwszy raz pisaliśmy o tej sprawie, szef drukarni zapewniał nas, że na tę usługę była wystawiona faktura, tak jak każą przepisy. Przekonywał, że bardzo uważa, by nie naruszyć przepisów Kodeksu Wyborczego.

  Jerzy Gierczak mówił nam, że zapłacił 10 tys. zł, ale była to forma „depozytu”, bo chodziło o to, by drukarnia szybko wykonała zamówienie. Potem dostał zwrot pieniędzy, więc w istocie za druk zapłacił Komitet Wyborczy PiS.

  Jak każde ugrupowanie startujące w wyborach, PiS musiał rozliczyć się z kampanii. Złożył sprawozdanie w Państwowej Komisji Wyborczej. Zostało przyjęte bez uwag. Są do niego dołączone faktury, m.in. 36 faktur wystawionych przez drukarnię, której szef 10 października miał przyjąć gotówkę od Gierczaka. Co istotne, wszystkie zostały opłacone przelewem, żadna gotówką. Do każdej faktury dołączone jest zamówienie z nazwiskiem kandydata, który zamawia druk. Do każdej dołączony jest protokół odbioru wykonanych materiałów.

  Gierczaka dotyczą dwie z 36 faktur. Wystawiono je 14 listopada 2014 roku. Jedna opiewa na 3,2 tys. zł, druga na 4 tys. zł. Z dokumentów dołączonych do faktur wynika, że nie są to materiały opłacone i dostarczone 10 października. Fakty zatem przeczą wersji podawanej nam dotychczas przez Gierczak.

  Prawo jest prawem

  Czy doszło do przestępstwa, opisanego w Kodeksie Wyborczym”? Naszym zdaniem sprawę powinna wyjaśnić prokuratura.

  - Prawo jest prawem, jeżeli doszło do jego złamania, na pewno będą wyciągnięte konsekwencje - komentuje nasze ustalenia wiceprezes PiS Adam Lipiński. Zastrzega, że nie chce ferować wyroków.

  Szef klubu radnych PiS w Sejmiku Andrzej Jaroch nie ukrywa, że sprawa niejasności w finansowaniu kampanii PiS to poważny problem dla partii. - Jeżeli to, o czym Państwo piszą, się potwierdzi, to dla Jerzego Gierczaka nie będzie miejsca w Prawie i Sprawiedliwości. Nie może być tak, że ktoś w nielegalny sposób finansuje swoją kampanię - mówi Jaroch.

  Polityczne konsekwencje


  Cała historia wyszła na jaw przy okazji opisywania przez nas nieprawidłowości we wrocławskim oddziale PCK.

  Co ważne, do niedawna członkiem Zarządu Wojewódzkiego PCK był wrocławski poseł PiS Piotr Babiarz, szef partyjnych struktur we Wrocławiu. Zatem to także jego mogą dotknąć konsekwencje skandalu w PCK.

  Poseł zapewnia, że w czasie, kiedy pełnił wspomnianą funkcję, nie było żadnych niepokojących sygnałów o defraudowaniu pieniędzy w PCK.

  Nazwisko Babiarza pojawiło się m.in. w kontekście wykorzystywania pracowników PCK do roznoszenia ulotek wyborczych polityków PiS.

  Dwaj nasi rozmówcy twierdzą, że przed kampanią parlamentarną w godzinach pracy rozdawali ulotki Piotra Babiarza. Poseł bardzo zdecydowanie zaprzecza. Twierdzi, że do roznoszenia ulotek miał wolontariuszy.

  Dziś w PiS mówi się, że Babiarz nie może być pewny stanowiska szefa wrocławskich struktur. Informacje o aferze dotarły do Jarosława Kaczyńskiego, który chce szybkiego rozwiązania sprawy.

  - Nie zajmuję się plotkami - ucina poseł Babiarz. I dodaje: - Jestem w stałym kontakcie z kierownictwem partii, na ten temat nie rozmawialiśmy.

  W kuluarach mówi się, że Babiarza mógłby zastąpić Andrzej Jaroch. On sam zapewnia, że nikt z nim o takim rozwiązaniu nie rozmawiał. Przyznaje jednak, że biorąc pod uwagę standardy w PiS i wstępne ustalenia, dotyczące PCK, można się spodziewać zmian personalnych.

  Zapewne zainteresowana zmianą na stanowisku szefa wrocławskich struktur PiS byłaby posłanka Mirosława Stachowiak-Różecka, mocno skonfliktowana z Babiarzem. Pani poseł, co nie jest tajemnicą, ma ambicję rządzić PiS-em we Wrocławiu. Dzięki mocnej pozycji w partii uzyskałaby również pewność, że będzie kandydatem PiS-u w wyborach prezydenta Wrocławiu.

  Czytaj także

   Komentarze (86)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Babiarz był kiedyś po drugiej stronie barykady

   Iszmel (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Babiarz był kiedyś po drugiej stronie barykady, bo należał do Młodych Demokratów potem był w NZS a następnie w RS AWS. Sporo tego myślę że czas na emeryturę (polityczną)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czerwony Krzyż niczemu nie jest winien

   Krwiodawca (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

   Oczywiście, że przeszkadzam, ale kto się zajmie teraz "swojakami" gdy PiS jest przy władzy?

   P.S. Panie "dziennikarzu" Rybak, chcesz ganiać za PISiakami proszę bardzo, ale od PCK wara bo to...rozwiń całość

   Oczywiście, że przeszkadzam, ale kto się zajmie teraz "swojakami" gdy PiS jest przy władzy?

   P.S. Panie "dziennikarzu" Rybak, chcesz ganiać za PISiakami proszę bardzo, ale od PCK wara bo to wspaniałe międzynarodowe stowarzyszenie.

   P.S. II Tytuł powinienem być "Afera w PIS" a nie w pck.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pycha , buta i arogancja PiS

   ziemniak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 3

   Sam pomagałem w kampanii do parlamentu kandydatom z piS. Teraz ci kandyadaci-obecnie już posłowie udają ,że mnie nie poznają.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ....

   ....... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

   Dokładnie. Dzień Dobry. Albo odwracaja glowe w druga strone. Nigdy wiecej PiS.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pisowska trollownia bardzo się uaktywniła

   idzie dojna zmiana na dyktaturę ciemniaków (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 4

   Jacy wy jesteście obłudni. Wytykacie innym najmniejsze przewinienia a nie przeszkadza wam, że w ministerstwie sprawiedliwości ważne funkcje sprawuje złodziej paliwa, dyktaturę wprowadzana jest...rozwiń całość

   Jacy wy jesteście obłudni. Wytykacie innym najmniejsze przewinienia a nie przeszkadza wam, że w ministerstwie sprawiedliwości ważne funkcje sprawuje złodziej paliwa, dyktaturę wprowadzana jest rękoma komunistycznego prokuratora który zwalczał antykomunistyczną opozycję i bronił księdza pedofila, itd .....zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a co z Mieszkowskim?

   ABND (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 10

   a może zajmiecie się pieniędzmi które wydał Mieszkowski (chyba dzisiaj jakiś poseł) kiedy kierował Teatrem Polskim doprowadzając tę instytucję na skraj bankructwa; to skandal, że prokuratura do...rozwiń całość

   a może zajmiecie się pieniędzmi które wydał Mieszkowski (chyba dzisiaj jakiś poseł) kiedy kierował Teatrem Polskim doprowadzając tę instytucję na skraj bankructwa; to skandal, że prokuratura do dzisiaj nie zajęła się tym siwym cwaniakiemzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   h

   h (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   skoro sie eni zajela przez 2 lata to nie ma afery, bo inaczej juz by trabili w tv rezimowej
   przelknij to ze nie bylo zadnego zlodziejstwa albo nic sie nie da udowodnic bo juz by dawno aresztowali...rozwiń całość

   skoro sie eni zajela przez 2 lata to nie ma afery, bo inaczej juz by trabili w tv rezimowej
   przelknij to ze nie bylo zadnego zlodziejstwa albo nic sie nie da udowodnic bo juz by dawno aresztowali chocby sekretarke kogos z po
   wygrali na klamstwach i pomowieniach, przekupujac motloch 500+ czyli 1000- po podwyzkach paliwa, wody, abonamentu i jeszcze jakies podatki dorzuca w tym rokuzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a mopsy i gopsy?

   ZaPan Brat (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13

   Proponuję przy okazji zajrzeć do MOPSów i GOPSów.
   I prześwietlić wykształcenia pracowników tych instytucji.
   Tyle w temacie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zawiasy?

   Hanna (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 1

   Zawiasy za kilka set a może nawet ponad milion złotych? To chyba żart! Do paki ze złodziejami! Gierczak to już zdaje się recydywista!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Polityka

   asss (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10

   Polityka jest najbardziej gównianym zawodem chyba ze wszystkich. Wszystko co robiłeś przez całe życie wraz z twoją najbliższą rodziną może być wykorzystane przeciwko tobie. Jednak, jeśli to prawda...rozwiń całość

   Polityka jest najbardziej gównianym zawodem chyba ze wszystkich. Wszystko co robiłeś przez całe życie wraz z twoją najbliższą rodziną może być wykorzystane przeciwko tobie. Jednak, jeśli to prawda i zostanie to udowodnione, to mimo ,że Prokuratura jest w rękach Ziobry , to mam nadzieje, że zostanie to tak nagłośnione i ludzie, którzy okradli PCK a przy tym masę innych ludzi odpowiedzą za to chociaż zawiasami zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PCK w MPK

   Gawron (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 3

   Jakieś 3 lata temu członek PCK przy MPK Wrocław (Piotr S.) zbierał po zajezdniach podpisy poparcia dla PIS. Dużo ludzi podpisywało. Wcześniej nie zdarzało się, żeby po zakładzie załatwiano sprawy...rozwiń całość

   Jakieś 3 lata temu członek PCK przy MPK Wrocław (Piotr S.) zbierał po zajezdniach podpisy poparcia dla PIS. Dużo ludzi podpisywało. Wcześniej nie zdarzało się, żeby po zakładzie załatwiano sprawy partyjne.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   posel mi pomogl

   Leszek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 9

   Oczywiście chodzi o Pana Posła Babiarza, telefon mi przestawia wyrazy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Polecamy

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Weekend z Frankensteinem – 24-26 sierpnia 2017

   Weekend z Frankensteinem – 24-26 sierpnia 2017

   Gry On Line - Zagraj Reklama