Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Wrocławska nie przejmie lotniska w Oleśnicy? Miał tam powstać ośrodek badawczy

Redakcja
Politechnika Wrocławska - zdjęcie ilustracyjne
Politechnika Wrocławska - zdjęcie ilustracyjne Tomasz Gola
Politechnika Wrocławska chciała stworzyć na terenie dawnego lotniska w Oleśnicy ośrodek badawczo-rozwojowy. Zielone światło w tej sprawie dało Ministerstwo Obrony Narodowej, którym rządził wówczas Tomasz Siemoniak. Po podpisaniu listu intencyjnego sprawa przycichła.

List intencyjny w sprawie przejęcia przez Politechnikę Wrocławską terenów byłego wojskowego lotniska w Oleśnicy podpisano w lipcu 2015 roku. Pod dokumentem podpisali się ówczesny minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, rektor uczelni prof. Tadeusz Więckowski i prezes Agencji Mienia Wojskowego Ilona Kowalska. Według projektu Politechniki, na terenie oleśnickiego lotniska miały być prowadzone badania naukowe, nie tylko w dziedzinie lotnictwa i kosmonautyki, ale i wykorzystywania ekologicznych źródeł energii. Naukowcom marzyło się, by oleśnickie lotnisko spełniało rolę bazy eksperymentalnej. Służyłoby np. do badań związanych z lotami samolotów bezzałogowych.

Wicepremier Tomasz Siemoniak, podpisując list intencyjny mówił, że to przełomowy dzień dla tego projektu. - Nie ma wojska bez techniki. Jesteśmy na siebie skazani - głosił wtedy Tomasz Siemoniak.

W sprawę przejęcia lotniska przez Politechnikę był zaangażowany również poseł Michał Jaros. Dziś parlamentarzysta klubu Nowoczesna, wcześniej poseł Platformy Obywatelskiej. Jaros w tej sprawie napisał teraz interpelacje do ministra obrony. Zapytał, na jakim etapie są prace zmierzające do utworzenia Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Politechniki Wrocławskiej na terenie Oleśnicy.

Wygląda na to, że obecne władze w ministerstwie mają inne plany dotyczące terenu dawnego ośrodka. Bartłomiej Grabski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej w odpowiedzi na interpelację poselską napisał, że teren będzie zagospodarowany przez Agencję Mienia Wojskowego. - Agencja podjęła działania mające na celu przygotowanie koncepcji zagospodarowania tej nieruchomości, uwzględniającej m. in. zgłoszoną inicjatywę władz samorządowych ziemi oleśnickiej, tj. włączenie nieruchomości do specjalnej strefy ekonomicznej - pisze urzędnik. Teraz prowadzone są konsultacje z Zarządem Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest-Park” Sp. z o.o. oraz gminą Oleśnica.

Poseł Michał Jaros nie ma wątpliwości, że ta odpowiedź świadczy o tym, że ośrodka badawczego Politechniki w Oleśnicy nie będzie. - Mimo zielonego światła Agencji Mienia Wojskowego w sprawie utworzenia lotniczego centrum badawczego Politechniki Wrocławskiej na terenie byłego lotniska wojskowego w Oleśnicy, serca innowacyjności na Dolnym Śląsku nie będzie. Na mocy decyzji rządu wieloletnie starania zwieńczone w lipcu tamtego roku listem intencyjnym zakończyły się fiaskiem - uważa wrocławski poseł.

Agnieszka Niczewska, rzecznik prasowy Politechniki Wrocławskiej tłumaczy, że w sprawie przejęcia terenu lotniska przez Politechnikę nie wydarzyło się nic nowego od czasu podpisania listu intencyjnego. Uczelnia nie mogła prowadzić żadnych inwestycji na terenie, który do niej nie należał. Teraz zmieniły się władze uczelni i to nowy rektor zadecyduje o priorytetowych projektach Politechniki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska