Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podupadły, wrocławski zabytek zyskuje nowe życie. Wyremontowana siedziba Śląskiego Kredytowo-Ziemskiego Banku Akcyjnego jest już widoczna

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Gmach znajduje się przy ulicy Gepperta 4 we Wrocławiu. Od lat 70. do 2013 roku był siedzibą PKO Banku Polskiego.
Gmach znajduje się przy ulicy Gepperta 4 we Wrocławiu. Od lat 70. do 2013 roku był siedzibą PKO Banku Polskiego. Paweł Relikowski / Polska Press
Dawna siedziba Śląskiego Ziemskiego Banku Kredytowego powstawała w latach 1889-1891. Od 10 lat jej ponure kolory straszyły w centrum Wrocławia. Kończący się właśnie remont odsłonił odnowioną elewację. Budynek zyskał piaskowe barwy i wygląda imponująco. Zobacz!

Remont dawnej siedziby Śląskiego Ziemskiego Banku Kredytowego. Budynek ma długą historię

Gmach znajduje się przy ul. Gepperta 4 we Wrocławiu. Ostatnio, do 2013 roku, funkcjonował tu PKO Bank Polski. W 2017 roku obiekt kupił ARA Nieruchomości GRASS. Nowy właściciel chciał przebudować siedzibę w celach usługowych. Będzie więc ona przystosowana do nowych funkcji.

Projektantem był Richard Adolf Odo Plüddemann, wrocławski radca budowlany, który zaprojektował wiele wrocławskich budynków. Jest autorem m.in. Miejskiej Kasy Oszczędności przy ul. Szajnochy, szkoły przy ul. Glinianej, IX LO przy P. Skargi czy mostu Zwierzynieckiego i Hali Targowej.

- Jego projekty są bardzo charakterystyczne z uwagi na wykorzystanie czerwonej cegły do budowy murów – mówi dr Piotr Drzewiński z Wydziału Nauk Społecznych UWr.

W trakcie II wojny światowej w piwnicy banku znajdował się schron przeciwlotniczy, który spełniał swoje funkcje obronne. Według relacji jednego z pierwszych pracowników powojennych, schron ten posiadał ukryte wejście do tunelu prowadzącego w kierunku Placu Solnego.

Zobacz odnowiony gmach banku!

To perła architektury

Budynek wyróżnia się oryginalną architekturą z elementami bogato dekorującymi całość. Na elewacji pojawiają się m.in. motywy kamieni szlachetnych, muszle, woluty i obeliski. Piaskowy kolor wiąże się z materiałem wykorzystanym do wzniesienia gmachu. Miękkie piaskowiec ułatwił XIX-wiecznym artystom wyrzeźbienie przyciągających wzrok ozdób.

- Elewacja ma asymetryczną kompozycję, wzbogaconą wykuszami, lukarnami oraz wieżyczką. Na północnym niższym szczycie, w dwukondygnacyjnym wykuszu, umieszczono datę wzniesienia budowli „1890”. W południowym, wyższym szczycie, umieszczono płyciznę z autografem projektanta, a nad nim orła śląskiego – pisze Bożena Korniluk-Felskowska, lokalna przewodniczka.

Remont dobiega końca

Najwięcej czasu zajęły główne roboty konserwatorskie na kamiennych elewacjach.

- Udało się zachować i oczyścić detale, zrekonstruować złocenia na kutych elementach ozdobnych, odbudować sterczyny oraz przeprowadzić konserwację dekoracyjnego portalu części parterowej, który był bardzo zniszczony, a teraz prezentuje się imponująco – mówi Andrzej Palczak z firmy Crear, inwestor zastępczy

Zobacz też: Dworzec Marchijski we Wrocławiu i jego sekrety

Nowy właściciel ma plany wprowadzenia kilku zmian w budynku. Jednym z nich jest budowa windy, która wcześniej nie była dostępna. Chce również dostosować cały obiekt do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Prace obejmują również instalację nowoczesnej wentylacji z klimatyzacją, co jest szczególnie istotne w tym zabytkowym budynku.

Wykonawcą rewaloryzacji elewacji jest Przedsiębiorstwo Budowlano-Konserwatorskie Castellum sp. z o.o , które odpowiada za prace m.in. na Bastionie Sakwowym na wzgórzu Partyzantów.

Gmach znajduje się przy ulicy Gepperta 4 we Wrocławiu. Od lat 70. do 2013 roku był siedzibą PKO Banku Polskiego.

Podupadły, wrocławski zabytek zyskuje nowe życie. Wyremontow...

Zobacz też: Wielkie zmiany na ul. Legnickiej:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska