Podróże Melomana projekt, który podkreśla walory kulturalne i turystyczne Dolnego Śląska

Materiał informacyjny MISTUDIO
Kwintet Muzyki Wrocławskiej pałac Wojanów
Kwintet Muzyki Wrocławskiej pałac Wojanów
Muzyka i stylowa architektura, to znakomite połączenie - uczta dla zmysłów. Szczególnie wiele ma tu do zaoferowania Dolny Śląsk, który ma najwięcej w Polsce zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO, region gdzie zachowało się aż 31 zamków i pałaców. Wiele z tych obiektów odzyskało dawną świetność i można je nie tylko zwiedzać, ale również zatrzymać się na wypoczynek, albo odwiedzić je przy okazji organizowanych w nich wydarzeń.

W zależności od możliwości obiektu mogą to być różnej skali i rangi wystawy, koncerty, spektakle itp. organizowane pojedynczo lub łącznie, okazjonalnie lub cyklicznie. Ich stopniowe wprowadzanie do kalendarza poszczególnych obiektów stworzy sieć imprez i zachęci potencjalnego turystę do spędzenia większej ilości czasu w danych obiektach i rejonie nasyconym takimi ofertami.

Oferta dla melomanów z kraju i zagranicy
Zapowiada się, że projekt kulturalno-turystyczny „Relaksujące Podróże Melomana Odkrywcy” będzie inspiracją do takiej formy poznawania regionu przez miłośników muzyki klasycznej. Projekt łączący muzykę, miejsca historyczne, gastronomię, ma wpłynąć na rozwój regionu. Turyści-melomani zwabieni atrakcyjnie przygotowanymi koncertami poznają przy okazji region, zabytki, niezwykłe miejsca na Dolnym Śląsku. Ważne, aby projekt zainspirował do współpracy zarządzających obiektami hotelowymi i władze samorządowe.

„Relaksujące Podróże Melomana Odkrywcy” to najbardziej zaawansowany projekt „Fundacji Rozwoju Kultury we Wrocławiu”. Fundacja powstała w 2013 roku z inicjatywy jej fundatora Wiesława Małuchy, a jej celem jest inspirowanie i wspieranie regionalnej twórczości kulturalnej oraz innych przedsięwzięć towarzyszących, realizowanych specjalnie dla Wrocławia i regionu w celu jego promocji turystycznej. Przy tak określonym celu Fundacja może być bardzo atrakcyjnym partnerem dla właścicieli zabytkowych obiektów w nadawaniu im cech placówek kulturalnych.
www.frk.wroclaw.pl

Projekt skierowany jest do melomanów z kraju i zagranicy oraz do posiadaczy zabytkowych obiektów. W zależności od potrzeb i możliwości organizowane mogą być koncerty o dowolnej skali i na bardzo atrakcyjnych warunkach. „Muzyka Wrocławska”, to specjalnie przygotowana muzyka na potrzeby takich koncertów. Muzyka ta w pewnym sensie nawiązuje do muzyki klasycznej. Cechuje ją bogactwo oryginalnych pomysłów melodycznych, które w połączeniu z czystą i naturalną harmonią instrumentów pozwalają odbiorcy na pełne wyciszenie się i udział w podróży muzycznej w nieznane mu dotąd zakątki. Muzykę Wrocławską wykonuje głównie założona w 2018 roku Filharmonia Uniwersytecka we Wrocławiu www.filharmoniauniwersytecka.pl

Kwintet Muzyki Wrocławskiej w pałacu Pakoszów

Pierwsze koncerty w pałacach już za nami
Pierwsze koncerty w zabytkowych obiektach pałacowych odbyły się w lipcu tego roku. Specjalnie na tę okazję został utworzony Kwintet Muzyki Wrocławskiej Filharmoników Jeleniogórskich.

28 lipca w Pałacu Staniszów. 29 lipcaw w Pałacu Pakoszów i w dniu 30 lipca w Pałacu Wojanów melomani mogli usłyszeć w ramach „Muzyki Wrocławskiej” , której kompozytorem jest Wiesław Małucha z Wrocławia - Kwintet fortepianowy F-dur, Arię na altówkę solo i kwintet, Koncert fortepianowy d-moll, Koncert na wiolonczelę solo i kwintet, Kwintet fortepianowy G-dur. Wykonawcami koncertu był Kwintet Muzyki Wrocławskiej Filharmoników Jeleniogórskich w składzie: Natalia Wysocka- I skrzypce, Ewa Gołubińska - II skrzypce, Alicja Ciszek – altówka, Maciej Kolendo – wiolonczela, Tomasz Iwanek – kontrabas. Z kwintetem Gościnnie wystąpili: Yelyzaveta Akhromenko – fortepian i Piotr Niemiec – fortepian, Róża Wysocka – fortepian.

Trzy koncerty w trzech perłach regionu. W pałacach, w których gościli znani ludzie a odbywające się tu niegdyś spotkania miały wpływ na losy nie tylko regionu. Ocalone przed zniszczeniem obiekty, dziś są hotelami. Pałac Staniszów usytuowany jest w samym sercu Kotliny Jeleniogórskiej. To odnowiony XVIII-wieczny pałac otoczonym francuskim ogrodem i parkiem w angielskim stylu, usytuowany zaledwie kilka kilometrów od Karpacza, Szklarskiej Poręby i Jeleniej Góry. Natomiast pałac Pakoszów, to obecnie stylowy hotel mieszczący się w okazałym pałacu z XVIII wieku położonym na terenie posiadłości o powierzchni 15 hektarów, oddalony o 3 km od ruin zamku Chojnik i o 8 km od wodospadu Szklarki. W wiejskim pałacu Wojanów mieści się dziś luksusowy hotel otoczony 16 hektarowymi ogrodami. Obiekt położony jest nad rzeką Bóbr, 12 km do Parku Miniatur Zabytków Dolnego Śląska i 16 km do Muzeum Przyrodniczego w Jeleniej Górze.

Kwintet Muzyki Wrocławskiej w pałacu Wojanów

Pierwsze koncerty w pałacowych wnętrzach już za nami. Cieszyły się one dużym zainteresowaniem, co można zobaczyć na social mediach „Muzyka Wrocławska” i stronie www.muzykawroclawska.info

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska