Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pociągiem z Jelcza-Laskowic do Wrocławia w pół godziny! Kiedy?

Andrzej Zwoliński
Andrzej Zwoliński
Budowa trasy kolejowej z Jelcza-Laskowic do Wrocławia
Budowa trasy kolejowej z Jelcza-Laskowic do Wrocławia PKP PLK
Jeszcze w wakacje puszczono ruch pociągów towarowych ze stacji Wrocław Swojczyce do Jelcza Miłoszyc. Teraz główne prace prowadzone są we Wrocławiu, na odcinku do Sołtysowic. Na trasie pojawi się też pięć nowych przystanków. O szczegółach przeczytajcie poniżej.

W sierpniu przywrócony został ruchu pociągów towarowych od stacji Wrocław Swojczyce do stacji Jelcz Miłoszyce. Wykonawca położył tam nowy tor. Zamontowane zostały także urządzenia sterowania pozwalające na bezpieczne kursowanie składów towarowych. Na jednotorowej trasie dla zapewnienia możliwości przejazdu większej liczby pociągów (zwiększenia przepustowości) w Dobrzykowicach Wrocławskich wybudowano mijankę. Ułożono dodatkowy tor i zamontowano rozjazdy. Przebudowane zostały również dwa mosty w rejonie Jelcza Miłoszyc.

- Głównym celem inwestycji jest zapewnienie szybkich, wygodnych i bezpiecznych podróży mieszkańcom podwrocławskich osiedli i miejscowości z okolic Jelcza, Wojnowa i Kowal do centrum Wrocławia - informuje Mirosław Siemieniec, rzecznik PKP PLK. Pociągi mają dojeżdżać z Jelcza-Laskowic do Wrocławia w pół godziny.

Dotychczas składy towarowe do Swojczyc jechały od strony stacji Wrocław Sołtysowice. Teraz na odcinku w stronę Sołtysowic rozpoczęły się prace. Pociągi do Swojczyc dojadą od Jelcza Miłoszyc.

Pięć nowych przystanków kolejowych we Wrocławiu

Na budowanej trasie pojawi się aż pięć nowych przystanków:

  • Wrocław Popiele,
  • Wrocław Strachocin,
  • Wrocław Wojnów Wschodni,
  • Nadolice Małe,
  • Chrząstawa Mała.

Pierwsze widać już już m.in. w Dobrzykowicach Wrocławskich, Chrząstawie, Swojczycach czy Nadolicach.

Na stacjach i przystankach będą wysokie perony zapewniające wygodne wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Wszystkie zostaną przystosowane do obsługi osób z ograniczoną możliwością poruszania się. Staną tam też wiaty, tablice i gabloty informacyjne oraz energooszczędne oświetlenie i stojaki rowerowe.

Odnowiona linia ma zapewnić szybszy przejazd pociągów, z prędkością do 100-120 km na godzinę. A żeby było bezpieczniej, na przejazdach kolejowo-drogowych pojawią się m.in. rogatki.

Zakończenie prac i uruchomienie połączeń zaplanowano na połowę 2021 roku

Projekt - wart ponad 75 mln złotych - realizowany jest w ramach umowy partnerskiej z Gminami Wrocław, Czernica, Jelcz Laskowice. Gminy wykonują infrastrukturę związaną z dojściem do przystanków i parkingi. Finansowany jest ze środków Unii Europejskiej.

Zobacz także

Zobacz także

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska