18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po III Konferencji Muzycznej Audioriver: rozmowa z Adrianem Ciepichałem z serwisu muzycznego WiMP

Małgorzata Matuszewska
materiały prasowe
Podczas sobotniej (13 kwietnia) konferencji w Bibliotece Uniwersytetu Wrocławskiego o wytwórniach, pozyskiwaniu środków unijnych na wydarzenia kulturalne, sytuacji kobiet na scenie muzyki elektronicznej debatowali artyści i producenci muzyczni, przedstawiciele wytwórni muzycznych oraz dziennikarze.

Podczas III Konferencji Muzycznej Audioriver wziął Pan udział w debacie "Po co komu wytwórnie". Po co praktycznie potrzebne są wytwórnie muzyczne?
Konferencja Muzyczna Audioriver jest częścią projektu o nazwie Rynek Niezależny. Ten projekt wspiera biznesową stronę sceny alternatywnej, pomaga kształcić profesjonalistów, tworzyć forum do wymiany doświadczeń. Profesjonalne wytwórnie są bardzo potrzebne młodym artystom, dopiero startującym na rynku muzycznym. To wytwórnie mają kontakty z mediami, mają doświadczenie i wiedzą, jak uniknąć podstawowych błędów. Na początku każdemu startującemu wydaje się, że świetnie się na tym zna, ale bardzo szybko okazuje się, że nie. To wytwórnia wie, co zrobić, by artysta zaistniał na rynku.

Nie wystarczy talent, umiejętności grania i śpiewania?
Niestety nie. Rolą wytwórni jest selekcja, specjaliści wiedzą, czego ludzie chcą słuchać. Jako WiMP (serwis muzyczny oferujący ponad 20 mln utworów - przyp. red.) zapraszamy młodych artystów do udziału w kampanii DIY - wysyłania swoich materiałów do nas. Najlepsze wrzucamy do naszego serwisu. To kolejna odsłona kampanii "Nowe dźwięki", pomagającej debiutantom. Nie wchodzimy w kompetencje wytwórni, tylko pomagamy, pokazujemy, że ktoś wygrał konkurs, że fajnie brzmi.

Część debaty była poświęcona kobietom na rynku muzycznym. Jak sobie radzą?
Całkiem nieźle. Świetne przykłady to Honorata Skarbek i Ewa Farna. Za nie mówią ich sukcesy. Honorata Skarbek wystąpiła przed Justinem Bieberem. Nic dziwnego, przecież dobrze śpiewa po angielsku, świetnie wygląda i ma dobry głos. Ewa Farna wkrótce wyda kolejny album, publikuje w Polsce i Czechach. Dziewczyny jakby są mniej odważne, ale przecież bardzo dobrze sobie radzą. Wśród polskich artystek istniejących na światowej scenie są na przykład Aleksandra Kurzak, śpiewaczka operowa, Kasia Nosow-ska, Anna Maria Jopek.

Czy dziś jeszcze istnieje coś, co można nazwać muzyką alternatywną?
Jej świetnym przykładem jest Dr Misio - trafił w niszę, wypełnił ją od popu po psychodelię, bardzo dobrze sobie radzi na scenie. Dzięki Universal Music Polska i telefonii Play będziemy mieć rejestrowany warszawski koncert, album znajdzie się na wyłączność w naszym serwisie. Przez wiele tygodni płyta Dr Misio w serwisie WiMP była na pierwszym miejscu. Widać, że Arek czuje muzykę i traktuje to jako hobby, sprawia mu to przyjemność. Tylko wtedy muzyk może dobrze grać lub śpiewać.

Są skuteczne sposoby autopromocji dla młodych muzyków?
Trzeba mieć pomysł na siebie. Świetnym narzędziem promocji jest Facebook, słuchacze lubią czytać blogi artystów. Na swoim blogu dobrze promuje się Honorata Skarbek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska