Pływanie. 11 Polaków z przepustkami na ME w Kopenhadze

Alicja Tchórz dwa lata temu z ME przywiozła srebro
Alicja Tchórz dwa lata temu z ME przywiozła srebro fot. Andrzej Szkocki
Pływanie. Dwie pływaczki Juvenii Wrocław wywalczyły w Poznaniu kwalifikacje na grudniowe mistrzostwa Europy na krótkim basenie, których gospodarzem będzie duńska Kopenhaga.

Kwalifikacją dla naszych pływaków były zawody Grand Prix, które w sobotę i w niedzielę rozgrywane były na Termach Maltańskich w Poznaniu. Pewne obawy mogliśmy mieć o formę Alicji Tchórz, dla której był to pierwszy start po drobnej kontuzji. Na początku listopada zawodniczka Juvenii Wrocław podczas treningu w Spale skręciła nogę i musiała zrezygnować ze startu w GP Polski w Łodzi. W Poznaniu spisała się jednak bardzo dobrze.

Tchórz wywalczyła kwalifikacje na 200 m zmiennym, gdzie wygrała z czasem 2:09:56. Zwyciężyła także na dystansie o połowę krótszym. W klasyfikacji generalnej zawodów uplasowała się na drugim miejscu.

Na 100 m klasykiem przepustkę zdobyła inna pływaczka trenująca pod okiem Grzegorza Widanki Dominika Sztandera. Urodzona w Dzierżoniowie 20-latka wygrała tę rywalizację z czasem 1.09:90. W maju pobiła na tym dystansie rekord Polski (1:07.92).

W sumie minima na ME wywalczyło 12 polskich pływaków, lecz do Danii nie pojedzie Kacper Majchrzak, dla którego ważniejsze są wojskowe mistrzostwa świata. Radosławowi Kawęckiemu (AZS AWF Warszawa) - mistrzowi Europy z 2015 roku - nie udały się starty na 50 i 100 m grzbietem, lecz na 200 m bilet do Kopenhagi już zdobył. Na mistrzostwach zobaczymy także: Konrada Czerniaka (AZS UMCA Lublin), Filipa Zaborowskiego (MKP Szczecin), Kacpra Stokowskiego, Bartosza Piszczorowicza (obaj Bielany Warszawa), Aleksandrę Urbańczyk (AZS UŁ PŁ Łódź), Marcela Wągrowskiego (AZS Pł Łódź), Dominika Bujaka (Cortile Kielce) i Jakuba Sierkę (AZS AWF Warszawa).