Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plebiscyt na najlepszego sportowca Dolnego Śląska: Tomasz Motyka

Paweł Pluta
Tomasz Motyka
Tomasz Motyka Mikołaj Nowacki
Zdobywa medale, kończy studia i zamierza się ożenić.

Szermierkę zaczął trenować w trzeciej klasie szkoły podstawowej, pod okiem Adama Medyńskiego, który jest jego trenerem do dziś. Na koncie ma srebrny medal igrzysk w Pekinie w szpadzie w turnieju drużynowym. W 2005 roku zdobył też podwójne złoto (indywidualnie i z drużyną) podczas ME. Sięgnął też po indywidualny brąz ME w 2003 roku. W minionym sezonie zdobył w Turcji brązowy medal Drużynowych Mistrzostw Świata w szpadzie. Dodajmy, że po 46 latach to pierwszy medal polskich szpadzistów na MŚ. W kraju jest bezkonkurencyjny. Już po raz piąty wywalczył tytuł mistrza Polski. To rekord w historii polskiej szpady.

Wrocławianin z urodzenia w przyszłym roku myśli o medalach podczas ME w Lipsku (lipiec) oraz MŚ w Paryżu (listopad). Będzie też walczył o awans do najlepszej szesnastki Pucharu Świata. W nowym roku Tomasz Motyka skończy także studia na wrocławskiej AWF oraz... zamierza zmienić stan cywilny.

- W karierze pomaga mi rodzina i cała uczelnia: władze, wykładowcy, mój promotor prof. Marek Zatoń - mówi. Na co dzień bardzo interesuje się psychologią i jak sam mówi, w szermierce liczy się przede wszystkim psychika. - Znajomość własnej psychiki pomaga na planszy. Zbyt duże skupienie czy pobudzenie może tak samo zaszkodzić, jak dekoncentracja. Najważniejsze na zawodach to znaleźć złoty środek - mówi Tomasz Motyka.

W karierze pomaga mu dr Jan Supiński z Zakładu Psychologii AWF Wrocław, a jego fizykoterapeutą jest Aleksander Lewandowski. Oczywiście, aby odnosić sukcesy, potrzeba też sponsorów. Mecenasem reprezentacji polskich szpadzistów, których liderem jest Tomasz Motyka, jest firma Dalkia.
- Indywidualny sponsor też byłby mile widziany - zgłasza nam nasz szpadzista.

Na igrzyskach w Pekinie medalu indywidualnie nie zdobył, ale liczy na udany występ na igrzyskach w Londynie w 2012 roku - Szermierz im starszy, tym lepszy, a wtedy będę miał właśnie 31 lat - wyznaje Tomasz Motyka, który w zeszłym roku zajął piąte miejsce w naszym plebiscycie.

Bilety na bal
Są jeszcze bilety na Bal Sportowca. Koszt zaproszenia: 200 zł od osoby. Kontakt: Małgorzata Rapak, 71-374-82-35, 0-800-116-231 lub [email protected]. Rezerwacja (do 23 grudnia) jest równoznaczna z wpłatą na konto: BRE BANK S.A. 12 1140 1140 0000 5594 7300 1001 (z dopiskiem Bal Sportowca).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska