Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Planujemy remont – co należy mieć na uwadze?

Materiał partnera
Każda renowacja mieszkania wymaga dokładnego planu, co i jak chcemy zmienić. W zależności od charakteru naszego remontu – tego, czy ma być on gruntowny, czy też stanowić jedynie odświeżenie – należy ustalić, jakie elementy wymienimy na nowe, gdzie je zakupimy i czy do montażu potrzebujemy pomocy specjalisty, czy też wykonamy go samodzielnie. Warto zrobić rozeznanie, jakie materiały zasługiwać będą na naszą szczególną uwagę, a czego lepiej nie wybierać. Taki rekonesans pozwoli nam również lepiej orientować się w kwestii cen, a co za tym idzie – wykonaniu biznesplanu remontu i oszacowania, czy koszty pozwolą nam na swobodę działania czy raczej oszczędne podejście do domowej rewolucji.

Instalacje
W przypadku gruntownego remontu stare instalacje muszą zostać wymienione na nowe – inaczej remont mający na celu poprawę walorów estetycznych jest pozbawiony sensu, gdyż większa awaria (np. instalacji wodno-kanalizacyjnej) narazi nas na straty i zniszczenia. Jeśli chcemy, aby takie sytuacje były nam obce, musimy dokładnie przyjrzeć się wszystkim rurom (od wspomnianej wody, ale też np. ogrzewania centralnego). Naszą szczególną uwagę powinny zwrócić wszelkie pompy, zawory, filtry i baterie, czyli wszystko to, co może zużyć się najszybciej. Remont jest też dobrą okazją, by przyjrzeć się naszej instalacji elektrycznej, rozmieszczeniu włączników czy gniazdek i ich ewentualnej zmianie. Pomoc fachowego elektryka będzie tutaj konieczna.

Tynki ścienne i glazura
Podczas remontu dobrze jest dokładnie sprawdzić, czy nasze ściany wymagają jedynie przemalowania, czy też zaczynają odmawiać posłuszeństwa. W zależności od pomieszczenia, tynk może odspajać, czego często nie widać na pierwszy rzut oka. Z tego względu wskazane jest „opukanie” ścian – gdy będziemy mieli do czynienia z głuchym odgłosem, potwierdzi to słabe związanie z podłożem, a co za tym idzie – konieczność skucia takiego tynku. Warto pamiętać o dobraniu jego rodzaju odpowiednio do pomieszczenia – przykładowo w łazience, gdzie nie jest obca duża wilgotność, sprawdzony będzie cementowo-wapienny.

Podobnie możemy sprawdzić stan naszej glazury i fug. Boazeria z kolei powinna być zdjęta i przeczyszczona. Po takich zabiegach możemy spokojnie przejść do zmiany koloru ścian czy wytapetowania pokoju.

Stolarka okienna i drzwiowa
To elementy, które pochłoną znaczące kwoty z naszego budżetu, jednak nie powinniśmy na nich oszczędzać. Wskazany będzie zatem wybór drzwi i okien najwyższej jakości, czyli takich, które będą szczelne, solidne i posłużą nam latami. Priorytetem powinna być poprawa warunków termicznych przez wymianę stolarki, a następnie jej estetyczne wykończenie. Na szczęście dzięki szerokiej ofercie producentów dobrać można okna w nietypowych kształtach. Z kolei nowoczesne drzwi powinny gwarantować nam odpowiednie odcięcie od pozostałych pomieszczeń i dyskrecję (w przypadku drzwi wewnętrznych) oraz bezpieczeństwo (drzwi zewnętrzne).

Skrupulatne podejście do remontu i wybór najlepszych materiałów będą gwarancją, że renowacja zakończy się sukcesem. Wtedy nie musimy obawiać się, że pojawią się usterki, a co za tym idzie – poprawki i kolejne koszta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska