Piłka ręczna: Widmo spadku nad Zagłębiem

Paweł Pluta
Koszmarnie zaczęli piłkarze ręczni Zagłębia Lubin walkę o miejsca 9-12 w PGNiG Superlidze. Podopieczni Jerzego Szafrańca przegrali jedną bramką we własnej hali z Nielbą Wągrowiec i coraz bardziej zagląda im w oczy widmo spadku. Przypomnijmy, że do I ligi zostaną zdegradowane dwa ostatnie zespoły (miejsca 11. i 12.), a dziesiąta drużyna będzie walczyć w barażach z najlepszym wicemistrzem I ligi.

Początek spotkania nie za-powiadał tragicznego końca. Po kwadransie gry Zagłębie prowadziło 9:5, a na przerwę schodzili z trzybramkową zaliczką. Tuż po przerwie Nielba zmniejszyła dystans do jednej bramki, ale w 42 minucie było 23:20 dla lubinian. Wydawało się, że nie bez trudu, ale gospodarze odniosą zwycięstwo, podobnie jak w sezonie zasadniczym, kiedy wygrali u siebie 30:28.

Kiedy w 53 minucie Michał Stankiewicz wyprowadził Zagłębie na prowadzenie 28:26, mało kto przypuszczał, że mistrzowie Polski z 2007 roku do końca meczu rzucą już tylko jedną bramkę. Mimo świetnej postawy Adama Malchera między słupkami (reprezentacyjny bramkarz Zagłębia obronił dwa rzuty karne w ostatnich pięciu minutach), Nielba wyszła na prowadzenie 30:28. Ostatniego gola dla Zagłębia zdobył najskuteczniejszy w tej drużynie (11 trafień) Wojciech Gumiński. Na 13 sekund przed końcem trener Szafraniec poprosił o czas, ale nie udało się doprowadzić do remisu.

W sobotę lubinian czeka kolejne spotkanie z cyklu o być albo nie być w superlidze, bo Zagłębie podejmie Warmię Olsztyn. Wystarczy zerknąć na tabelę, by zobaczyć, co to będzie za bój.

Dwa pozostałe dolnośląskie kluby w ten weekend odpoczywały. Siódemka Miedź Legnica zagra we wtorek w Kielcach z Vive Targi drugi mecz ćwierćfinałowy play-off. Chrobry Głogów rozpocznie rywalizację z Orlenem Wisłą dopiero w środę w Płocku.

PGNiG Superliga mężczyzn

Ćwierćfinały play-off:

Tauron Stal Mielec - Azoty Puławy 28:23 (13:9). Stan rywalizacji play-off (do dwóch zwycięstw) 1-0 dla Stali. Następny mecz: sobota, godz. 18 w Puławach.

MMTS Kwidzyn - Powen Zabrze 29:28 (14:15). Stan rywalizacji (do dwóch zwycięstw) 1-0 dla MMTS. Następny mecz: sobota, godz. 18 w Zabrzu.

Siódemka Miedź Legnica - Vive Targi Kielce 27:32 (12:19). Stan rywalizacji (do dwóch zwycięstw) 1-0 dla Vive. Następny mecz: wtorek, godz. 19 w Kielcach.

Orlen Wisła Płock - Chrobry Głogów (środa, godz. 18). Drugi mecz: sobota, godz. 16 (transmisja w Polsacie Sport Extra) w Głogowie.