Piłka ręczna: Trzy zwycięstwa dolnośląskich drużyn na koniec rundy

Paweł Pluta
Nie mielibyśmy nic przeciwko, gdyby każda kolejka PGNiG Superligi kobiet kończyła się kompletem zwycięstw trzech dolnośląskich zespołów. Tak było w miniony weekend w kolejce kończącej pierwszą rundę sezonu zasadniczego.

Lider - KGHM Metraco Zagłębie Lubin - zwyciężył w Chorzowie, ale drużynie wicemistrzyń Polski komplet punktów nie przyszedł wcale łatwo. Po 13 minutach to Ruch prowadził z faworytem 7:3 i to lubinianki musiały gonić wynik. Do przerwy był remis, a po zmianie stron drużyna Bożeny Karkut odskoczyła na dwie bramki. Ruch się jednak nie poddawał i mimo osłabienia (czerwona kartka dla Natalii Szyszkiewicz) zdołał doprowadzić do remisu 22:22. Dopiero w ostatnich minutach Zagłębie wypracowało kilkubramkową przewagę i zapewniło sobie zwycięstwo.

Wbrew temu, co sugeruje końcowy wynik, także akademiczkom z Wrocławia nie przyszło łatwo pierwsze zwycięstwo nad Zgodą Ruda Śląska. Oba zespoły forsowały tempo i mecz mógł się podobać. Zespół Marka Karpińskiego, który czasami opadał z sił w końcowych minutach, tym razem grał rewelacyjnie do końcowej syreny. Dość powiedzieć, że w 50 minucie było 18:15 dla AZS AWF. Od tego momentu wrocławianki rzuciły siedem bramek, tracąc zaledwie jedną.

Nie miały problemów z pokonaniem outsidera z Tczewa szczypiornistki KPR-u Jelenia Góra, które już do przerwy wypracowały sobie sześciobramkową przewagę.

W przyszły weekend początek drugiej rundy. Pytanie tylko, czy przystąpi do niej SPR Lublin. Zespół czternastokrotnych mistrzyń Polski od początku sezonu boryka się z problemami finansowymi.
Zawodniczki już od kilku miesięcy nie otrzymują pensji i zapowiedziały, że jeśli sytuacja się nie zmieni, to ich środowy, zaległy mecz z KSS Kielce będzie ostatnim. Wszystko wskazuje, że tak będzie, bo po wycofaniu się sponsora nie widać rozwiązania sytuacji.

Ruch Chorzów - KGHM Metraco Zagłębie Lubin 28:31 (13:13)
Zagłębie: Czarna, Ćwirko, Maliczkiewicz - Załęczna 2, Piekarz, Lisowska, Semeniuk-Olchawa 5, Obrusiewicz 6, Paluch, Jelić 3, Jochymek, Pielesz 5, Byzdra 7

AZS AWF Sport Concept Wrocław - Zgoda Ruda Śląska 25:16 (10:8)
AZS AWF: Słota, Boczkowska - Wojt, Perek 5, Żakowska 1, Olfans 4, Pietras 6, Skalska 3, Łukasik 2, Dęga, Rupp 1, Król 1, Antoszewska, Wynnyk 2.

KPR Jelenia Góra - Latocha Sambor Tczew 36:30 (18:12)
KPR: Szalek - Załoga 9, Konsur 7, Dąbrowska 5, Buklarewicz 5, Kocela 5, Rykaczewska 4, Fursewicz 1, Kozłowska, Muras.