Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piłka nożna: Ruszyła runda wiosenna ekstraklasy

Mariusz Wiśniewski
Nie zobaczymy na ligowych boiskach braci Brożków. Na pewno pojawią się jednak nowe gwiazdy
Nie zobaczymy na ligowych boiskach braci Brożków. Na pewno pojawią się jednak nowe gwiazdy fot. JAN HUBRICH
W piątek ruszyła runda wiosenna w ekstraklasie, a w poniedziałek zamyka się okienko transferowe

Jeszcze tylko przez dwa dni polskie kluby mogą kupować zawodników. Wydaje się jednak, że w przeciwieństwie do lig zagranicznych, gdzie najwięcej dzieje się w ostatnim dniu okienka transferowego, w naszej ekstraklasie już nic ciekawego się nie wydarzy.

Ci, co chcieli kupić, to kupili, a ci, co szukali i nie mogli znaleźć, już nie będą starali się koniecznie kogoś sprowadzić, bo na rynku piłkarskim, im bliżej zamknięcia okienka transferowego, ceny wcale nie maleją, a w wielu przypadkach nawet zaczynają rosnąć.

Najaktywniejsza na rynku była ostatnia w tabeli Cracovia. Zaraz po zakończeniu rundy jesiennej wielu ekspertów zastanawiało się, co Janusz Filipiak, właściciel popularnych Pasów, zrobi zimą - czy będzie już przygotowywał zespół na nowy sezon w pierwszej lidze, aby po roku banicji wrócić do ekstraklasy, czy spróbuje jeszcze uratować się przed degradacją. Odpowiedzią było sprowadzenie aż 12 zawodników. Czy to pomoże Cracovii się utrzymać?

Niewiele za to wydarzyło się w prowadzącej w tabeli po rundzie jesiennej Jagiellonii Białystok. Michał Probierz stracił co prawda Kamila Grosickiego, który poszedł grać w lidze tureckiej, ale za to udało się sprowadzić między innymi Bartłomieja Grzelaka i Ormianina Roberta Arzumanjana. Włodarze w Białymstoku uznali widocznie, że tym składem, którym dysponują, są w stanie utrzymać prowadzenie do ostatniej ligowej kolejki.

Może to być jednak niezwykle trudne zadanie, bo najwięksi rywale - Wisła Kraków i Legia Warszawa - poczynili zimą bardzo ciekawe i, wydaje się, wartościowe transfery.

Wisła wiosną będzie musiała radzić sobie bez braci Pawła i Piotra Brożków, ale za to pojawili się Maor Melikson (Izrael), Cwetan Genkow (Bułgaria) czy Nourdin Boukhari (Holandia). Jeżeli trenerowi Robertowi Maaskantowi uda się szybko scalić zespół, Wisła ma duże szanse na mistrzowską koronę.

Na Łazienkowskiej natomiast na transfery czekano niemal do samego końca, ale jak już zaczęto kupować, to potencjalne gwiazdy ekstraklasy. Mowa tutaj przede wszystkim o Czechu Michale Hubniku, który ma rozwiązać problemy Legii z napastnikami. Udało się także wykupić z GKS Bełchatów Janusza Gola i zespół Macieja Skorży gotowy jest na walkę o złote medale.

Zbroił się także Lech Poznań. Mistrzowie Polski po słabej jesieni chyba stracili szanse na obronę tytułu i teraz muszą walczyć o miejsce dające start w europejskich pucharach. Mają w tym pomóc powracający z Rubina Kazań Rafał Murawski oraz Bartosz Ślusarski z Cracovii.

Pozostałe kluby też poczyniły ruchy transferowe, ale nie były one aż tak spektakularne. Daje się zauważyć jedną tendencję: do ekstraklasy trafiają anonimowi piłkarze z lig zagranicznych, którzy u nas mają się rozwinąć i stać odkryciem. W kilku przypadkach już wcześniej tak się stało, a jak będzie teraz, okaże się za pół roku.

Jak na tle innych wypadają Zagłębie Lubin i Śląsk Wrocław? Znacznie więcej się działo w tym pierwszym klubie, bo i potrzeby były większe. Wydaje się, że przede wszystkim warto zwrócić uwagę na reprezentanta Litwy Dominykasa Galkeviciusa. Ten środkowy pomocnik ma wielkie szanse stać się odkryciem rundy wiosennej w ekstraklasie. Wystarczy tylko, aby utrzymał formę i statystyki z ligi litewskiej, gdzie w poprzednim sezonie zdobył 12 goli.

W Śląsku zadanie oceny wzmocnień będzie bardzo łatwe, bo ograniczy się do obserwowania jednego zawodnika - Roka Elsnera. Co potrafi Słoweniec, nie wiedzą chyba nawet sami włodarze klubu, bo podpisali z piłkarzem zaledwie półroczny kontrakt z opcją przedłużenia. Drugi z nowych graczy - Rafał Gikiewicz - ma małe szanse, aby wygryźć z bramki Mariana Kelemena.

Ekstraklasa
16. KOLEJKA
Sobota: Polonia Bytom - GKS Bełchatów (14.45), Ruch Chorzów - Lechia Gdańsk (17), Zagłębie Lubin - Korona Kielce (19.15).

Niedziela: Polonia Warszawa - Górnik Zabrze (15), Lech Poznań - Widzew Łódź (17). Mecz Jagiellonia Białystok - Śląsk Wrocław przełożono na 8.03.

1. Jagiellonia 15 30 22-13
2. Wisła 15 27 21-15
3. Legia 15 27 19-19
4. Korona 15 25 20-17
5. GKS 15 23 19-18
6. Lechia 15 23 22-18
7. Górnik 15 22 15-25
8. Polonia W. 15 20 23-18
9. Śląsk 15 20 21-20
10. Zagłębie 15 19 13-16
11. Lech 15 19 18-14
12. Widzew 15 18 23-18
13. Polonia B. 15 17 13-16
14. Ruch 15 17 12-14
15. Arka 15 17 9-14
16. Cracovia 15 8 16-31

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska