MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsze wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 w Polsce. Ubyło nas i jesteśmy coraz starsi

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Pierwsze wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 w Polsce. Ubyło nas i jesteśmy coraz starsi.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Pierwsze wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 w Polsce. Ubyło nas i jesteśmy coraz starsi.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Pixabay
Za nami Narodowy Spis Powszechny. 27 stycznia 2022 na III Kongresie Demograficznym zostały przedstawione pierwsze wyniki. Pierwszy wniosek: ubyło nas, ale nie tak bardzo, jak można się było spodziewać, natomiast zdecydowanie przybyło osób starszych. Co piąty Polak ma w tej chwili ponad 60 lat.

Narodowy Spis Ludności z 2021 r. pokazał, że jest nas 38 mln 179 tys. 800.

- W stosunku do spisu poprzedniego z 2011 r. mamy do czynienia z niewielkim, mniejszym niż się spodziewaliśmy, spadkiem o niecały 1 procent, czyli 331 tys. - podkreślił dr Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego.

Mamy 48,5 proc. mężczyzn, 51,5 proc. kobiet. I to są proporcje podobne do tych sprzed 10 lat.

Jak zaznaczył prezes GUS, duże zmiany obserwujemy w strukturze wieku. Istotnie zwiększył się w społeczeństwie udział osób w wieku poprodukcyjnym.

- W wieku przedprodukcyjnym (0-17 lat) mamy spadek z 18,7 proc. do 18,2 proc. Natomiast w wieku poprodukcyjnym mamy istotny wzrost z 16,9 proc. do 21,8 proc. To efekt i znak starzenia się społeczeństwa - powiedział szef GUS-u.

W grupie osób w wieku produkcyjnym wyróżniamy grupę mobilna i niemobilną i tu - jak podkreślił dr Rozkrut - też mamy potwierdzenie zjawiska starzenia się społeczeństwa.

Większy spadek nastąpił w grupie mobilnej niż niemobilnej, ale różnica nie jest zbyt znacząca. O wiele ważniejsze jest, że w ciągu dekady przybyło 1,8 mln osób w wieku 60 plus.

Co piąty mieszkaniec Polski ma w tej chwili ponad 60 lat.

Drugi istotny wymiar tego spisu to mieszkania i budynki. Liczba mieszkań w Polsce wynosi w tej chwili 15 mln 200 tys. i to jest bardzo istotny wzrost, bo o 12,6 proc. w stosunku do wyników ze spisu w roku 2011.
Samych budynków mamy 6,8 mln i to jest więcej o 800 tys. (13,3 proc. więcej).

- Zdecydowanie mamy postęp, jeśli idzie o liczbę mieszkań. Zwłaszcza w ostatnich latach tempo wzrostu jest szczególnie nasilone i widoczne - podkreślił prezes GUS.

Nie przeocz

Zwiększyła się też powierzchnia mieszkań o 18,5 proc.

Są to wyniki wstępne. Przez dwa lata GUS będzie nad nimi pracował, by pokazać wyniki pogłębione - na poziomie regionalnym, powiatowym i gminnym.

Wyniki dla województw powinny być gotowe już w kwietniu br., dla gmin - we wrześniu. Pełny wykaz - w 2023 roku.

- Chcemy z rzetelną wiedzą demograficzną dotrzeć do najmniejszych miejscowości - powiedziała prowadząca III Kongres Demograficzny, prof. dr hab. Józefina Hrynkiewicz, przewodnicząca. Rządowej Rady Ludnościowej.

Narodowy Spis Powszechny 2021 roku odbył się w 100. rocznicę pierwszego spisu powszechnego w II RP, w 1921 r.

Prezydent Andrzej Duda, honorowy patron Narodowego Spisu Powszechnego 2021, zauważył, że w stosunku do poprzedniego, z 2011, nastąpił wzrost elektronicznych deklaracji.

- W 2011 r. elektronicznie spisało się zaledwie 12 proc. społeczeństwa, a teraz 56 proc. To skokowa zmiana. Może pandemia miała na to wpływ, ale pewnie też postęp cyfryzacji. Coraz więcej gospodarstw domowych ma nie tylko dostęp do internetu, ale i sprzęt, który pozwala z tego internetu korzystać. Wzrosły też świadomość i odpowiednie umiejętności w społeczeństwie. To wskazuje na nowoczesny rozwój kraju - mówił prezydent Andrzej Duda.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pierwsze wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 w Polsce. Ubyło nas i jesteśmy coraz starsi - Dziennik Zachodni

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska