Pierwsze studio telewizyjne w placówce zdrowia

Materiał informacyjny DCZP we Wrocławiu
Budynek, w którym mieścić się będzie studio tv
Budynek, w którym mieścić się będzie studio tv Jakub Majkowski
Dolnośląskie Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu to innowacyjna publiczna placówka służby zdrowia – z profesjonalnym muzycznym studiem nagrań, z gazetą tworzoną przez personel DCZP i pacjentów, z pracownią wirtualnej rzeczywistości. A już niedługo do nowatorskich rozwiązań dołączy studio telewizyjne. Pierwsze takie studio w podmiocie medycznym w Polsce.

Dolnośląskie Centrum Zdrowia Psychicznego (DCZP) odgrywa niezwykle istotną rolę we wspieraniu osób w kryzysie psychicznym. To miejsce, gdzie profesjonalna opieka i wsparcie medyczne łączą się z usługami społecznymi adresowanymi do mieszkańcow Wrocławia. Jest to możliwe dzięki Centrom Zdrowia Psychicznego dla dzielnic Krzyki i Psie Pole utworzonym w ramach pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, którego celem jest przeniesienie leczenia z izolacyjnego na środowiskowe, czyli w pobliżu miejsca zamieszkania pacjentów. Odbywają się tu, oprócz wsparcia medycznego, bezpłatne poradnictwo prawne i doradztwo zawodowe.

Podczas konsultacji prawnych mieszkańcy mogą skorzystać z pomocy np. przy sporządzaniu podstawowych pism w sprawach urzędowych, doradztwa w sprawach z zakresu prawa rodzinnego czy związanych ze świadczeniami przysługującymi w związku z niezdolnością do pracy. Doradztwo zawodowe skierowane jest do osób, które powtórnie wchodzą na rynek pracy i mają obawy, czy i gdzie znajdą zatrudnienie. To także pomoc dla ludzi chcących się przebranżowić albo szukających porady, jak skutecznie zareklamować swoje usługi.

W CZP działa także Klub Pacjenta pod nazwą „Dobre Miejsce” z szeroką ofertą zajęciową dla mieszkańców wrocławskich Krzyków i Psiego Pola – m.in. lekcjami języków obcych, warsztatami teatralnymi i tanecznymi, z plastyki, kulinoterapii, wizażu. W Centrum mieści się też profesjonalne studio nagrań, w którym podopieczni CZP nagrywają wiersze i piosenki, a uczestnicy warsztatów z kreatywnego pisania publikują swoje teksty na łamach czasopisma „Dobre Życie”.

Dzięki tym różnorodnym działaniom Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu nie tylko wspiera pacjentów w procesie terapeutycznym po lub w trakcie kryzysu psychicznego, ale także angażuje się w edukację i świadomość zdrowia psychicznego, tworząc społeczność zrozumienia i wsparcia.

Budynek, w którym mieścić się będzie studio tv
Budynek, w którym mieścić się będzie studio tv Jakub Majkowski

Odczarować tabu na temat psychiatrii

Zaburzenia zdrowia psychicznego to jednak wciąż niestety tabu w naszym kraju; kojarzy się w najlepszym razie z osobami niezaradnymi życiowo. A to przecież nie tak – bo kryzys psychiczny może dotknąć każdego, niezależnie od wieku, wykształcenia czy statusu społecznego.

- Chcemy odczarować to tabu, zapobiegać stygmatyzacji i dyskryminacji osób w kryzysach psychicznych. Nasze placówki i ludzie w nich pracujący pokazują, że to możliwe. Ispirowani misją Centrum oraz zdając sobie sprawę z pilnej potrzeby podniesienia świadomości i dostępu do pomocy psychicznej, postanowiliśmy założyć własne studio telewizyjne. Nasza inicjatywa ma na celu rozszerzenie przestrzeni publicznej, w której otwarcie rozmawia się o tematach związanych z zdrowiem psychicznym. Chcemy zburzyć stereotypy i przyczynić się do normalizacji rozmów na temat kryzysów psychicznych - mówi Michał Stachów, prezes Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego.

Koncepcja studia została oparta na założeniach propagowania zdrowia psychicznego i zapobiegania stygmatyzacji poprzez dostarczanie inspirujących, edukacyjnych i terapeutycznych treści multimedialnych.
- Nasza misja opiera się na ułatwianiu dostępu do informacji i narzędzi, które wspierają dobre samopoczucie psychiczne oraz budują świadomość i umiejętności dbania o własne zdrowie psychiczne. Chcemy budować również przestrzeń, w której osoby zainteresowane tematyką zdrowia psychicznego mogą znaleźć wsparcie, zrozumienie i praktyczne wskazówki - tłumaczy Michał Stachów.

Druga ważna misja opiera się na tym, kto będzie pracować w studiu – a będzie to zespół ludzi złożonych z ekspertów oraz grup terapeutycznych, w tym osób, które dzięki pracy przy programach będą mogły się realizować w tej dziedzinie.
- Bo chcemy, aby studio telewizyjne nie tylko dostarczało informacji, ale było również miejscem interakcji społecznej, wspierającej budowanie silnej społeczności lokalnej - podkreśla prezes DCZP.

Michał Stachów, prezes DCZP
Michał Stachów, prezes DCZP Marcin Oliva Soto

Trzy studia telewizyjne

Studio telewizyjne CZP TV będzie mieścić się w Dolnośląskim Centrum Zdrowia Psychicznego przy Wybrzeżu Korzeniowskiego 18 na 310 m kw. powierzchni, która zwolniła się z racji deinstytucjonalizacji, czyli przesunięcia akcentów z opieki instytucjonalnej w kierunku opieki świadczonej w środowisku lokalnym. Oprócz głównego studia telewizyjnego planowane jest stworzenie dwóch dodatkowych przestrzeni, które poszerzą zakres tej działalności.

Do pierwszego studia, działającego na wzór wiadomości, będą zapraszani goście mający pozytywny wpływ na słuchaczy, czyli eksperci zdrowia psychicznego. To lekarze psychiatrzy, psycholodzy, terapeuci zajęciowi, specjaliści od żywienia, snu, rekreacji ruchowej, medytacji i mindfulness, którzy dostarczą widzom informacji na temat różnych zaburzeń psychicznych, metod leczenia oraz doradzą, jak dbać o swoje zdrowie psychiczne, skupiając się na prezentacji treści wspierających relaksację, koncentrację, redukcję stresu i rozwój wewnętrznej równowagi. W studiu nr 2 odbywać się będą rozmowy w większym gronie, dotyczące m.in. obalania mitów, stereotypów na temat chorób i zaburzeń psychicznych, łamania tabu na tematy traktowane jako wstydliwe czy nieakceptowalne.

- Zależy nam na stworzeniu takiej przestrzeni, w której różnorodne głosy mogą być słyszane, a dyskusje są prowadzone w atmosferze zrozumienia i akceptacji, co wpisuje się w założenia destygmatyzacji. Pokażemy, jak wyglądają sesje terapeutyczne, zaprezentujemy techniki i strategie pomocne w radzeniu sobie z różnymi problemami emocjonalnymi. Będziemy podejmować tematy dotyczące zdrowia psychicznego w miejscu pracy, edukacji oraz relacjach społecznych. To będzie taka przestrzeń medialna, w której specjaliści oraz osoby doświadczające kryzysów psychicznych wspólnie rozwijają świadomość społeczną na temat tych istotnych kwestii.Wszystko po to, aby budować odporność psychiczną, co jest szczególnie ważne i potrzebne w czasach dynamicznych zmian społecznych i coraz większych wyzwań życiowych - podkreśla Michał Stachów.

Do trzeciego studia, tworzonego na wzór TED Conferences, będą zapraszane osoby, które podzielą się z widzami swoimi historiami zdrowienia, inspirując innych – tych, którzy wciąż borykają się z problemami i brak im jeszcze odwagi do zmiany. Spotkania w tym studiu skupią się na pozytywnych aspektach procesu zdrowienia, pokazując, że istnieje światło na końcu tunelu. Do zadbania o siebie zachęcać też będą mówcy motywacyjni i inni ciekawi goście, którzy opowiedzą o własnym rozwoju i przemianach, ale także podzielą się praktycznymi narzędziami oraz strategiami, które pomagają budować silną psychikę.

Projekt powstaje przy współpracy z Akademią Sztuk Pięknych. Najnowocześniejsze technologie, najwyższej jakości sprzęt i wirtualne studio stanowią fundament działań Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego na miarę XXI wieku, umożliwiając tworzenie innowacyjnych treści telewizyjnych, które nie tylko przekształcają sposób prezentacji informacji, ale również inspirują i oddziałują na zmysły widza.
Magda Wieteska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska