Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsze projekty modelowego osiedla Nowe Żerniki (WIZUALIZACJE)

Bartosz Józefiak
projekt pracowni Basis
projekt pracowni Basis Pracownia Basis
Nowe Żerniki we Wrocławiu, które mają być modelowym osiedlem, nabierają konkretnych kształtów. Zespół blisko czterdziestu architektów rozpoczął projektowanie domów. Jako pierwsi prezentujemy, jak wyglądać będzie najnowocześniejsze osiedle w stolicy Dolnego Śląska.

Osiedle Nowe Żerniki zwane jest również osiedlem WUWA 2 - od nazwy modelowego osiedla zbudowanego we Wrocławiu w latach 20. ubiegłego wieku. Zespół blisko czterdziestu najzdolniejszych architektów związanych z Wrocławiem, przeszedł z fazy projektu urbanistycznego do koncepcji architektonicznych konkretnych budynków.

- To na razie pierwsze szkice koncepcyjne - zastrzega Zbigniew Maćków (autor m.in. projektu Thespiana przy rondzie Powstańców Śląskich i przebudowy Renomy przy pl. Kościuszki), jeden z architektów zaangażowanych w projekt. - Prace nabierają jednak tempa. Teraz zespoły spotykają się co dwa tygodnie, pracują w trybie ciągłym - dodaje. Przy projektowaniu architekci inspirowali się między innymi Sępolnem.

Wiadomo już, że na blisko 10 hektarach zamieszkać miałyby cztery tysiące osób. Osiedle składać będzie się - w optymistycznym wariancie - z ponad tysiąca mieszkań i domów. Ułożone one będą przy piętnastu głównych ulicach.

Nowe Żerniki mają być skomponowane wzdłuż dwóch osi. Jedną z głównych ulic przejeżdżać będzie tramwaj. Przy drugiej znajdzie się plac z lokalnym targowiskiem. Na osiedlu znajdzie się również pas terenów zielonych i rekreacyjnych, z boiskiem sportowym i domem kultury, na który zaadaptowany zostanie znajdujący się tam poniemiecki bunkier .

Zgodnie z planem mieszkańcy Nowych Żernik doczekają się własnej szkoły, kościoła, a także - jeżeli wszystko pójdzie dobrze - przedszkola i przychodni zdrowia. - Na wszystkie budynki użyteczności publicznej rozpisane będą konkursy architektoniczne. Zagwarantuje to, by budynki były jak najwyższej jakości - informuje Maćków.

Osiedle ma być bardzo ekologiczne. Przy domach staną podziemne miejsca do składowania odpadów oraz lampy energooszczędne.

Twórcy projektu chcą, by najpierw gotowe były drogi i infrastruktura, przy których budować będą deweloperzy. To właśnie od ich zainteresowania zależy, jaki będzie ostateczny kształt projektu.

- Jeżeli kryzys sprawi, że zabraknie chętnych do inwestowania w tym miejscu, będziemy musieli rozłożyć przedsięwzięcie w dłuższym czasie - mówi Zbigniew Maćków.

To, że przynajmniej część z zakładanych planów zostanie zrealizowana, jest jednak pewne. Architekci zapewniają, że niemal równie pewne są terminy. Do marca 2013 roku gotowe mają być projekty budynków. Konkurs na dwa ważne obiekty, na przykład na szkołę i dom kultury, mają zostać ogłoszone w 2013 roku.

Nowe Żerniki we Wrocławiu mają być modelowym osiedlem, którym wrocławianie będą mogli się chwalić, zanim miasto zostanie Europejską Stolicą Kultury w 2016 roku. Ma być ono gotowe do 2015 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska