Bezpieczne bankowanie. Z kartą wygodniej i bezpieczniej

  Bezpieczne bankowanie. Z kartą wygodniej i bezpieczniej

  Materiał Informacyjny PKO BP

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Bezpieczne bankowanie. Z kartą wygodniej i bezpieczniej
  1/2
  przejdź do galerii
  Obecnie najlepszym, najwygodniejszym oraz bezpiecznym narzędziem do zarządzania własnymi dochodami, a nawet budżetem domowym jest karta płatnicza – a najlepiej dwie.Zaletą ich posiadania jest m.in. to, że można nimi zarządzać przez serwis transakcyjny co zwiększa znacznie bezpieczeństwo ich użytkowania.
  Banki oferują obecnie wiele rodzajów kart płatniczych, które najogólniej dzielą się na debetowe, kredytowe, obciążeniowe i przedpłacone. Do sprawnego zarządzania finansami osobistymi obecnie wystarczą dwie: karta debetowa i kredytowa. Do tego najlepiej gdy obie są zabezpieczone czipem oraz mają funkcję płatności zbliżeniowych. I karta debetowa, i kredytowa mają podobne podstawowe funkcjonalności: można nimi płacić za zakupy – w tradycyjnych sklepach i zakładach usługowych a także za zakupy w internecie, pobierać gotówkę (w tym w formie usługi cash back). Różnica sprowadza się do rodzaju wolnych środków finansowych, z których czerpie karta. W przypadku karty debetowej są to bieżące środki na koncie (wpływy plus ewentualnie przyznany przez bank limit debetowy). Z kolei karty kredytowe zwykle mają limit, do wysokości którego zaciągnięcie zobowiązania nie pociąga za sobą naliczania odsetek, pod warunkiem spłaty całego zadłużenia w określonym czasie (na ogół jest to 55 dni). A jeśli na dodatek będziemy z karty kredytowej korzystać często i nasze wydatki w skali roku osiągną określoną w umowie wysokość, bank nie naliczy nam nawet opłaty za kartę kredytową.

  Ale jeśli nawet zdecydujemy się zapłacić kartą kredytową kwotę znacznie przekraczającą nasze bieżące dochody, np. wczasy za granicą czy zakup telewizora i dług będziemy spłacać w ratach, to i tak koszt całego przedsięwzięcia będzie dużo niższy niż skorzystanie z np. szybkiej pożyczki.

  Budżet na dwie karty
  Wiele osób mających już dużą praktykę w prowadzeniu domowych finansów z wykorzystaniem kart na bieżąco operuje kartą debetową oraz kredytową, w sposób następujący: kartą debetową płacą za wszystkie bieżące zakupy, większe wydatki regulują kartą kredytową. Płacąc nawet za drobne sumy, korzystają z funkcji zbliżeniowej karty. Dzięki temu portfel służy im w zasadzie do przechowywania kart, bo tylko wyjątkowo sięgają po gotówkę. Gdy potrzebują gotówki, to dzięki aktywowaniu usługi cash back pobierają ją w sklepie.

  Z kolei za większe wydatki płacą kartą kredytową. Dotyczy to także zakupów internetowych gdzie bezpieczeństwo płatności kartą w internecie gwarantuje usługa 3-D Secure polegająca potwierdzeniu operacji dodatkowym kodem. Można ja aktywować bezpłatnie. Czasami też wykorzystują limit kredytowy do opłacania rachunków (czynszu, za energię elektryczną, za telefon itp.), co karta kredytowa umożliwia identycznie jak przelew ze środków zgromadzonych na koncie.
  Właśnie - karty dają większą osłonę bezpieczeństwa naszym pieniądzom niż gotówka w portfelu, jeśli tylko dobrze chronimy numer PIN (co jest łatwiejsze niż pilnowanie portfela). Dodatkowo dzięki serwisowi internetowemu można w dowolnej chwili zmienić wysokość limitów dziennych wypłat, a w razie konieczności zmienić PIN albo nawet unieważnić kartę i zamówić nową.
  Stefan Kozłowski

  Więcej informacji o bezpiecznych kartach płatniczych znajdziesz na portalu www.bankomania.pkobp.pl

  Zarządzanie kartą w sieci
  1. bezpieczeństwo – możliwość zmiany PIN, limitów, unieważnienia karty itp.
  2. kontrola wydatków – w dowolnym momencie możemy sprawdzić bilans wydatków
  3. wygoda – aktywowanie uslugi 3D-Secure, cash-back

  Ekspert radzi!
  Adam Romański, dyrektor oddziału 1 PKO Banku Polskiego w Głogowie
  Dziś trudno wyobrazić sobie wygodne i bezpieczne bankowanie bez karty, a najlepiej dwóch. Po pierwsze dobrze jest mieć kartę debetową wydaną do naszego rachunku, oczywiście z funkcją zbliżeniową, usługą cashback i możliwością zapłaty przez internet. Drugą opcją jest karta kredytowa połączona z oddzielnym, indywidualnym limitem i prawie dwumiesięcznym okresem bezodsetkowym. Zarówno jedną jak i drugą można w pełni zarządzać przez serwis internetowy iPKO lub mobilny IKO. W przypadku utraty karty od momentu zgłoszenia tego faktu np. na infolinii, Bank przejmuje pełną odpowiedzialność za ewentualne transakcje.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama