Bezpieczne bankowanie. Konto dopasowane do potrzeb

  Bezpieczne bankowanie. Konto dopasowane do potrzeb

  Materiał informacyjny PKO BP

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Bezpieczne bankowanie. Konto dopasowane do potrzeb
  1/2
  przejdź do galerii
  Fundamentem najkorzystniejszego i najbardziej wygodnego zarządzania własnymi finansami jest dobre konto w banku. Dobre czyli takie, które pozwala w sposób wygodny kontrolować domowy budżet. Jednocześnie zaś powinien to być rachunek, za prowadzenie którego bank nie pobiera pieniędzy. A jeszcze lepiej - konto, które oferuje nam dodatkowe bezpłatne usługi.
  Czy to jest w ogóle możliwe? Efekty takie osiągniemy z pewnością gdy wybierzemy taki rodzaj konta, które jest najlepiej dostosowane do naszych dochodów, sposobu wydatkowania pieniędzy czy zapotrzebowania na produkty finansowe. Banki takie jak np. PKO BP mają w swojej ofercie konta osobiste dla osób o dochodach średnich, dużych, a nawet milionerów, od dopiero wkraczających w świat finansów nastolatków i studentów, po seniorów. Każde z nich ma opcję dostępu internetowego. Dzięki temu w sposób łatwy i bezpieczny można przeprowadzać operacje bankowe z dowolnego miejsca. Dodatkowo, większość podstawowych operacji dokonywanych samodzielnie w serwisie transakcyjnym jest bezpłatna – a na pewno kosztuje mniej, niż gdybyśmy chcieli zlecać je w oddziale.

  Karta da oszczędności
  Zazwyczaj kluczem do bezpłatnego (lub nawet z premią) korzystania z konta bankowego jest karta debetowa wydawana do rachunku. Debetowa, bo pozwala nam płacić zobowiązania do wysokości środków jakie posiadamy na rachunku, a więc wpływającego tam wynagrodzenia lub innych dochodów oraz ewentualnie pieniędzy pożyczanych nam przez bank w formie limitu debetowego czy kredytu odnawialnego. W umowie zawartej z bankiem możemy zobowiązać się do wykonywania określonej liczby (lub sumy) płatności taką kartą, co zwolni nas z opłaty za prowadzenie rachunku.

  Dlatego tak ważne jest, by rodzaj konta bankowego, na którego założenie się zdecydujemy był dostosowany do poziomu naszych dochodów; one bowiem implikują poziom miesięcznych wydatków, które możemy opłacać kartą. Co ważne, dopełnienie tego warunku zwolni nas też z opłaty za korzystanie z karty.

  Prawie wszystkie nowe karty debetowe są wyposażone w funkcję płatności zbliżeniowych. To sprawia, że bilans wydatków regulowanych kartą da się obecnie zdecydowanie powiększyć, ponieważ możemy płacić kartą nawet za drobne zakupy.
  Czasami potrzebujemy gotówki. Do jej pobrania służy także karta. Jednak jeśli zdecydujemy się na wypłatę z bankomatu nie należącego do banku, w którym mamy rachunek, taka operacja może być związana z opłatą za transakcję. Tę okoliczność powinniśmy mieć także na względzie wybierając dogodne dla nas konto; trzeba postawić na taki bank, który ma możliwie dużą sieć swoich bankomatów lub umożliwia bezpłatne wypłaty również z maszyn innych sieci (czasem nawet za granicą). Nawet jeśli to ostatnie wymaga wykupienia dodatkowego pakietu, warto policzyć, czy przypadkiem nie będzie dla nas bardziej opłacalne niż prowizja naliczana za każdą transakcję oddzielnie.

  Dzięki karcie możemy nie tylko uniknąć opłaty za prowadzenie konta, ale i sporo zarobić. Umożliwiają to różnego rodzaju programy lojalnościowe; mocą umowy zawartej przez nasz bank z firmami handlowymi czy świadczącymi usługi uzyskujemy zniżki przy zakupie.

  Stefan Kozłowski

  Więcej informacji o bankowości elektronicznej znajdziesz na portalu www.bankomania.pkobp.pl

  Idealne konto w banku
  1. z dostępem do internetu– daje możliwość bezpiecznego i taniego bankowania
  2. skrojone do budżetu – unikniemy opłat za prowadzenie rachunku
  3. z kartą debetową – zwrot wydatków, prawo do zniżki przy zakupach

  Ekspert radzi!
  Małgorzata Falisz, dyrektor oddziału 1 PKO Banku Polskiego we Wrocławiu

  Zanim zadecydujemy, któremu bankowi powierzymy swoje pieniądze, warto zacząć od sprecyzowania swoich potrzeb i oczekiwań. Powinniśmy dokładnie zapoznać się z tabelą opłat i prowizji oraz wziąć pod uwagę kryterium funkcjonalności konta. Często nie chodzi nam wyłącznie o cenę, ale ważne jest dla nas poczucie bezpieczeństwa, bliskość placówki, możliwość obsługi przez internet, kompleksowość oferty, pomoc doradcy lub dostępność sieci bankomatów. Pamiętajmy o tym, że dobrze przemyślana decyzja o wyborze konta bankowego może mieć istotny wpływ na komfort naszego codziennego życia.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama