Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Partnerzy z Niemiec do biznesu

Redakcja
W Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej zainwestowało wiele niemieckich firm z branży motoryzacyjnej, m.in. Volkswagen Motor Polska. Ta branża stała się wizytówką naszego regionu
W Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej zainwestowało wiele niemieckich firm z branży motoryzacyjnej, m.in. Volkswagen Motor Polska. Ta branża stała się wizytówką naszego regionu Piotr Krzyżanowski
Spowolnienie gospodarcze nie zachwiało współpracą między przedsiębiorstwami z Saksonii i Dolnego Śląska. W tym trudnym okresie zarówno polskie, jak i saksońskie firmy muszą szukać nowych rozwiązań i kooperacji. Rozpocząć współpracęPlanując imprezy branżowe, których celem jest właśnie nawiązanie współpracy, organizatorzy zawsze starają się znaleźć temat czy branżę interesującą dla obu stron.Z punktu widzenia Saksonii są to dziedziny, w których region ten ma bogate doświadczenia, a Polska ambitne plany.

– Staramy się co roku wybrać jakiś temat wiodący, pomóc firmom w nawiązaniu kontaktów. Potem liczymy na to, że współpraca będzie się dalej rozwijać, a przedsiębiorstwa będą przedsiębiorcze i aktywne same z siebie. My jesteśmy tylko inicjatorami współpracy – wyjaśnia Anna Sikorska, przedstawiciel Wirtschaftsförderung Sachsen dla Saksońskiej Gospodarki w Polsce.
W 2010 roku takim tematem była technika środowiska – punkt ciężkości biogazownie. W 2011 roku technika środowiska – punkt ciężkości gospodarka odpadami. Następnie wybrany został temat technika dla kolei.
– W tym roku interesującą nas branżą współpracy jest IT. Podczas targów CEBIT w Hanowerze zorganizowaliśmy na stoisku Saksonii udane spotkanie biznesowe firm saksońskich i polskich – tłumaczy Anna Sikorska.

Organizowanych jest wiele konferencji, prezentacji technologicznych, misji gospodarczych, w tym na przykład Polsko Saksońskie Forum Gospodarcze.
– Duża liczba biorących w nich udział, przede wszystkim polskich i saksońskich przedsiębiorstw, ale i przedstawicieli samorządów, instytucji badawczo rozwojowych, świadczy o tym, że zainteresowanie współpracą jest ciągle żywe – mówi Anna Sikorska.

Duże zainteresowanie ekologią
Dzięki temu, że udało się doprowadzić do przepływu innowacji i nowych technologii pomiędzy regionami, między innnymi w dziedzinie odnawialnych źródeł energii, są już realizowane wspólne projekty.
– W programie jednej z misji było zwiedzanie sportowego domu towarowego Intersport Timm, jako innowacyjnego budynku pasywnego w Budziszynie, który stał się inspiracją dla budowy pasywnej szkoły podstawowej w Stoszowicach na Dolnym Śląsku – mówi Anna Sikorska.
– Budynek został wybudowany w ciągu niecałych 2 lat od czasu wizyty w Budziszynie – dodaje.

W Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej udział kapitału niemieckiego sięga aż 74 proc. Wartość niemieckich inwestycji na terenie LSSE wynosi 4,87 mld zł., podczas gdy łączna wartość inwestycjiw tej strefie opiewa na kwotę 6,63 mld zł.
Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna jest więc doskonałym miejscem dla niemieckich inwestorów.
Wynika to przede wszystkim z niewielkiej odległości od granicy niemieckiej (40-100 km), a także położenia działek inwestycyjnych w pobliżu autostrady A4, co gwarantuje dostęp do ważnych szlaków komunikacyjnych.

– Naszym inwestorom oferujemy uzbrojone w niezbędną infrastrukturę działki oraz zwolnienie z podatku dochodowego, maksymalnie do 45 procent wartości poniesionych nakładów inwestycyjnych lub 2-letnich kosztów pracy nowo zatrudnionych pracowników – mówi Rafał Jurkowlaniec, prezes zarządu Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna pozyskuje wciąż nowych inwestorów, którzy wybierają ją jako miejsce prowadzenia swojego biznesu.
W tym roku zezwolenie na kolejną inwestycję uzyskała między innymi firma Volkswagen Motor Polska, działająca od piętnastu lat na terenie podstrefy Polkowice. Koszty planowanej przez nią inwestycji przekroczą 245 mln złotych.

– Warto wspomnieć o kolejnym zezwoleniu, przyznanym firmie Winkelmann. Firma produkuje pojemnościowe podgrzewacze wody, ciśnieniowe naczynia wyrównawcze dla instalacji grzewczych oraz części samochodowe – wyjaśnia Rafał Jurkowlaniec.
– Na terenie legnickiej strefy obecna jest od szesnastu lat. Planowana przez Winkelmanna na terenie podstrefy Legnica inwestycja warta jest 150 mln złotych – dodaje Rafał Jurkowlaniec. Wśród inwestycji, jakie zostały przeprowadzone na terenie strefy w ostatnich latach przez firmy niemieckie, znajduje się także otwarcie nowoczesnej fabryki katalizatorów niemieckiego koncernu BASF. Inwestycja powstała na terenie podstrefy Środa Śląska LSSE i jest największym produkującym katalizatory zakładem koncernu  w Europie. Budowa nowej fabryki o powierzchni 40 tysięcy metrów kwadratowych zaczęła się w końcu 2012 roku.

Do tej pory w budowę i uruchomienie fabryki BASF zainwestował 90 mln euro. Uruchomiono dwie linie produkcyjne i zatrudniono 100 osób. Zakład będzie się rozbudowywał do 2016 roku, a ostateczne nakłady inwestycje wyniosą około 150 mln euro. W pierwszym kwartale 2016 roku powinno działać 10 linii produkcyjnych, wówczas w fabryce będzie pracować co najmniej 350 osób.
Natomiast 16 października niemiecka firma VOSS Automotive Polska otworzy nową halę produkcyjną. Dzięki tej wartej 50 mln złotych inwestycji zwiększone zostaną możliwości produkcyjne firmy oraz rozwijane będą usługi badawczo-rozwojowe w zakresie konstrukcji, produkcji prototypów i rozwiązań informatycznych.

Katarzyna Gęsiarz

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska