Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pangoliny to najczęściej przemycane zwierzęta. Nasze zoo je ratuje

Kinga Czernichowska
Pangoliny mają swoją rolę w środowisku. Zwalczają szkodniki. Rocznie  jeden pangolin zjada około 70 mln mrówek i termitów
Pangoliny mają swoją rolę w środowisku. Zwalczają szkodniki. Rocznie jeden pangolin zjada około 70 mln mrówek i termitów Fot. Materiały prasowe
Pangoliny to jedyne ssaki, których łuski są tak wiele warte, że zwierzęta te stały się cennym łupem. Po co ludziom łuski pangolinów? Niektórzy wierzą, że mogą być wartościowym lekiem. Właśnie dlatego pangoliny to najczęściej przemycane zwierzęta na świecie. Wolontariusze wrocławskiego zoo chcą je ratować.

W medycynie chińskiej wierzy się, że łuski pangolinów pomagają na laktację, odprowadzają gromadzącą się ropę, łagodzą choroby skóry czy leczą z porażenia dziecięcego.

Na czarnym rynku koszt 1 kg łusek pangolina to aż 11,5 tys zł. Zwierzęta są masowo odławiane ze środowiska naturalnego przez kłusowników. Każdego miesiąca w Wietnamie i Laosie celnicy przechwytują nielegalne transporty tych zwierząt. Przejmowanych jest kilkadziesiąt, a nawet kilkaset żywych osobników w jednym takim transporcie. Potem pangoliny wymagają leczenia. Jest jednak szansa, by uratować te, które są przejmowane z nielegalnych transportów żywe (znajdowane są również martwe lub same łuski). Dzięki wrocławskiemu ogrodowi zoologicznemu, w Laosie powstanie właśnie jedno takie „pan-golinarium”, gdzie zwierzęta będą wracały do zdrowia.

- Byłam przy przejęciu około 200 pangolinów z przemytu. To było jednocześnie straszne i cudowne doświadczenie. Strasz-ne, bo były w bardzo złym stanie i wiele z nich nie przeżyło. Cudowne, bo te które przeżyły, wrócą do domu, do środowiska naturalnego. Ponadto byłam świadkiem narodzin młodego łuskowca – mówi Karolina Nowacka, wolontariuszka Fundacji Zoo Wrocław DODO.
Potrzeba trzech tysięcy złotych. Dzięki tej kwocie uda się uratować pięć pangolinów 
- przynajmniej taką cegiełkę ZOO chce dołożyć do ratowania tych zwierząt.

A nie jest to proste zadanie. Zwierzęta nie przystosowują się bowiem do żywności alternatywnej czy sztucznej, do te-go cierpią na stres, depresję i niedożywienie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska