Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pałac w Pątnowie pod Legnicą to dziś kompletna ruina. Kiedyś majestatycznie górował nad okolicą

Klaudia Korfanty
Klaudia Korfanty
Prawdopodobnie pałac został spalony podczas II wojny światowej. Reszty zniszczenia dokonali wandale, a niezabezpieczone ruiny stopniowo ulegają degradacji pod wpływem warunków atmosferycznych. Okazała niegdyś rezydencja sypie się kawałek po kawałku. Jak tętniło tu życie, przyjmowano gości, a w sali balowej rozbrzmiewała muzyka, można sobie tylko wyobrazić.
Prawdopodobnie pałac został spalony podczas II wojny światowej. Reszty zniszczenia dokonali wandale, a niezabezpieczone ruiny stopniowo ulegają degradacji pod wpływem warunków atmosferycznych. Okazała niegdyś rezydencja sypie się kawałek po kawałku. Jak tętniło tu życie, przyjmowano gości, a w sali balowej rozbrzmiewała muzyka, można sobie tylko wyobrazić. Klaudia Korfanty/Polska Press, fotopolska.eu
Ten niezwykły, dolnośląski pałac zbudowany został w XVIII wieku z polecenia Ernesta Wolfganga von Rothkircha und Tracha. Znajduje się w Pawlikowicach, przysiółku wsi Pątnów (woj. dolnośląskie), w sąsiedztwie Legnicy. Żeby go odnaleźć musimy zanurzyć się w gęsty las, będący dawniej parkiem w stylu angielskim. Nie jest trudno dostępny, choć, jak to często bywa, przyroda powoli bierze go w swoje władanie. Samo wejście do ruiny jest utrudnione i niebezpieczne, obiekt w każdej chwili grozi zawaleniem. Typowo klasycystyczna budowla, nawet w formie zachowanych ruin stwarza piorunujące wrażenie.

Ruiny pałacu Ernesta Wolfganga von Rothkircha und Tracha znajdują się około 13 kilometrów od Legnicy, między autostradą A4, a drogą krajową nr 94. Z Wrocławia dojedziemy to w około godzinę. Warto odwiedzić to miejsce, ale należy uzbroić się w wysokie buty. Gęsty las "strzeże" bowiem swojego skarbu.

Ruiny pałacu w Pątnowie blisko Legnicy - perła w lesie

Potężny pałac zbudowano w stylu klasycystycznym, inspirując się architekturą i kulturą starożytnej Grecji. To, co zachwyca najbardziej, to zachowany wspaniały portyk kolumnowy, niewidoczny od strony drogi. Joński portyk z sześcioma kolumnami cudem ocalał do czasów obecnych i wciąż świadczy o świetności niegdyś ogromnego budynku. Dopełnieniem portyku był taras i wysokie schody, które niestety zostały już dawno rozkradzione (zobaczysz je na archiwalnych zdjęciach w naszej galerii).

Zobacz w galerii:

Pałac dawniej był nakryty dachem czterospadowym, miał wysokie okna, a w centralnej części elewacji portyk z sześcioma kolumnami jońskimi zwieńczony tympanonem. Zachowany ogród jest częścią zespołu pałacowego, w skład którego wchodzi jeszcze park angielski, a w nim 180-letnie pomnikowe: sosna wejmutka, klon jawor, dęby szypułkowe, buki pospolite, lipy i platany.

W prawym skrzydle pałacu znajdowała się niegdyś ogromna, dwupiętrowa sala balowa. Jej ściany miały liczne wnęki, w których usytuowane były najprawdopodobniej figurki oraz inne ozdobne bibeloty. Przed pałacem znajdował się parter ogrodowy, na środku którego usytuowana była okrągła fontanna.

Prawdopodobnie pałac został spalony podczas II wojny światowej. Reszty zniszczenia dokonali wandale, a niezabezpieczone ruiny stopniowo ulegają degradacji pod wpływem warunków atmosferycznych. Okazała niegdyś rezydencja sypie się kawałek po kawałku. Jak tętniło tu życie, przyjmowano gości, a w sali balowej rozbrzmiewała muzyka, można sobie tylko wyobrazić. Zobaczcie, jak pałac wygląda dziś i jak wyglądał przed laty w galerii zdjęć:

Prawdopodobnie pałac został spalony podczas II wojny światowej. Reszty zniszczenia dokonali wandale, a niezabezpieczone ruiny stopniowo ulegają degradacji pod wpływem warunków atmosferycznych. Okazała niegdyś rezydencja sypie się kawałek po kawałku. Jak tętniło tu życie, przyjmowano gości, a w sali balowej rozbrzmiewała muzyka, można sobie tylko wyobrazić.

Pałac w Pątnowie pod Legnicą to dziś kompletna ruina. Kiedyś...

Pałac znajduje się tutaj:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska