Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Otwarto ul. 11 Listopada, a zamknięto Żernicką we Wrocławiu. Mieszkańcy pytają: dlaczego?

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Wyjazd z ul. Żernickiej został zamknięty na wysokości ronda ul. 11 Listopada.
Wyjazd z ul. Żernickiej został zamknięty na wysokości ronda ul. 11 Listopada. Paweł Relikowski / Polska Press
Po otwarciu ul. 11 Listopada, czyli dokończenia obwodnicy Leśnicy, zamknięty został wyjazd z ul. Żernickiej. Zaniepokojeni mieszkańcy pytają, z jakiego powodu. Sprawdziliśmy.

Równo z oficjalnym otwarciem ul. 11 Listopada (zwanej naprzemiennie aleją) zmieniła się organizacja ruchu na Żernikach we Wrocławiu. Zamknięty został wyjazd z ul. Żernickiej przy rondzie na wysokości ul. Halickiej. Żernicka stała się drogą ze ślepym zakończeniem, a kierowcy z Żernik, aby dojechać do nowej obwodnicy, muszą korzystać z ul. Jerzmanowskiej.

Czy ulica Żernicka zostanie zamknięta już na stałe?

Okazuje się, że nie. Bartosz Nowak z Wrocławskich Inwestycji wyjaśnia, że prowadzone są tam prace przy sieciach, z myślą o przyszłym szpitalu onkologicznym przy ul. Kosmonautów.

- Aby utrzymać płynność ruchu, prace na ul. Żernickiej nie były wykonywane przed uruchomieniem alei 11 Listopada, która umożliwia objazd tego odcinka ulicą Jerzmanowską. Prace do wykonania to kanalizacja deszczowa na wysokich głębokościach dla przyszłego wlotu drogi, obsługującej zaplanowany szpital onkologiczny – tłumaczy Bartosz Nowak.

Na czas prac, z ul. Żernickiej nie będzie wyjazdu na ul. 11 Listopada. Szczegóły przedstawia mapa.
Na czas prac, z ul. Żernickiej nie będzie wyjazdu na ul. 11 Listopada. Szczegóły przedstawia mapa. Wrocławskie Inwestycje

Na ul. Żernickiej prowadzone są także prace sieciowe na kablach, przy wodociągach, trwa m.in. dowiązanie chodników i ścieżek rowerowych.

Kiedy zakończy się remont?

Według planu, roboty na końcowym odcinku ul. Żernickiej potrwają jeszcze 3 miesiące, co oznacza – jeśli pozwoli na to pogoda – ponowne otwarcie ulicy Żernickiej na wysokości ronda przy Halickiej w lutym 2024 r. To właśnie w miejscu prowadzonego remontu projektowany jest układ drogowy nowego szpitala onkologicznego. Kiedy ta gigantyczna placówka powstanie?

Umowę na wykonanie nowego szpitala onkologicznego przy ul. Kosmonautów (w trybie projektuj i buduj) z Dolnośląskim Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii firma PORR podpisała 22 maja 2023 roku. Projektowanie ma zająć maksymalnie 15 miesięcy, co oznacza, że zakończy się w sierpniu 2024 r. Potem będzie czas na prace budowlane, trwające 36 miesięcy. Planuje się, że w roku 2028 do placówki trafią pierwsi pacjenci. Inwestycja kosztująca 1,055 mld zł współfinansowana jest ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego, z budżetu państwa oraz ze środków własnych DCOPiH.

Przeczytaj także:

od 12 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska