Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

OSP Nowa Wieś Lubińska, pow. polkowicki - ZOBACZ, JAK WYGLĄDAJĄ

ANA
OSP w Nowej Wsi Lubińskiej w gminie Polkowice stanowi 39 strażaków-mężczyzn i jedna kobieta. Prezesem od 20 lat jest Zygmunt Rubinowicz, naczelnikiem OSP - Jan Ilków (od 15 lat), a sekretarzem od 10 lat - Karolina Rubinowicz. Jednostka ma swoją młodzieżową drużynę pożarniczą. Bierze udział w zawodach sportowo-pożarniczych OSP na szczeblu gminnym i powiatowym. MDP chłopców w tym roku - na szczeblu wojewódzkim. W latach 2011-2013 i 2015-2017 zajmowali I miejsce w grupie mężczyzn i Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej (chłopców) na zawodach gminnych i czołowe miejsca na zawodach szczebla powiatowego.

OSP Nowa Wieś Lubińska powstała w 1949 roku. Założycielem jednostki byli panowie Kazimierz Szydełko i Szymon Hruszowiec. Do nich dołączyło kilkunastu ochotników. Początki działalności były bardzo trudne. W owych czasach na wyposażeniu straży pożarnej były takie urządzenia jak: wiadra, łopaty, haki. Poprawne i skuteczne działanie strażaków podczas pożarów musiało być poprzedzone ćwiczeniami. Sprzęt, jakim dysponowali, wymagał niemałej siły i wprawy. Podnoszenie swoich kwalifikacji polegało na nalewaniu wody do drewnianej beczki znajdującej się na wozie konnym.

Ogromnym przeskokiem cywilizacyjnym była wymiana sikawki konnej na motopompę. Wówczas już nie konie, lecz ciągnik z przyczepą był środkiem transportu strażaków i ich sprzętu. Ochotnicy musieli jednak zapoznać się z nowymi możliwościami gaszenia ognia. Także w tych czasach strażacy z Nowej Wsi Lubińskiej licznie uczestniczyli w ćwiczeniach i organizowanych zawodach. Dowodem ich dobrego przygotowania są puchary i dyplomy z tamtych lat.

Następnym udoskonaleniem w OSP Nowa Wieś Lubińska był samochód STAR 25 przydzielony z OSP Chocianów. Znajdowało się w nim miejsce na całą drużynę pożarniczą i sprzęt gaśniczy. Wóz był wyposażony w autopompę, zbiornik na wodę i działko wodne.

W celu skuteczniejszego działania OSP w Nowej Wsi Lubińskiej i z powodu coraz częstszych anomalii pogodowych, konieczne było doposażenie jednostki. Zakupiono w tym celu piłę spalinową, pompę do brudnej wody i nowe umundurowanie. W 2006 roku samochód bojowy STAR 25 przeszedł remont bieżący i został odmalowany. W 2009 roku przekazano go do Wiejskiego Ośrodka Kultury w Sobinie i stał się w ten sposób obiektem historycznym. W 2006 roku OSP Nowa Wieś Lubińska otrzymała od jednostki OSP Sobin samochód specjalistyczny Star 244 (GBA 2,5/16) rocznik 1986. Pojazd ten miał ponad 31 lat i był już samochodem wysłużonym: bez wspomagania, nie dającym pełnej gwarancji prawidłowego wykonywania zadań operacyjnych, lecz służył do 2018 roku. W tym roku OSP Nowa Wieś Lubińska otrzymała oficjalnie nowy, piękny nowoczesny samochód średni ratowniczo - gaśniczy zabudowany na podwoziu Volvo przez firmę BOCAR. Jest to samochód VOLVO 4X4 GBA 3/16 o mocy 285 KM, udoskonalony we wszystkie potrzebne sprzęty ratowniczo-gaśnicze, które umożliwiają szybkie dotarcie do zdarzeń drogowych i innych zagrożeń.

Samochód ma na wyposażeniu nożyce Lucas do ratownictwa drogowego, pilarkę do drewna, pompę pływającą, pompę szlamową, 4 aparaty powietrzne Drager PS 5000 DS i drabiny nasadkowe, radiostacje nasobne, wentylator do oddymiania, respirator i zestaw chemiczny do zagrożeń ekologicznych.

Pojazd ten umożliwia strażakom OSP podjęcie szybszej interwencji. - Dzięki niemu strażacy mają lepszą możliwość szybszego dotarcia do potrzebujących, czyli sprawniejszej i skuteczniejszej pomocy ludziom poszkodowanym - tłumaczy Karolina Rubinowicz, sekretarz OSP Nowa Wieś Lubińska.

Remiza w Nowej Wsi Lubińskiej mieściła się początkowo przy budynku świetlicy wiejskiej. Znajdowało się tam pomieszczenie gospodarcze i garaż z miejscem na niezbędny sprzęt, który był do dyspozycji strażaków do każdej akcji. W 2011 roku rozpoczęto budowę remizy (wolno stojącego budynku), w której są dwa stanowiska na samochody i miejsce na sprzęt oraz dodatkowe pomieszczenia, w których organizowane są zebrania strażackie.

Na przestrzeni lat swojej działalności jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowej Wsi Lubińskiej niejednokrotnie uczestniczyła w różneg rodzaju akcjach, takich jak gaszenie pożarów, usuwanie połamanych konarów drzew, skutków podtopień, zdarzeń drogowych, pożarów zabudowań. Strażacy-ochotnicy służyli też pomocą w przygotowaniach różnych imprez i uroczystości, w tym często kościelnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska