Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Osiedle przyszłości stworzone przez studentów z Wrocławia. Czy tak będziemy kiedyś mieszkać?

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Uczestnicy konkursu musieli przewidzieć jego stopniową ewolucję, dostosowując osiedle do bezustannie zmieniających się potrzeb użytkowników, promować integrację sąsiedzką i rozwój technologii.
Uczestnicy konkursu musieli przewidzieć jego stopniową ewolucję, dostosowując osiedle do bezustannie zmieniających się potrzeb użytkowników, promować integrację sąsiedzką i rozwój technologii. Maja Stankowska, Klaudia Ryś i Mateusz Baranowski
Jak w 2075 roku będzie wyglądać samowystarczalne osiedle? Z tym wyzwaniem zmierzyli się uczestnicy międzynarodowego konkursu Intuiture2075. Najlepszy okazał się projekt studentek i studenta z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej – Mai Stankowskiej, Klaudii Ryś i Mateusza Baranowskiego. Zobacz!

Osiedle przyszłości – tak ma wyglądać według studentów Politechniki Wrocławskiej

Konkurs zorganizowała platforma 361bit i wzięli w nim udział studenci z ponad 30 uniwersytetów z jedenastu krajów. Głównym zadaniem było zaprojektowanie samowystarczalnego osiedla na 150 jednostek mieszkaniowych, które mogłoby istnieć w 2075 roku. Dodatkowo uczestnicy musieli także przewidzieć jego stopniową ewolucję, dostosowując osiedle do zmieniających się potrzeb mieszkańców, promować integrację sąsiedzką i rozwój technologii.

Zadania podjęli się Maja Stankowska, Klaudia Ryś i Mateusz Baranowski z Wydziału Architektury, którzy swoją koncepcję przygotowali pod opieką dr inż. arch. Anny Miśniakiewicz. Projekt powstał w ramach kursu „Architecture Design - Environmentally Friendly Dwelling Architecture” na studiach magisterskich.

– W naszej wizji skupiliśmy się na zaprezentowaniu przyszłościowego podejścia do zrównoważonej architektury. Koncepcja reprezentuje hasło „powrót do korzeni” wykorzystując tradycyjne i lokalne rozwiązania w kreowaniu osiedla. Naszym celem było zapewnienie różnorodnych, elastycznych, dostępnych oraz przystępnych cenowo przestrzeni […] Zdecydowaliśmy się na określenie najważniejszych potrzeb, jak bezpieczeństwo, prywatność, edukacja, integracja międzysąsiedzka oraz zdrowie psychiczne – mówi Maja Stankowska.

Tak będziemy mieszkać w 2075 roku?

Co znajduje się na osiedlu przyszłości?

Studenci rozszerzyli swoją koncepcję o rewitalizację historycznego obiektu – stodoły – znajdującego się na działce w Rędzinie, jednym z wrocławskich osiedli oraz o zaprojektowanie usług, miejsc pracy i rekreacji. Wszystkie konstrukcje miałyby zostać wykonane z niskoemisyjnych materiałów budowlanych, a projekt uzupełniono również o obliczenia emisji dwutlenku węgla.

Ostateczna koncepcja zakłada:

  • podzielenie osiedla na trzy strefy zawierające: jednostki mieszkalne uzupełnione o pokoje hostelowe (coliving), domy szeregowe (cohousing) oraz wolnostojące domy jednorodzinne,
  • trzy centra usługowe o różnej funkcji: komercyjnej, edukacyjnej i rolno-hodowlanej, w których znajdują się m.in. dom kultury, sady, farmy wertykalne i uprawy.

– Zależało nam na połączeniu tradycji z nowoczesnością. Stworzeniu poczucia przynależności do danej grupy społecznej z jednoczesnym zapewnieniem prywatności i wykorzystaniu rozwiązań ekologicznych, ale przy tym komfortowych i funkcjonalnych – wyjaśnia Mateusz Baranowski.

Międzynarodowe jury przyznało trzy główne nagrody oraz dwanaście wyróżnień. Za zdobycie I miejsca zespół z Politechniki Wrocławskiej otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 1 000 euro. Drugą nagrodę przyznano zespołowi z Korei Południowej, a trzecią drużynie z Chin.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska