MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lista szkół w regionie do likwidacji!

Antoni SOKOŁOWSKI
Jedną z likwidowanych szkół, jest podstawówka w Komorowie, na terenie gminy Wieniawa. – Uczy się u nas 52 uczniów – mówi Marek Kilianek, dyrektor placówki.
Jedną z likwidowanych szkół, jest podstawówka w Komorowie, na terenie gminy Wieniawa. – Uczy się u nas 52 uczniów – mówi Marek Kilianek, dyrektor placówki. Antoni Sokołowski
Od 1 września 2011 roku z edukacyjnej mapy regionu może zniknąć 11 szkół. Czy tak się stanie?

Jedno przedszkole, kilka szkół podstawowych, dwie szkoły ponadgimnazjalne. Nie ma wątpliwości, że za kilka miesięcy w wielu szkołach nie będzie już uczniów. Choć ostateczne decyzje wciąż jeszcze przed nami.
Szkoły prowadzą samorządy. W każdym przypadku zdecydowały o tak zwanym zamiarze likwidacji szkół. To stanowi pewnego rodzaju wybieg, dający jeszcze szanse na inny sposób prowadzenia szkoły.

BÓJ O "AGROTECHNIK"

Najgłośniejsza batalia o szkoły rozegrała się w Radomiu. Walka wciąż jeszcze trwa, bo Rada Miejska przegłosowała zamiar likwidacji Zespołu Szkół Agrotechnicznych i Gospodarki Żywnościowej. Rządzący Radomiem radni Prawa i Sprawiedliwości przekonują, że wciąż szkołę może przejąć ktoś inny, choćby ministerstwo rolnictwa.

To jednak tylko mrzonki, bo ministerstwo zakończyło proces przejmowania szkół 1 stycznia 2009 roku. Radni dodają jednak, że miasto będzie szukać rozwiązań dla utrzymania szkoły agrotechnicznej.

- Przecież za miesiąc, półtora rusza nabór do szkół. Kto z rodziców wyśle swoje dziecko do szkoły rolniczej wiedząc, że szkoła jest w procesie likwidacji? To jest śmierć szkoły - mówi jeden z nauczycieli.

Niemal zawsze zarządzający szkołami uzasadniali, że powodem likwidacji jest mała liczba uczniów. Warto przyjrzeć się choćby tylko jednej takiej placówce: to Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Borkowicach.

W ośrodku uczy się zaledwie 27 uczniów, a pracuje z nimi 24 nauczycieli. W dodatku kolejni dwaj nauczyciele wracają do pracy po tym, jak ich przywrócił sąd.
Na szczęście, ośrodek ma duże szanse istnieć dalej, ale nie będzie go prowadził powiat. Chęć przejęcia placówki zgłosiła organizacja pozarządowa.
NAUKA I POLITYKA

Dlaczego rok temu zlikwidowano tylko jedną szkołę podstawową w naszym regionie (w Goździkowie na terenie gminy Gielniów), a w tym roku zamiar likwidacji dotyczy kilkunastu placówek? Odpowiedź jest prosta: rok temu były wybory samorządowe. Tylko zdesperowani wójtowie mogli zdecydować się na likwidację szkół w roku wyborczym. Wyborcy nigdy nie darują takich decyzji, a po trzech latach emocje zwykle opadają.

Na przedstawienie kuratorium do zaopiniowania uchwał o likwidacji, przekazaniu osobie prawnej lub fizycznej oraz łączeniu w zespoły szkół, wszystkie samorządy miały czas do końca lutego.

- Docierały do nas wcześniej różne informacje o planach likwidacji, ale ostatecznie 11 placówek oświatowych ma przestać działać - mówi Dorota Sokołowska, dyrektor delegatury w Radomiu Kuratorium Oświaty w Warszawie.

Szkoły do likwidacji

Gmina Borkowice: Szkoła Podstawowa w Ruszkowicach - ograniczenie oddziałów do klas 0-3, oraz
Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy.

Gmina Ciepielów: Szkoła Podstawowa w Wielgiem - ograniczenie oddziałów do klas 0-3, a także likwidacja Samorządowego Przedszkola w Wielgiem.

Gmina Radom: Zespół Szkół Agrotechnicznych i Gospodarki Żywnościowej.

Gmina Kozienice: Szkoła Podstawowa w Przewozie.

Gmina Lipsko: Szkoła Podstawowa w Szymanowie.

Gmina Przytyk: Zespół Szkół.

Gmina Solec: Szkoła Podstawowa w Przedmieściu Dalszym.

Gmina Wieniawa: Szkoła Podstawowa w Pogroszynie i Szkoła Podstawowa w Komorowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie