Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oj będziemy niewyspani. Nie zapomnijcie przestawić zegarka!

Adriana Boruszewska
Adriana Boruszewska
Zmiana czasu na letni w nocy z 24 na 25 marca.
Zmiana czasu na letni w nocy z 24 na 25 marca. Grzegorz Olkowski / Polska Press
Dziś w nocy, z 24 na 25 marca, przesuwamy zegarki i zmieniamy czas - z zimowego na letni. Niestety nie wpłynie na nas do zbyt dobrze. Jest szansa, że będzie to już ostatnia taka zmiana, ale ostateczna decyzja w tej sprawie należy do Komisji Europejskiej. Wątpliwe, żeby Polska zdecydowała się sama na taką zmianę, bo to rodziłoby szereg problemów.

W nocy z 24 na 25 marca śpimy krócej, bo zmieniamy czas z zimowego na letni. O godzinie 2.00 w nocy będziemy musieli przesunąć wskazówki do przodu, czyli na godzinę 3.00. W praktyce oczywiście zdecydowana większość zegarków przestawi się sama. Mowa o elektronicznych urządzeniach, telefonach czy telewizorach. Sami musimy przestawić jedynie tradycyjne zegarki na ścianę lub na rękę.

Niestety zmiana czasu z zimowego na letni nie jest korzystna dla naszego organizmu. Nie zdziwmy się, jeżeli na początku przyszłego tygodnia będziemy bardziej zmęczeni, zdekoncentrowani i drażliwi.

- Łatwiejsza jest dla nas ta zmiana, gdy czas snu się wydłuża, czyli zmiana zimowa - wiosenna. Taka zmiana czasu może powodować zmęczenie, trudności w koncentracji i trudności w zasypianiu - mówi Ewa Krawiecka-Jaworska, lekarz rodzinny z Wrocławia. Dodaje także, że zmiana czasu jest trudniejsza do zaakceptowania dla osób, które codziennie wstają o regularnej porze. - Te osoby będą czuły się zmęczone i zdekoncentrowane, bo będą musiały wstać godzinę wcześniej, a nie będą mogły zasnąć godzinę godzinę wcześniej -wyjaśnia lekarka.

Niestety szybko do zmiany czasu z zimowego na letni się nie przyzwyczaimy. Okres adaptacji naszego organizmu może trwać nawet tydzień.

Mimo iż zmiana czasu praktykowana jest nie tylko w Polsce, ale praktycznie wszystkich państwach Unii Europejskiej, politycy zastanawiają się, czy nie zrezygnować ze zmiany czasu. W Polsce pomysł taki przedstawiło PSL. Zastanawia się nad nim także Komisja Europejska.

Pojawiają się pomysły zniesienia zmian czasu, jednak jak dotąd taka decyzja nie zapadła. Parlament Europejski przegłosował na początku lutego rezolucję, ale jest ona dopiero wezwaniem Komisji Europejskiej do zmiany przepisów.

Jak relacjonował PE, posłowie wezwali w rezolucji do przeprowadzenia dogłębnej oceny zmiany czasu. Rezolucję przyjęto 384 głosami za, przy 153 głosach przeciw i 12 wstrzymujących się od głosu. Obecnie w Unii Europejskiej godzinę zmienia się 2 razy w roku - w ostatni weekend marca i października. Zharmonizowana data i godzina zmiany obowiązuje w całej UE. Gdybyśmy mieli rezygnować ze zmiany czasu, to wydaje się, że lepiej byłoby, gdyby to była decyzja, która zapadnie na poziomie całej Unii Europejskiej, niż pojedynczych krajów. To sprawiłoby, że ewentualne trudności związane z porzuceniem zmian czasu, tymi rozbieżnościami między strefami czasowymi w różnych krajach, nie występowałyby, albo zostały ograniczone.

Dłuższym dniem, w związku ze zmianą czasu z zimowego na letni, cieszyć się będziemy aż do jesieni. Kolejny raz zegarki przestawimy, tym razem jednak do tyłu, 29 października.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska