Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogród Japoński nie tylko we Wrocławiu! Zobaczcie zdjęcia ośmiu najpiękniejszych orientalnych zakątków w Polsce

Karolina Kwiatek
Karolina Kwiatek
Wrocławski Ogród Japoński jest ważnym punktem na mapie miasta i jednym z najbardziej rozpoznawalnych orientalnych ogrodów w kraju. Przejdź do kolejnego slajdu, żeby sprawdzić, gdzie znajdują się pozostałe obiekty, inspirowane roślinnością dalekiego wschodu >>
Wrocławski Ogród Japoński jest ważnym punktem na mapie miasta i jednym z najbardziej rozpoznawalnych orientalnych ogrodów w kraju. Przejdź do kolejnego slajdu, żeby sprawdzić, gdzie znajdują się pozostałe obiekty, inspirowane roślinnością dalekiego wschodu >>Jarosław Jakubczak/Polska Press, zdjęcie ilustracyjne
Ogród Japoński we Wrocławiu jest najbardziej rozpoznawalnym jednak z pewnością niejedynym parkiem orientalnym, który warto zobaczyć w Polsce. Stworzyliśmy dla Was zestawienie ośmiu najpiękniejszych ogrodów inspirowanych kulturą i florą Azji Wschodniej. Możecie je zobaczyć podczas wycieczki weekendowej do Warszawy, Gdańska lub... Pisarzowic!

Spis treści

110 lat Ogrodu Japońskiego we Wrocławiu

Wrocławscy miłośnicy sztuki i kultury Dalekiego Wschodu mogą czuć się jak prawdziwi szczęściarze. To właśnie w naszym mieście znajduje się słynny Ogród Japoński, który jest unikalną pamiątką po wystawie inauguracyjnej Hali Stulecia z 1913 roku.

O historii obiektu, który od kilkunastu lat widnieje na listach UNESCO, możecie przeczytać w tym artykule: Tak zmieniała się Hala Stulecia. W tym roku obiekt skończy 110 lat >>

Wrocławska ścieżka samurajów

Ogród Japoński jest jedynym dotychczas istniejącym ogrodem, który został stworzony ponad 100 lat temu na potrzeby Hali Stulecia. Dzięki temu wciąż możemy podziwiać precyzyjnie skomponowany projekt hrabiego Fritza von Hochberga i Mankichiego Araia. Jak przekazują pracownicy Hali Stulecia, całość opiera się na koncepcji metaforycznej drogi życia samurajów.

- Z bramy głównej Sukiya-mon przez most z pawilonem widokowym Yumedono Bashi docieramy do rozstaju dróg. To moment wyboru. Wzdłuż brzegu stawu prowadzi trakt od łagodnej żeńskiej kaskady Onna-daki do gwałtownej kaskady męskiej Otoko-daki. Ścieżką drugą, pokonując łukowy most Taiko Bashi, dojdziemy do pawilonu herbacianego Azumaya - czytamy na oficjalnej stronie Hali Stulecia.

Ogród Japoński znajduje się terenie zielonych płuc Wrocławia - Parku Szczytnickiego. Niestety za pooddychanie świeżym powietrzem z widokiem na pomarańczowe karpie koi trzeba zapłacić. Ceny biletów rozpoczynają się od 14 zł.

Wycieczki krajoznawcze śladami ogrodów japońskich

Egzotyczne ogrody są popularnym miejscem wypoczynkowym dla mieszkańców, jednakże coraz częściej stają się również odrębnym punktem na trasach wycieczek krajoznawczych. Na ich terenie można podziwiać niesamowite okazy roślin, których raczej nie zobaczymy w lokalnych parkach: bambusów, wiśni japońskich czy azali.

Gdzie znajdują się najpiękniejsze ogrody orientalne w Polsce? Przejdź do galerii, żeby poznać nasze zestawienie. Na kolejne slajdy dostaniesz się za pomocą strzałek, gestów lub myszy >>

Zobacz też: Nowa wystawa egzotycznych ptaków we Wrocławskim Zoo

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska