Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odpowiedzialny samorząd dba o bezpieczeństwo małych i średnich przedsiębiorstw

RED
Podczas webinaru z przedsiębiorcami marszałek Cezary Przybylski poinformował o stanie realizacji Dolnośląskiego Pakietu Gospodarczego
Podczas webinaru z przedsiębiorcami marszałek Cezary Przybylski poinformował o stanie realizacji Dolnośląskiego Pakietu Gospodarczego UMWD
Dolnośląscy przedsiębiorcy mieli okazję uczestniczyć w zorganizowanym w sieci spotkaniu poświęconym cyberbezpieczeństwu. Dowiedzieli się m.in., dlaczego tak ważne jest, by pracownicy regularnie zmieniali hasła dostępu do firmowej sieci informatycznej, by nie odpowiadali na e-maile wysyłane przez hakerów, narażając nierzadko pracodawcę na poważne straty finansowe.

Był to kolejny przygotowany przez samorząd województwa w ramach Dolnośląskiego Pakietu Gospodarczego webinar, czyli wirtualne spotkanie, które umożliwia uczestnikom nie tylko wysłuchanie prelegentów czy rozmowy pomiędzy nimi, ale także na zadawanie pisemnych pytań
na czacie. Co istotne, odpowiedzi otrzymują jeszcze w trakcie spotkania.
W wydarzeniu uczestniczyli Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski, prezes zarządu Dolnośląskiego Funduszu Rozwoju Marek Ignor, wicedziekan Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych Paulina Sosnowicz oraz ekspert ds. cyberbezpieczeństwa z firmy Cyber Forces Paweł Wałuszko.

Pomoc dla firm w dobie pandemii
Marszałek Cezary Przybylski, który otworzył spotkanie z przedsiębiorcami, poinformował m. in. o tym, jak w praktyce wykorzystywane są pieniądze z Dolnośląskiego Pakietu Gospodarczego.
Ten przygotowany przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego program ma pomóc mikro, małym i średnim firmom z naszego regionu, potrzebującym wsparcia w złagodzeniu ekonomicznych i gospodarczych skutków epidemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2. 
- Jeden z najważniejszych sektorów stymulujących rozwój gospodarczy Dolnego Śląska to sektor MŚP. Właśnie tacy przedsiębiorcy stają się dla wielu samorządów ważnym partnerem. Dlatego w czasach kryzysu chcemy im pomagać, zachować ich pozycję na rynku, a także przestrzegać przed potencjalnymi błędami czy zagrożeniami. Stąd nasza szybka reakcja i propozycje w Pakiecie. Przed wybuchem epidemii nasz region był jednym z najlepiej rozwijających się regionów w Europie. Będziemy robić wszystko, by utrzymać się w gronie liderów, a tego nie da się zrobić bez naszych dolnośląskich przedsiębiorców – mówi marszałek Cezary Przybylski.
Dolnośląski Pakiet Gospodarczy to m.in. pożyczki, poręczenia, uproszczone formy spłaty czy dopłaty
do pensji. W sumie kwota pomocy dla przedsiębiorców, przygotowana przez samorząd województwa, przekracza 1 mld zł. Jak dotąd tylko z samego bezpośredniego wsparcia finansowego skorzystało 25 340 firm i osób prowadzących działalność gospodarczą, a wartość pomocy sięgnęła 320 mln zł. Jak podkreślał marszałek Cezary Przybylski są jeszcze wolne środki w ramach Pakietu i w dalszym ciągu można składać wnioski o wsparcie.

Błąd ludzki

Paweł Wałuszko przedstawił uczestnikom argumenty za opłacalnością zadbania o bezpieczeństwo
w sieci oraz podał praktyczne wskazówki, jak to powinno wyglądać, by uniknąć poważnych kłopotów.
Ekspert przypomniał, że w czasie epidemii o 300 proc. wzrosła liczba ataków hakerskich na firmy.
Zaznaczył jednak, że inwestycje w sieć i zatrudnienie specjalistów IT nie gwarantują spokojnego snu. Najsłabszym ogniwem w całym systemie wciąż pozostaje bowiem pracownik korzystający z firmowej sieci.

Co grozi pracownikowi, a co firmie

Wątki odpowiedzialności prawnej pojawiły się w rozmowie Pawła Wałuszki z Pauliną Sosnowicz, wicedziekan rady Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu. Podkreśliła ona, że praca zdalna, w przeciwieństwie do telepracy, nie jest uregulowana w naszych przepisach.
- Firma powinna zadbać o opracowanie regulaminów. Taka sama pozostaje natomiast kwestia odpowiedzialności pracownika za ujawnienie poufnych danych. Kara finansowa za wyrządzenie szkody może sięgnąć trzykrotnego wynagrodzenia, ale otwartą sprawą pozostają roszczenia po tym, jak niedbalstwo pracownika doprowadzi do wyłudzenia przez hakerów bardzo dużej kwoty – wyjaśniała Paulina Sosnowicz.

Warto korzystać ze wsparcia

Na zakończenie webinaru Marek Ignor, prezes Dolnośląskiego Funduszu Rozwoju, a także koordynator Dolnośląskiego Pakietu Gospodarczego, zachęcił przedsiębiorców do korzystania
ze wsparcia finansowego oraz pomocy konsultantów i doradztwa oferowanego przez samorząd województwa.
- W ramach przekraczającej miliard złotych pomocy finansowej dla dolnośląskich przedsiębiorców Dolnośląski Pakiet Gospodarczy zawiera szereg działań, które wspierają lokalny biznes w czasie pandemii koronawirusa. Ważnym elementem są szkolenia mające na celu przystosowanie przedsiębiorców do funkcjonowania na rynku w trudnych warunkach, z jakimi mamy dziś do czynienia – mówił Marek Ignor.
W kontekście przeprowadzonego webinaru warto podkreślić, że trwają prace nad kolejnym instrumentem pomocowym dla dolnośląskich przedsiębiorców tzw. „bonem technologicznym”, który ma pomóc firmom we wdrażaniu, integracji i rozwijaniu systemów informatycznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska