MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Odholowali twoje auto? Odzyskasz je nawet gdy nie zapłacisz za lawetę

Marcin Rybak
Marcin Rybak
Jaroslaw Jakubczak / Polska Press
Wywieziony na lawecie źle zaparkowany samochód musi być oddany właścicielowi niezależnie od tego czy zapłacił za holowanie i miejski parking czy nie – orzekł w środę Trybunał Konstytucyjny. Obowiązujące dziś przepisy, w myśl których auto odzyskać można po wniesieniu opłaty, stracą moc za dziewięć miesięcy.

Samochody źle zaparkowane wywozi na parking i pilnuje ich tam firma, zatrudniona przez wrocławski magistrat. Dziś – aby odebrać auto z parkingu – trzeba najpierw zapłacić. Według obowiązujących stawek, to co najmniej 330 złotych. Za holowanie auta 300 złotych i 30 za każdą dobę na parkingu.

Tylko w tym roku do 4 grudnia na miejski parking wywieziono z wrocławskich ulic 3598 samochodów.

Trybunał Konstytucyjny zajmował się przepisem, w myśl którego samochód odholowany umieszcza się na parkingu „do czasu uiszczenia opłaty za jego usunięcie i parkowanie”. Ten właśnie przepis sędziowie uznali za niekonstytucyjny.

Uznali, że to zbyt poważna ingerencja w prawo własności. I nie da się jej uzasadnić ewentualnymi kłopotami w egzekwowaniu opłat za holowanie i parking. Co więcej, w przepisach o przymusowym holowaniu źle zaparkowanych aut chodziło nie tyle o pieniądze, ile o porządek i bezpieczeństwo w ruchu drogowym. A to gwarantuje już samo holowanie nieprawidłowo zaparkowanego samochodu. Opłaty to sprawa drugorzędna.

We Wrocławiu holowanie aut nadzoruje Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego. Nie wszystkie samochody są odbierane przez właścicieli. Zwykle około 100 rocznie zostaje na parkingu. W tym roku od 1 stycznia do 4 grudnia nie odebrano już 93 samochodów. Po trzech miesiącach urząd wszczyna sądową procedurę umożliwiającą „przepadek” pojazdu. Taka procedura – mówi nam dyrektor wydziału Stanisław Kosiarczyk – potrafi trwać nawet trzy lata.

Nowe przepisy, uwzględniające środowy wyrok Trybunału, mają zacząć obowiązywać po dziewięciu miesiącach od opublikowania wyroku w Dzienniku Ustaw. W tym czasie Sejm będzie musiał przyjąć nowe przepisy dotyczące pobierania opłat za holowanie i parking.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska