Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odgruzowano zasypane pomieszczenie na Wzgórzu Partyzantów. Co udało się odnaleźć? [ZDJĘCIA]

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Oczyszczono już zakopane pomieszczenie znajdujące się pod Bastionem Sakwowym na Wzgórzu Partyzantów. Co udało się tam odnaleźć?
Oczyszczono już zakopane pomieszczenie znajdujące się pod Bastionem Sakwowym na Wzgórzu Partyzantów. Co udało się tam odnaleźć? WI
Kończą się prace przy oczyszczaniu odkopanego ostatnio pomieszczenia znajdującego się pod północną częścią kolumnady Bastionu Sakwowego, znajdującego się na Wzgórzu Partyzantów. Jak przy tego rodzaju pracach bywa, udało odkryć się kolejny kawałek historii Wrocławia.

Pierwsze prace przy odkopywaniu pomieszczenia ukrytego pod Bastionem Sakwowym na Wzgórzu Partyzantów wykonawca (firma Castellum) przeprowadzał przy użyciu mini koparki. Zakopany pokój znajdował się dokładnie pod serlianą północną, czyli trójdzielnym oknem weneckim. Pierwotnie służyło prawdopodobnie jako pomieszczenie gospodarcze.

Więcej przeczytasz tutaj:

Pomieszczenie zasypane było gruzem, złomem i piaskiem. Po mozolnych pracach, udało wydobyć się kilka kamiennych elementów, złom, szkło oraz… wielki kocioł. Okazuje się, że pełnił znaczącą rolę w funkcjonowaniu bastionu. Do czego służył?

- To wielki kocioł parowy. Niewykluczone, że był wykorzystywany do retencjonowania wody dla obu fontann. Była to część większego mechanizmu, całego systemu. Jeszcze nie wiemy do końca jak taki system mógł działać – mówi Krzysztof Świercz z Wrocławskich Inwestycji, spółki nadzorującej rewitalizację Wzgórza Partyzantów.

Przypomnijmy, że na Wzgórzu Partyzantów kiedyś funkcjonowały dwie fontanny – pierwsza w pawilonie perystylowym, bardziej znanym pod nazwą "Reduta" oraz na placu, przed kolumnadą. Więcej przeczytasz tutaj:

Oprócz wielkiego kotła, udało odkryć się także drewnianą podłogę. Czas i leżący gruz z piaskiem zrobił jednak swoje i jest już mocno spróchniała.

W planach jest jeszcze odkopanie pomieszczenia znajdującego się pod południowym końcem kolumnady. O jego istnieniu wiadomo od dawna, są widoczne na ówczesnych rzutach bastionu. Czy tam również uda się coś znaleźć?

- Archeolog nadzorujący prace więcej obiecuje sobie po tym miejscu – dodaje Świercz.

Po odkopaniu obu pomieszczeń, zostaną przywrócone do swojego historycznego wyglądu. Prawdopodobnie ich pierwotna rola powróci i znowu będą pełniły funkcję gospodarczą dla odnowionego zabytku. Przypomnijmy, że w ramach rewitalizacji odnowiona zostanie pawilon perystylowy (dawna Reduta), kolumnada i plac z fontanną. Prace na Wzgórzu Partyzantów zakończą się w IV kwartale 2023 r. Rewitalizacja kosztuje 26,7 mln zł, z czego blisko 18,9 mln zł to dofinansowanie Polskiego Ładu.

O tym, co dokładnie zostanie zmienione na Wzgórzu Partyzantów przeczytasz tutaj:

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska