Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odcinkowy pomiar prędkości na autostradzie A4 pod Wrocławiem zbiera żniwo. Ponad 100 tys. wykroczeń w jeden miesiąc!

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Odcinkowy pomiar prędkości na A4 między Kostomłotami, a Kątami Wrocławskimi działa od blisko półtora miesiąca. Ilu kierowców w pierwszy miesiąc przekroczyło tam prędkość? Statystyki są porażające
Odcinkowy pomiar prędkości na A4 między Kostomłotami, a Kątami Wrocławskimi działa od blisko półtora miesiąca. Ilu kierowców w pierwszy miesiąc przekroczyło tam prędkość? Statystyki są porażające Jaroslaw Jakubczak / Polska Press / zdjęcie ilustracyjne
Odcinkowy pomiar prędkości na A4 między Kostomłotami, a Kątami Wrocławskimi działa od blisko półtora miesiąca. Sądząc po stylu jazdy niektórych kierowców, wielu z nich wciąż jeszcze o tym nie wie. My z kolei dowiedzieliśmy się, ilu kierowców w pierwszy miesiąc przekroczyło tam prędkość. Statystyki są porażające.

Odcinkowy pomiar prędkości na A4 pod Wrocławiem zaczął obowiązywać 21 lipca 2023 r. Kontrolą objęto odcinek o długości około 8,1 km. Monitorowane są dwa pasy ruchu w obu kierunkach. Na tym odcinku drogi, dla pojazdów osobowych obowiązuje ograniczenie prędkości do 110 km/h, a dla pojazdów ciężarowych 80 km/h.

Zobacz też: Tragiczny wypadek na Dolnym Śląsku. Kierowca ciężarówki nie żyje

Porażające statystyki na odcinkowym pomiarze prędkości na A4

- W ciągu pierwszego miesiąca pracy systemu urządzenia zarejestrowały 100,5 tys. naruszeń. Średnio w ciągu doby rejestrowano 3,1 tys. przypadków. Jak wynika z danych GDDKiA we Wrocławiu, średnio w ciągu doby węzłem Kąty Wrocławskie przejeżdża ok. 69 tys. pojazdów - informuje "Gazetę Wrocławską" Monika Niżniak, zastępca dyrektora Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

Odcinek między Kostomłotami a Kątami Wrocławskimi od lat uchodzi za bardzo niebezpieczny - dochodzi tam do największej liczby wypadków i kolizji. Dodatkowo, ruch w tym rejonie i tak jest z reguły spowolniony ze względu na korki.

- Jak widać, kierowcy potrafią jeździć przepisowo. Odkąd wprowadzili ten pomiar mam wrażenie, że jeździ się nieco płynniej. Wprawdzie z prędkością 100-110 km/h, ale idzie to sprawnie i wypadku już dawno tutaj nie widziałem - mówi Krzysztof Markowski, zawodowy kierowca, który tę trasę pokonuje niemal codziennie.

Wprowadzenie odcinkowego pomiaru prędkości miało w założeniu wpłynąć na zmianę zachowania kierujących i ograniczyć prędkość pojazdów.

- Kluczową zaletą tego rodzaju systemów jest możliwość nakłonienia kierowców do ograniczenia prędkości na całej długości monitorowanego odcinka, co istotnie wpływa na poprawę poziomu bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu - dodaje Monika Niżniak z GITD. - Z obserwacji CANARD wynika, że po objęciu kontrolą nowych odcinków dróg, z upływem czasu następuje spadek liczby rejestrowanych naruszeń oraz wyhamowanie prędkości, co wpływa na uspokojenie ruchu na monitorowanych odcinkach i wzrost poziomu bezpieczeństwa - tłumaczy.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska